Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Siłownia profilaktyczna” - ostrowiecka młodzież świetna w oksfordzkiej dyskusji

Redakcja
Agencja Rozwoju Lokalnego
Centrum Aktywności Obywatelskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim stało się areną młodzieżowej rywalizacji na najwyższym „oksfordzkim” poziomie. Odbyły się tam dwie premierowe debaty w formule oksfordzkiej, której głównymi aktorami byli gimnazjaliści.

W ramach współpracy z ostrowieckimi gimnazjami oraz prowadzonych działań w zakresie profilaktyki uzależnień Agencja Rozwoju Lokalnego wyszła z inicjatywą zorganizowania debat oksfordzkich na tematy związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom.

Jako uczestników debaty zaproponowano uczniów ostrowieckich gimnazjów, którzy mieli też pełnić wszystkie funkcje związane z przeprowadzeniem debaty. Debaty oksfordzkie to uznany w świecie przykład wymiany argumentów i poglądów na wskazaną tezę. Kieruje się własnymi ściśle określonymi zasadami, z których najważniejsza to spór merytoryczny z wykorzystaniem konkretnych i uzasadnionych argumentów oraz – co ważne – szacunek dla oponentów.

Taką właśnie formułę miały majowe debaty. Odbyły się one pod hasłem: „Siłownia profilaktyczna”. W pierwszej debacie wzięły udział zespoły Publicznego Gimnazjum numer 4 jako Propozycja oraz Publicznego Gimnazjum numer 1 jako Opozycja. W drugiej debacie stanęły naprzeciw siebie zespoły z Publicznego Gimnazjum numer 5 jako Propozycja i Publicznego Gimnazjum numer 3 jako Opozycja.

Debaty toczyły się wokół tez: „Komputer, internet, telefon komórkowy – bardziej zagrożenie niż szansa!” oraz „Używanie narkotyków i dopalaczy jest tylko dla słabych graczy!”.

Młodzież była oceniana przez jury, w którego skład weszły Agnieszka Batóg z Biura Prezydenta Miasta, Monika Widerska – Irek z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Małgorzata Kraus – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Debatom przysłuchiwali się uczniowie wszystkich gimnazjów, którzy na koniec oceniali rówieśników oraz wybierali zwycięski zespół. W głosowaniu publiczności wygrały zespoły opozycji Publicznego Gimnazjum numer 1 i Publicznego Gimnazjum numer 3.

- Warto zwrócić uwagę, że była to pierwsza w kraju debata w formie debaty oksfordzkiej, której tematyka dotyczyła profilaktyki uzależnień - mówi koordynatorka Katarzyna Sobczyk. - Młodzież miała okazję zarówno poznać głębiej problematykę uzależnień, jak i ustosunkować się do problemu i samodzielnie nauczyć się szukać przyczyn jak i skutków zjawiska.

Najlepsi mówcy obu debat, wybrani przez ekspertów, zostaną nagrodzeni w piątek, 8 czerwca podczas kolejnego Saloniku Dyskusyjnego w centrum.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: 20 lat województwa świętokrzyskiego. Wspomnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie