Siostra Kazimiera Gerlach ponownie wybrana ksienią klasztoru sióstr Klarysek w Sandomierzu. Zobacz zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Wybrano nową ksienię w klasztorze sióstr klarysek w Sandomierzu - ponownie została nią siostra Kazimiera Gerlach.
Wybrano nową ksienię w klasztorze sióstr klarysek w Sandomierzu - ponownie została nią siostra Kazimiera Gerlach.
Udostępnij:
We wtorek 18 stycznia wybrano nową ksienię w klasztorze sióstr klarysek w Sandomierzu - ponownie została nią siostra Kazimiera Gerlach.

Jak informuje Diecezja Sandomierska, we wtorek 18 stycznia w klasztorze sióstr Klarysek pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, odbyła się kapituła wyborcza.

Przewodniczył jej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Obecny był również ksiądz Leon Siwecki, wikariusz biskupi do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego.

Wybory nowej ksieni rozpoczęły się od mszy w kaplicy klasztornej pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Po mszy, oraz po wypełnieniu wszystkich przepisanych w statutach procedur siostry wybrały nową ksienię, którą została na drugą kadencję siostra Kazimiera Gerlach. Nowo wybranej ksieni biskup Krzysztof Nitkiewicz przekazał klucze do klasztoru, pieczęci oraz udzielił błogosławieństwa.

Siostra Kazimiera Gerlach pochodzi z Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu. Wstąpiła do klasztoru sióstr klarysek w Krakowie dnia 25 sierpnia 1981 roku. Pełniła tam różne funkcje, była między innymi, wikarią czyli zastępczynią przełożonej.

W 1998 roku przeszła do tworzącego się klasztoru w Skaryszewie, a stamtąd w 2008 roku do nowej fundacji klarysek w Sandomierzu.

Tytuł „ksieni” swoimi korzeniami sięga czasów powstania zgromadzenia, gdy pierwszą przełożoną była święta Klara. Związany jest również z fundatorką sióstr klarysek w Polsce, księżniczką błogosławioną Salomeą Piastówną. Kadencja przełożonej trwa trzy lata, po czym, zgodnie z zasadami prawa kanonicznego, odbywają się wybory.

Historia obecności sióstr klarysek w Sandomierzu sięga czasów średniowiecza, kiedy błogosławiona Salomea Piastówna przyjęła w kaplicy zamkowej habit zakonny. Razem z siostrami przybyłymi z Pragi czeskiej zamieszkała w klasztorze ufundowanym przez jej brata księcia Bolesława Wstydliwego w Zawichoście. Z powodu najazdów tatarskich, siostry przeniosły się po kilkunastu latach do Skały pod Krakowem. Do Sandomierza wróciły w 2008 roku. Siostry Klaryski wyróżniają się przestrzeganiem ścisłej klauzury i radykalnym ubóstwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie