Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siostry Rzeki w Kielcach. Przemarsz ulicami miasta i spacer po Silnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Michał Kolera
Michał Kolera
Jedna z uczestniczek zdecydowała się na spacer po Sinicy. Wszystko dla ochrony rzek w Polsce.
Jedna z uczestniczek zdecydowała się na spacer po Sinicy. Wszystko dla ochrony rzek w Polsce. Michał Kolera
Siostry Rzeki w sobotę, 9 października, przemaszerowały ulicami Kielc. To wydarzenie miało zwrócić uwagę na problem nadmiernej regulacji rzek w Polsce. Uczestniczki chcą, żeby pozostawiać ich bieg wyłącznie naturze.

Przemarsz rozpoczął się w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach przy ulicy Kapitulnej. Podczas trwających tam wcześniej warsztatów uczestniczki przygotowały kapelusze w kształcie ryb. Ulicą Sienkiewicza przeszły nad Silnicę. Na mostku skandowały "Siostry rzeki zostaną w Unii Europejskiej". Zaśpiewały także pieśń mówiącą o potrzebie ochrony naturalnego charakteru polskich rzek.

WIĘCEJ W GALERII ZDJĘĆ:

Inicjatorką wydarzenia była Cecylia Malik, artystka z Krakowa. - Organizujemy performance Sióst Rzek w Kielcach. To aktywistki, działające na rzecz dzikich i naturalnych rzek w Polsce. Siostrą Rzeką może zostać każdy. Wystarczy namalować tabliczkę z nazwą swojej ulubionej. Dziś został założony krąg Sióstr Rzek nad rzeką Silnicą. To wyjątkowy dzień. Chcemy powiedzieć, że Siostry Rzeki zostają w Unii Europejskiej. Żeby chronić rzeki potrzebne dobre skuteczne prawo, między innymi takie programy, jak Natura 2000 - powiedziała Cecylia Malik

Skąd pomysł na kapelusze w kształcie ryb? - To próba zwrócenia uwagi na problem zapór w Polsce. Przez zapory wyginęły migrujące gatunki ryb. Ryby na głowach są więc symbolem wolnych rzek, niepoprzegradzanych zaporami - dodała.

Siostry Rzeki. Kim są?

Siostry Rzeki to oddolna akcja społeczno-artystyczna zainicjowana przez aktywistki z kolektywu Matki Polki na Wyrębie tym razem w obronie rzek przed regulacją i ich przegradzaniem. Siostry Rzeki dołączyły się do zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji ekologicznych Koalicji Ratujmy Rzeki. Aktywistki chcą prostym językiem mówić o wartościach społecznych, jakie dają naturalne nieuregulowane rzeki. Ich zdaniem Wisła jest niespotykanym na skalę Europy skarbem. W dużej części nieuregulowana, dla ludzi jest zasobem wody pitnej, bezpłatną oczyszczalnią, miejscem rekreacji i odpoczynku. Dla ekosystemu gwarantem istnienia tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

Cecylia Malik

Cecylia Malik to malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych. Do ważniejszych należą: „365 Drzew” „6 rzek” „Warkocze Białki”. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka. W 2017 zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” – przeciwko LEX Szyszko. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest autorka i liderką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości pary bezdomnych. Laureatka wielu nagród, między innymi tytułu Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro za 2018.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto