Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalbmierz pamięta: 75. rocznica pacyfikacji oraz bitwy o miasto [WIDEO]

Adam Ligiecki
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji w Skalbmierzu.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji w Skalbmierzu. Adam Ligiecki
5 sierpnia - to ważna data w historii Skalbmierza. 75 lat temu miała miejsce pacyfikacja, podczas której okupanci zamordowali blisko 80 mieszkańców, rozegrała się także krwawa bitwa o miasto. Rocznicowe obchody odbywać się będą przez dwa dni - w niedzielę i poniedziałek.

W niedzielę, 4 sierpnia, o godzinie 14, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zostanie otwarta wystawa prezentująca fotograficzny zapis tragicznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Potem - pokaz filmu "Dzień Krwi i Chwały" w kinie Lotnik oraz debata poświęcona historii pacyfikacji miasta.

O godzinie 17 - koncert muzyczny w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Niedzielne obchody rocznicowe zwieńczy wieczorny apel przed Pomnikiem Pomordowanych w pobliskiej Szarbi Zwierzynieckiej.

Główna część uroczystości - w poniedziałek. O godzinie 15.15 rozpocznie się przemarsz ulicami miasta, sprzed siedziby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Na czele - skalbmierskie mażoretki z wielką, biało-czerwoną flagą, potem orkiestra dęta, poczty sztandarowe. Będzie także kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Złożone zostaną kwiaty u stóp figury świętej Rozalii na płycie rynku, zaś o godzinie 15.35 - uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. Wieńce i wiązanki kwiatów złożą delegacje lokalnych samorządów, organizacji i stowarzyszeń, szkół, związków kombatanckich, mieszkańcy.

O godzinie 16.20 zostanie odprawiona msza święta w kolegiacie. Liturgii będzie przewodniczył ksiądz Marian Fatyga, dziekan skalbmierskiego dekanatu, który wygłosi także homilię.

Po nabożeństwie - okolicznościowe spotkanie na Cmentarzu Wojskowym. Spoczywają tu żołnierze i partyzanci, którzy polegli w bitwie o Skalbmierz, 5 sierpnia 1944 roku. Spoczywa tu także legendarny dowódca Armii Krajowej "Sokół" - Franciszek Pudo.

Poniedziałkowe obchody zakończy spotkanie na rynku miasta, o godzinie 18.30. Będzie koncert orkiestry dętej pod batutą Roberta Basiaka, wystawa plenerowa i poczęstunek.

5 sierpnia 1944 roku oddziały niemieckie i ukraińskie dokonały pacyfikacji Skalbmierza. Okupanci zamordowali blisko 80 mieszkańców, w tym bezbronne kobiety, dzieci, starców. Tego samego dnia rozegrała się krwawa bitwa o miasto. Zakończona zwycięstwem partyzantów, choć 6 sierpnia hitlerowcy przejęli ponownie Skalbmierz w swoje ręce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie