Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalniaki: jak je stworzyć i czym obsadzić

Anita Koszałkowska
Na skalniakach zawsze pięknie wyglądają różne odmiany rojników. Kliknij w zdjęcie i zobacz galerię roślin na skalniaki.
Na skalniakach zawsze pięknie wyglądają różne odmiany rojników. Kliknij w zdjęcie i zobacz galerię roślin na skalniaki. Katarzyna Laszczak

Skalniak nie jest rabatą jednolitą, mogą na nim rosnąć rośliny mające różne wymagania. Jedne lubią słońce, inne cień, jedne znoszą wiatry, inne wolą miejsce osłonięte. Są takie, które wolą miejsce rozległe i takie, którym wystarczą szczeliny między kamieniami. Dlatego planując stworzenie skalniaka, trzeba mieć na uwadze różne potrzeby roślin. Jeśli nie mamy naturalnej skarpy, np. przy murku garażowym lub po wyciętym, starym drzewie możemy ją samodzielnie usypać.

Jaka ziemia na skalniak

Zazwyczaj ziemia w skalniaku jest identyczna z tą, którą mamy w ogrodzie. Idealne będą piaski gliniaste lub spiaszczone gliny, które możemy wzbogacić torfem lub kompostem. Trzeba też pamiętać o odpowiednim odczynie gleby. Trzeba zaplanować miejsca dla roślin wapniolubnych i takich, które do odpowiedniego wzrostu potrzebują ziemi zakwaszonej. Miejsca te należy oddzielić od siebie np. kamieniami.

Kamienie jak w naturze

Są nie tylko ozdobą, ale mają stworzyć naturalny klimat. Można wykorzystać otoczaki i piaskowce lub sprowadzić z kamieniołomów odłamki skał. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z liczbą kamieni. Lepiej zastosować kilka dużych głazów niż kilkanaście mniejszych. Można też wykorzystać stare pnie drzew i konary.
Sadzimy rośliny na skalniaku

Przed posadzeniem roślin trzeba bardzo dokładnie oczyścić ziemię, by nie przeoczyć perzu czy skrzypu, które szybko rozprzestrzenią się po rabacie. Sadząc rośliny na skalniaku należy zwrócić uwagę na ich mrozoodporność. Zazwyczaj są one odporne, ale jeśli posadzimy gatunki ciepłolubne, trzeba będzie na zimę okryć je igliwiem.

Większość roślin skalnych poradzi sobie z dłuższym okresem suszy, ale nie za długim. Wiosną i jesienią wszystkie rośliny potrzebują wilgoci. Podobnie– w trakcie upalnego lata, szczególnie gdy wyjeżdżamy na urlop. Podlewać należy rankiem lub pod wieczór, delikatnym strumieniem, by spływająca woda nie wypłukiwała roślin.

Gatunki roślin skalnych

Rozwar wielokwiatowy
Jego kwiaty w kształcie dzwonków tworzą luźne kępy, lubią się rozrastać. Dlatego należy wybrać dla nich większe połacie, by mogły swobodnie się rozprzestrzeniać. Gleba powinna być przepuszczalna, żwirowo-próchnicza, a stanowisko półcieniste lub osłonięte w trakcie największego nasłonecznienie. Są mrozozodporne.

Płomyk, czyli floks szydlasty
Łodygi płomyka tworzą gęste poduszczeczki, z których wyrastają jasnoróżowe, białe lub liliowe drobne kwiatki, które kwitną w maju. Lubią glebę piaszczysto - gliniastą, a stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Roślina wrażliwa na nadmiar wilgoci.

Ułudka wiosenna
Delikatne niebieskie kwiaty kwitną już w marcu. Roślina tworzy jasnozielone kępki z lancetowatych liści. Z łatwością zadarnia teren, dlatego nadaje się na dolne tarasy skalniaków lub pod drzewa. Potrzebuje stanowiska zacienionego, ziemi próchniczej i wilgotnej.

Skalnica Arendsa
Okres kwitnienie skalnicy Arendsa przypada na maj i czerwie. W tym okresie ponad zielone kobierce na łodyżkach o wysokości ok 20 cm. wyrastają drobne kwiatki. Rozległość dywanów zależy od wieku rośliny i może dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów. Ten gatunek skalnicy lubi gleby lekkie, średnio żyzne, raczej suche. Jednak toleruje też gleby bardziej wilgotne i zasobne. Rośliny te najlepiej rosną w miejscach jasnych i ciepłych.

Smagliczówka
Roślina zimozielona, której łodygi wiosną wydłużają się, a ich wierzchołki obsypują żółtymi kwiatami, dobrze rośnie wokół kamieni. Gleba powinna być przepuszczalna i sucha, a stanowisko słoneczne.

Stokrotka trwała
Pełne, intensywnie czerwone kwiaty kwitną już od kwietnia, nadaje się na niższe warstwy skalniaka lub jako roślina obwódkowa. Lubi stanowiska słoneczne, ziemię próchniczą i wilgotną.

Rojnik
Doskonały na skalniaki, pięknie się po nich rozprzestrzenia. Rojnik dobrze znosi susze i mrozy. Najlepiej wygląda na półkach skalnych lub w szczelinach. Jeśli będzie zbyt ekspansywny, wystarczy usunąć kilka rozetek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skalniaki: jak je stworzyć i czym obsadzić - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie