Skandal w Chańczy. Rzecznik zarządcy zbiornika: - Woda...

  Skandal w Chańczy. Rzecznik zarządcy zbiornika: - Woda została zatruta

  Zdjęcie autora materiału

  Ewa Łukomska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Skandal w Chańczy. Rzecznik zarządcy zbiornika: - Woda została zatruta

  ©Aleksander Piekarski

  Przełom w sprawie padniętych małży przy zbiorniku w Chańczy? Rzecznik zarządcy zbiornika jasno stwierdza, że woda została zatruta. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę tego zatrucia podaje miejscową oczyszczalnię. Mięczaki zalegają wokół zbiornika już od początku lipca i wciąż nie wiadomo, czy będzie musiała zatroszczyć się o nie natura, czy teren zostanie oczyszczony. Nikt nie kwapi się do sprzątania...
  Skandal w Chańczy. Rzecznik zarządcy zbiornika: - Woda została zatruta

  ©Aleksander Piekarski

  Niedawno informowaliśmy o problemie związanym z uprzątnięciem małży - dotąd pracownicy gminy Raków usunęli je z terenu, w którym niebawem wytyczone zostanie kąpielisko. Te leżące na brzegu w pozostałych miejscach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też powodują przykry zapach, który unosi się nad zbiornikiem. Co dalej?

  Setki małży wyrzuconych na brzeg zalewu w Chańczy. Inspektorzy ochrony środowiska sprawdzą, czy woda nie jest zanieczyszczona (WIDEO)


  - Sprawa jest w toku. Woda została ponownie przekazana do badań, ponieważ chcemy ustalić przyczyny padania małży. Pewne jest jednak, że woda została zatruta, a powodem tego zatrucia mogła być oczyszczalnia ścieków, o czym świadczą wyniki poprzednich badań - mówi Konrad Myślik, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, czyli instytucji, która odpowiada za zbiornik.

  Woda w zalewie w Chańczy skażona. Wykryto w niej bakterie kałowe

  Mowa o badaniach próbek wody pobranych już jakiś czas temu. Pierwsza analiza wypadła negatywnie. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wykazali, że woda jest skażona enterokokami kałowymi – przy dopuszczalnym zakresie wynoszącym 400 jednostek bakterii na 100 mililitrów okazało się, że w jednej próbce było 630 jednostek, a w drugiej – 670.

  Skażenie w Chańczy i katastrofa z małżami. Woda z zalewu ponownie analizowana, badane są także ścieki z pobliskiej oczyszczalni

  Podczas drugiego badania próbki pobrano z tych samych miejsc, co wcześniej. Ich wyniki sugerowały, że woda nie jest zanieczyszczona. W wodzie były jednak enterokoki i bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), ale ich wartość graniczna nie została przekroczona.

  Woda w zalewie Chańcza już czysta. Nie znamy przyczyny skażenia

  Wójt gminy Raków Alina Siwonia, mimo jasnego stanowiska rzecznika Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, stanowczo zaprzecza, jakoby zbiornik był zatruwany przez miejscową oczyszczalnię.

  - Zupełnie nie zgadzamy się z twierdzeniem, jakoby woda w zbiorniku w Chańczy była zatruwana przez oczyszczalnię. Na potwierdzenie naszego stanowiska mamy chociażby wyniki badań przeprowadzonych przez Sanepid. Te wyniki są jasne - woda jest czysta - zapewnia wójt gminy Raków, Alina Siwonia.

  Co do tego, kto miałby uprzątnąć padnięte małże, wciąż nie zapadła ostateczna decyzja. Możliwy jest także wariant, że nikt nie posprząta zalegających mięczaków i ... miałyby rozłożyć się samoczynnie.

  Padnięte małże, brudna woda i okropny smród. Skandal z zalewem w Chańczy (WIDEO, ZDJĘCIA)

  Coś takiego trudno nawet sobie wyobrazić i świadczyłoby to o totalnym bezwładzie służb państwowych odpowiadających za wody i bezpieczeństwo sanitarne. Jak to możliwe? O sprawie poinformowaliśmy w czwartek wicewojewodę Andrzeja Bętkowskiego, który obiecał zainteresować się problemem.

  Przypomnijmy, że o problemie związanym z mięczakami wyrzuconymi na brzeg zalewu w Chańczy informowaliśmy już na początku lipca. Wówczas rozważane były różne przyczyny tego zjawiska. Od tamtej pory wodę badano kilkakrotnie - z różnymi wynikami. Małże wciąż zalegają na brzegu, a dyskusje trwają.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski


  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (83)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (83) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!