Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbonki na pokusy w czasie Wielkiego Postu

Iza BEDNARZ
- Brat Józef Mońko z parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Kielcach posypuje głowy wiernych popiołem podczas uroczystości środy popielcowej.
- Brat Józef Mońko z parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Kielcach posypuje głowy wiernych popiołem podczas uroczystości środy popielcowej. Łukasz Zarzycki
Do diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej trafiły skarbonki na jałmużnę wielkopostną. W środę rozpoczął się wielki post. Jak dziś przeżywamy ten czas?

Caritas Kielecka, jak co roku uczestniczy w ogólnopolskim programie Caritas Polskiej jałmużna wielkopostna. W najbliższą niedzielę w kościołach diecezji kieleckiej będą rozdawane kartonowe skarbonki, które można zabrać do domu i przez cały wielki post wrzucać do nich ofiary dla potrzebujących. W tym roku pieniądze z jałmużny przebiegającej pod hasłem "Solidarni z chorymi" będą przeznaczone na leczenie dzieci i osób starszych. Część skarbonek będzie również rozprowadzana w szkołach przez katechetów. Na tegoroczną edycję Caritas Kielecka zamówiła 40 tysięcy skarbonek.

Dla chorych i powodzian

Podobną, jak w ubiegłym roku liczbę puszek rozprowadzi wśród swoich diecezjan Caritas Sandomierska. Tegoroczna jałmużna wielkopostna w diecezji sandomierskiej ma specjalny wymiar. - Puszki są opatrzone hasłem "Solidarni z powodzianami", bo cały plon akcji zostanie przeznaczony na pomoc dla osób poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź - poinformował nas ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Sandomierskiej.

W akcji uczestniczy również Caritas Radomska. W tym roku po raz kolejny w jałmużnę wielkopostną włączyły się Diakonia - organizacja charytatywna Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego oraz Eleos - odpowiednik Caritasu w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym. Wśród wiernych tamtych kościołów chrześcijańskich także zostały rozprowadzone kartonowe skarbonki.

- Jałmużna od wieków stanowi filar życia chrześcijańskiego w okresie wielkiego postu, obok modlitwy i postu. Chcemy, żeby poprzez wyrzeczenie dzieci i młodzież uświadomiły sobie, że są wokół nich ludzie cierpiący, potrzebujący pomocy. Skarbonka ma wymiar nie tyle finansowy, co formacyjny, kształtujący postawę pomocy, wrażliwości - mówi ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kieleckiej. Zaznacza, że w akcji mogą wziąć udział także dorośli, całe rodziny.

Po zakończeniu akcji skarbonki będą przyjmowane w kościołach w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (II niedziela Wielkanocy). Zebrane z nich pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby osób chorych w danej parafii. Podczas ubiegłorocznej jałmużny wielkopostnej zebrano w diecezji kieleckiej około 60 tys. złotych. W statystycznej skarbonce było średnio 15 złotych.
Trzy pokusy współczesności

W środę w kościołach katolickich w całej Polsce księża posypali wiernym głowy popiołem mówiąc "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W homiliach nawiązywali do trzech elementów wielkiego postu: modlitwy, wyrzeczenia i jałmużny. W pierwszą niedzielę wielkiego postu będą czytali fragment Ewangelii dotyczący kuszenia Jezusa na pustyni.

- Współczesny człowiek także jest narażony na trzy pokusy: chleba, cudu i bożków - tłumaczy ksiądz Dariusz Gącik, rzecznik kurii diecezjalnej w Kielcach. - Ta pierwsza pokusa dotyczy zabezpieczenia swojego życia poprzez pieniądze, pracę, głód sukcesu. Druga to ciągłe frustracje, niezadowolenie ze swojego życia, zazdroszczenie innym, pretensje w oczekiwaniu na swoją wielką chwilę. Trzecia to fascynacja bożkami, które mają wypełnić życiową pustkę: Internetem, telewizją, pieniędzmi, władzą, pracą, człowiekiem traktowanym instrumentalnie. Odpowiedzią na pierwszą pokusę jest post, ale nie tylko w sensie odstawienia telewizji, Internetu, papierosów, alkoholu, ale także powstrzymanie się od zazdroszczenia, oceniania, obmawiania. Odpowiedzią na pokusę niezadowolenia jest modlitwa, polecenie swoich spraw Bogu, bo wszystko, co Bóg nam zsyła, jest po coś, także cierpienie. Na trzecią pokusę idoli, bożków odpowiada jałmużna, dawana nie dla pychy, tak, żeby wszyscy nas widzieli, jacy jesteśmy dobrzy, ale w ukryciu, anonimowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie