Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarga na wielką drogową inwestycję w Kielcach - Inteligentny System Transportowy. Jakie będą jej skutki?

Redakcja
archiwum
Jedna z największych inwestycji drogowych w Kielcach, która obejmie całe miasto i ponad 60 skrzyżowań nie ma szczęścia. Chodzi o budowę Inteligentnego Systemu Transportowego. Jedna z firm, która startowała w przetargu, podważyła jego wyniki.

Przetarg rozstrzygnięto w pierwszych dniach lutego. Spośród trzech ofert wybrano tę złożoną przez hiszpańską firmę ALUMBRADOS VIARIOS SOCIEDAD ANONIMA, która wykona inwestycję za 31,7 miliona złotych. Wyniki przetargu zaskarżyła inna startująca w nim firma, która swoją ofertę wyceniła na ponad 39 milionów złotych. Skarga wraz z dokumentacją przetargu została przekazana przez Miejski Zarząd Dróg do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, która rozpatruje wszystkie odwołania dotyczące zamówień publicznych. Po zbadaniu dokumentacji Izba wyznaczy termin rozprawy, na której wszystkie strony przedstawią swoje racje.

- Odwołanie od wyniku przetargu nie powoduje żadnego opóźnienia. Zakładaliśmy, że umowę z wykonawcą tej inwestycji podpiszemy w pierwszym kwartale tego roku czyli do końca marca i ten termin nie jest zagrożony – tłumaczy rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Jarosław Skrzydło.

To był drugi przetarg na wybór wykonawcy, pierwszy unieważniono, ponad 2 lata temu, ponieważ oferty były zbyt drogie. Do drugiego przetargu nieco ograniczono zakres prac, aby obniżyć koszty.

Inteligentny System Transportowy, czyli ITS będzie sterował ruchem na kieleckich ulicach, tak aby tworzyło się jak najmniej korków. Ma on usprawnić funkcjonowanie transportu w mieście i nadać priorytet komunikacji zbiorowej. Na przykład autobus jest opóźniony i system tak zmienia cykl świateł, że może się przemieszczać szybciej, bez stania na skrzyżowaniach.

Do systemu zostanie wciągniętych 61 skrzyżowań, na których działa sygnalizacja świetlna oraz trzy, na których będzie ona zamontowana w ramach tego projektu, na ulicach Ściegiennego i Weterynaryjnej, Ściegiennego i Do Browaru oraz Krakowskiej i Pakosz. Poza tym każde nowe skrzyżowanie powstające w mieście wyposażone w sygnalizację także będzie podłączane do sytemu.

Wszystkie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną będą wyposażone w czujniki i kamery rejestrujące natężenie ruchu, czy prędkość pojazdów a obraz z nich będzie przesyłany do Centrum Sterowania Ruchem Drogowym, które powstanie na dworcu autobusowym przy ulicy Czarnowskiej. Inżynierowie ruchu będą obserwować na kamerach, co się dzieje w mieście i ewentualnie interweniować.

Na głównych ulicach zostaną zamontowane elektroniczne tablice o zmiennej treści, na których będą wyświetlane informacje o czasie przejazdu daną trasą oraz drogami alternatywnymi. Na początek będzie ich siedem, a lokalizacje ustalą projektanci.

Zaplanowane są modernizacje albo wymiany starych sygnalizacji oraz przebudowy niektórych skrzyżowań, trzeba też doprowadzić do nich światłowody, co niestety sprawi, że miasto zostanie rozkopane.

System jest otwarty i istnieje możliwość dołączenia do niego kolejnych skrzyżowań w miarę ich powstawania i innych elementów elektronicznych, jak stacje meteorologiczne, monitoringu buspasów, czy tablic wyświetlających czas, za jaki zapali się czerwone światło.

Koszty projektu i realizacji systemu pokryje Unia Europejska, dofinansowanie wyniesie 85 procent kosztów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto