Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarżyska ulica ma dwóch patronów

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
Po remoncie ulica nosi imię Wincentego Bilskiego.
Po remoncie ulica nosi imię Wincentego Bilskiego. Mateusz Bolechowski
Nosiła imię Kazimierza Bilskiego, cichociemnego. Teraz sławi Witolda, przedwojennego radnego Polskiej Partii Socjalistycznej. Wciąż wiszą dwie tabliczki przy ulicy, zgadza się tylko nazwisko.
Wciąż wisi tabliczka z nazwiskiem patrona - Kazimierza Bilskiego.
Wciąż wisi tabliczka z nazwiskiem patrona - Kazimierza Bilskiego.

Mateusz Bolechowski

Wciąż wisi tabliczka z nazwiskiem patrona - Kazimierza Bilskiego.

(fot. Mateusz Bolechowski)

Przez wiele lat mieszkańcy ulicy Bilskiego w dzielnicy Kamienna w Skarżysku byli przekonani, że chodzi o Kazimierza. Takie nazwisko widnieje zresztą na starej tabliczce. I nie bez powodu dumni z takiego patrona. Kazimierz Bilski, skarżyszczanin, był zawodowym wojskowym, W czasie kampanii wrześniowej dowodził 1 zmotoryzowaną kompanią saperów słynnej 10 Brygady Kawalerii Stanisława Maczka. Przeszedł cały szlak bojowy brygady, 18 września 1939 roku wraz z jednostką przeszedł na Węgry. Dotarł do Francji, został dowódcą kompanii w Centrum Wyszkolenia Saperów w Thouars.

Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii szefem kompanii saperów w 1 Brygadzie Strzelców. Przeszedł przeszkolenie dywersyjne W nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku został przerzucony do Polski jako emisariusz. Po wybuchu powstania warszawskiego był oficerem do zadań specjalnych komendanta 4 Rejonu, dowodził batalionem "Rum", odznaczył się w ciężkich walkach. Po kapitulacji powstania trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu wrócił do Wielkiej Brytanii, w 1947 roku został zdemobilizowany w 1947 roku w stopniu majora. Pozostał na emigracji, początkowo pracował jako inżynier w Emiratach Arabskich, a następnie w Londynie. Odznaczony orderem Wirtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Gdzie jest major?

Paweł Czajkowski, którego żona i szwagierka to jedyne krewne bohatera, wraz z nimi odwiedził grób majora Bilskiego. W Skarżysku zwrócił uwagę na zmianę w nazwie ulicy. Po remoncie pojawiły się nowe oznaczenia.

- Obecnie na ulicy widnieje napis "W. Bilski". Czy mógłby Pan to wyjaśnić? Jest tylko jedna tabliczka z napisem Kazimierz Bilski, znajdująca się na tej ulicy i jest ona dość stara. Wszystkie nowe to już W. Bilski - pisze nasz czytelnik.

Sprawdziliśmy, rzeczywiście, przy niewielkiej uliczce są tablice z imieniem Kazimierz i nowe, z literą "W" przed nazwiskiem. Czy to pomyłka? A może władze Skarżyska postanowiły zmienić patrona? Bilski to popularne nazwisko. Nosili je zarówno komunistyczni działacze, jak i znany pisarz i wojenny korespondent, o "starym" patronie nie wspominając. Ostatnio jeden z Bilskich nakręcił nawet film "Skarlans". O wyjaśnienie poprosiliśmy Beatę Wojciechowską, rzecznika skarżyskiego magistratu. Sądziliśmy, że doszło do pomyłki w druku. Podobny przypadek miał miejsce, gdy odnawiano tablicę poświęconą zamordowanym w obozie hasag Żydom. Kamieniarz z 35 tysięcy ofiar zrobił 3500.

Pomyłka sprzed lat

Okazuje się, że wszystko jest w porządku.

- Uchwałą Rady Miasta z 26 października 1981 roku ulicy nadano imię Wincentego Bilskiego, błąd musiał nastąpić wcześniej. A może ktoś sam zmienił przed laty tabliczkę, żeby uhonorować cichociemnego? - zastanawia się rzecznik.

Sprawą zainteresowaliśmy Krzysztofa Zemełę, miejscowego historyka, badacza dziejów miasta. Postać Kazimierza pamięta doskonale. A Wincenty? Po przejrzeniu Skarżyskiego Słownika Biograficznego okazuje się, że to członek pierwszej Rady Miasta, rachmistrz kolejarski i członek Komitetu Rozbudowy Miasta z lat 20 - tych ubiegłego wieku. Do samorządu wszedł z listy Polskiej Partii Socjalistycznej. Więcej informacji o nim nie udało się znaleźć. Czyje imię i dlaczego nadano uliczce? Ostateczna odpowiedź na to pytanie kryje się w kieleckim Archiwum Państwowym, gdzie przechowywana jest uchwała rady miejskiej z 1981 roku. Postaramy się do niej dotrzeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie