Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrajnie niebezpieczny eksperyment nad zalewem w Morawicy

Klaudia Szałas
Piotr Marczewski
Piotr Marczewski Dawid Łukasik
Sześciu mężczyzn będzie morsować przez… 12 godzin. „Zdarzyć się może wszystko. Nikt czegoś takiego jeszcze nie zrobił”.

Kolejny ekstremalny wyczyn planują członkowie Projektu VR oraz survivaltech.pl z Kielc. Kontynuując zapoczątkowaną w lutym 2018 roku akcję “Oswajamy Mróz” planują w piątek, 25 stycznia 2019 roku na zalewie w Morawicy przeprowadzić 12 -godzinny ekstremalny trening. Polegał on będzie na długotrwałym regularnym wychładzaniu organizmu, poprzez zanurzanie w lodowatej wodzie o temperaturze 1-3 stopnie Celsjusza. Osoby biorące udział w treningu w systemie zmianowym (co 10 minut) będą morsować przez dwanaście godzin bez przerw. Oznacza to, że każdy z uczestników wejdzie w ciągu dwunastu godzin przynajmniej dwanaście razy do lodowatej wody na czas 10 minut, łącznie spędzając 2 godziny w przeręblu.

- Akcja ma szerszy charakter i trwa już rok. Podstawowy cel, to prowadzeniem badań nad relacjami człowiek - mróz, które są interesujące dla wszystkich uprawiających intensywną aktywność outdorową - mówi Wawrzyniec Kuc, kierownik zespołu Valerjan Romanovski Team i koordynator akcji.

Uczestnicy eksperymentu oprócz temperatury i podstawowych funkcji życiowych będą badać jak zachowują się organizmy uczestników nie tylko podczas przebywania w wodzie, lecz także po wyjściu z niej. Dzięki treningowi otrzymają odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z zakresu wyziębienia, hipotermii i termoregulacji organizmu.  

Mega mocna drużyna
- Dla mnie jest to kolejny trening z programu ,,Oswajamy Mróz", dzięki któremu, mam zamiar dokładniej poznać swój organizm. Poprzez ciągłe stwarzanie organizmowi niekomfortowych sytuacji, zmuszam go do rozwoju - mówi Valerjan Romanovski - współorganizator treningu, Projekt VR | survivaltech.pl - wielokrotny rekordzista Guinnessa w jeździe długodystansowej na rowerze w tym 12, 24 i 48 godzin w jakuckim Ojmiakonie przy temperaturach sięgających -40 stopni Celsjusza.

- Wiem, że granica wytrzymałości ludzkiego organizmu jest zdecydowanie dalej, niż ta jaką udało mi się do tej pory osiągnąć. Chcę w kontrolowanych warunkach przesuwać tą granicę, dowiedzieć się jak najwięcej o sobie i swoich możliwościach – tłumaczy natomiast Piotr Marczewski, współorganizator treningu, Projekt VR | survivaltech.pl., od wielu lat zapalony mors, a od roku towarzysz Valerjana Romanovskiego we wszystkich eksperymentach i treningach związanych z zimnem.

- Ten trening to dla nas jedna wielka niewiadoma, sami bowiem nie wiemy do końca jak zachowają się nasze organizmy przy tak długiej ekspozycji na niskie temperatury – mówi Piotr. - Jest to dla nas nie tylko ciekawe, lecz przede wszystkim fascynujące, dlatego też do udziału w treningu zaprosiliśmy z Valerjanem osoby z dużym bagażem doświadczeń związanych z różnymi formami zimna. Będzie to niezwykły sprawdzian i test naszej adaptacji do złych warunków jakim jest zimno. Zdarzyć się mogą różne rzeczy, o których dzisiaj nie mamy pojęcia, bowiem nikt czegoś takiego jeszcze nie zrobił. Najważniejszym jednak jest fakt, że wszyscy podchodzimy do tego wyzwania niebywale zmotywowani oraz to, że będziemy trenować pod czujnym okiem doktora Tomasza Sanaka - specjalisty do spraw hipotermii, ratownika medycznego z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologi i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, który będzie doradzał nam jak powinniśmy reagować sytuacjach nieprzewidywalnych. Liczymy na jego wielkie doświadczenie z zakresu hipotermii, wiem że dzięki jego obecności trening przebiegnie bez żadnych niespodzianek– podsumowuje Piotr Marczewski.

Kolejnym uczestnikiem projektu jest Łukasz Suchecki, członek grupy Pomerania Winter Swimming i aktywny mors z miasta Tczew, reprezentant Polski w pływaniu ekstremalnym na arenie międzynarodowej. -Propozycja udziału w tym przedsięwzięciu to takie ciche spełnienie marzeń oraz możliwość wymiany doświadczeń z tak wybitnymi sportowcami – mówi Łukasz.

Z ekstremalnym wyzwaniem zmagał się będzie także Adam Dmuchowski, który może pochwalić się przepłynięciem Zatoki Gdańskiej (13 kilometrów), Mistrz Polski z 2017 na 450 metrów oraz Wicemistrz Polski 2017 na 100 metrów w pływaniu zimowym, w swojej kategorii wiekowej. - Moją pasją jest pokonywanie granic fizycznych jak i psychicznych. Sądzę, że ten trening pozwoli mi na spełnienie moich pasji – mówi Adam.

Morsami, które nie boją się absolutnie żadnych wyzwań są także Mariusz Jaworski i Mateusz Zegadło. Mariusz kocha absolutnie wszystko, co jest związane z zimą a w szczególności zimowe kąpiele. Mateusz jest morsem od 3 lat. Najdłużej w przeręblu spędził 27 minut, oprócz tego jest również ultramaratończykiem. W 2018 roku ukończył  maraton przedwiośnie (78kilometrów) a dwa tygodnie temu CKUlraMaraton (około 50kilometrów). - Kiedy dowiedziałem się o tym wyzwaniu nie zastanawiałem się długo. Zdecydowałem się głównie dlatego że uwielbiam łamać kolejne granice swojego ciała i myślę że robimy coś ważnego – mówi Mateusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie