Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skup jabłek w Świętokrzyskiem. Punkty boją się o wypłacalność spółki

Marzena Ślusarz
pixabay.com
29 punktów skupu z powiatu sandomierskiego i jeden z powiatu kieleckiego chciałoby wziąć udział w programie stabilizacji cen jabłek. W jego ramach sadownicy mają dostawać co 25 groszy za kilogram owoców. Co stoi na przeszkodzie? Właściciele skupów mają wątpliwości co do wypłacalności spółki koordynującej przedsięwzięcie w kraju - Eskimos.

Z początkiem października Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że ruszy program stabilizacji cen jabłek, w ramach którego skupionych zostanie pół miliona ton owoców, a ośrodkiem koordynującym w całym kraju będzie spółka Eskimos z Mazowsza.

- W październiku sadownicy otrzymają 25 groszy za kilogram, w listopadzie - 26 groszy, a w grudniu - 28 - przekazywał nam Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W powiecie sandomierskim gotowość do skupu zgłosiło do środowego wieczora 29 punktów. Ta liczba może się zmieniać, gdyż nadal można zadeklarować chęć współpracy, albo też z niej zrezygnować. - Jeden sadownik będzie mógł oddać 200 ton jabłek. To jest liczba dająca możliwość skorzystania z programu przez każdego sadownika. Pieniądze mają być płacone przelewem w ciągu 10 dni po sprzedaniu i otrzymaniu faktury w skupie. Finanse mają pochodzić od podmiotu skupującego. Potem, w ciągu siedmiu dni, spółka Eskimos ureguluje płatność - opisuje poseł. - Odnośnie stanu jabłek spółka Eskimos uściśliła, że ma być to owoc świeży, może być „trzęsiony”, ale bez oznak zgnilizny. Dodaje, że Eskimos to firma giełdowa, prowadzi umowy kontraktacyjne, ma kontrakty handlowe z 40 krajami. - Z koordynacją programu radzi sobie bardzo dobrze, wierzę, że z sukcesem zakończy program - zaznacza.

W środę, 17 października, spółka Eskimos poinformowała, że została podpisana umowa kredytowa z Bankiem Ochrony Środowiska na realizację Programu stabilizacji cen na rynku jabłek. Od czwartku "rusza skup interwencyjny z cena minimalną 0,25 groszy za kilogram jabłek przemysłowych" - widnieje na stronie internetowej spółki.

Strach miesza się z brakiem wiedzy

W samych punktach skupu ten program wciąż budzi obawy. Powodem są warunki, jakie stawia im spółka Eskimos. Skup ma płacić sadownikowi z własnych funduszy, a następnie może dostać pieniądze z firmy. Może, bo nie jest powiedziane, że na pewno dostanie.

W wielu punktach usłyszeliśmy, że Eskimos to prywatna firma, ma tylko gwarancję uzyskania kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie są to „pieniądze w garści”. Właściciele punktów skupu boją się, że nie otrzymają pieniędzy.

Strach potęguje fakt, że spółka Eskimos widnieje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Firmie Frutpol z Lubelszczyzny zalega od lipca z zapłatą około 130 tysięcy złotych za porzeczkę czarną i czerwoną. Właściciel przekazał nam, że ma kłopot z nawiązaniem kontaktu z firmą, a w ostatniej rozmowie usłyszał, że spółka musi wziąć kredyt, by mu zapłacić za odebrane wtedy owoce.

Poseł uspokaja

Marek Kwitek z kolei zapewnia, że minister rolnictwa nie zawarłby porozumienia z firmą, której by nie sprawdził. - Wierzę, że spółka Eskimos została „prześwietlona”. Chwała jej za to, że podjęła się takiego działania i płaci więcej za jabłko, z czego rolnicy są zadowoleni - zaznacza. - Ale przecież to nie jest program obowiązkowy, jeżeli ktoś nie chce, nie musi korzystać. Spółka Eskimos daje dobrą cenę, wie, jak na tym zarobić. To działanie ma też na celu zmobilizowanie innych punktów do podnoszenia ceny. - dodaje poseł.

Uściśla, że to nie jest skup interwencyjny i Skarb Państwa nie będzie dopłacał do kilograma. - Minister rolnictwa był inicjatorem działania. Wykonawcą jest spółka Eskimos - mówił. Zaś porozumienie resortu z firmą zostało zawarte w drodze rozmowy.

Zmieszani sadownicy

Brak konkretnych informacji na starcie programu, wiele zmian przy jego wdrażaniu, powoduje, że sami sadownicy nie wiedzą co mają robić. Skup owoców od początku obserwuje Marcin Piwnik spod Sandomierza, sadownik i członek Regionalnego Związku Sadowników. - Program, który miał pomóc sadownikom okazał się całkowitym niewypałem. Jest całkowicie nie przygotowany i ogłoszony zbyt późno. Mamy koniec października i zbiory jabłek się kończą, a jabłko przemysłowe ma to do siebie, że szybko ulega popsuciu. Liczni sadownicy przestali wierzyć w powodzenie tego programu i sprzedają jabłka po obowiązujących cenach na punktach skupu, są też tacy, którzy całkowicie rezygnują ze zbiorów. Jest wiele innych form wsparcia, które pominięto choćby uruchomienie pomocy de minimis do hektara upraw jabłoni - przekazuje nam Marcin Piwnik.

Lista punktów, które chcą skupować w ramach programu stabilizacji cen jabłek
Powiat sandomierski

  • Firma FHU TOM-AG Agnieszka Gara
  • Firma MAG-GAR Magdalena Gara
  • Agrotur Halina Wojtas
  • Handlowo-Usługowa Ogrodnicza Spółdielnia KOPRZYWIANKA
  • Sad Sandomierski sp. Z o.o. Sebastian Kozakiewicz
  • Ogrodnicza Spółdzielnia Handlowo-Usługowa SANDOMIR-FRUIT
  • F.H.U. POL-FRESH Stefaniak Genowefa
  • K8-Group sp. Zo.o.
  • FILBAR Ozdoba Agnieszka
  • F.H.U."Sortex" Fularski Wojciech
  • "Jabtar" Sp.j. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Michał Warzybok
  • Skup i Sprzedaż Owoców i Warzyw Ciastek Mieczysława
  • Marek Frańczak Skup Sprzedaż Płodów Rolnych
  • Firma Handlowo usługowa Nor-Pal , Stacja Paliw Norbert Szczudło
  • Firma Marian Pietruszka Handel-Usługi
  • Skup owoców Orawiec Mirosław Komorna
  • F.H.U Krakpol Waldemar Karakowiak
  • POLTINO SP.z.o.o Grupa Producentów
  • F.H.U „Kil- Sad”
  • Z.P.O SAMBOR
  • REFAL sp.z.o.o Grupa Producentów
  • Firma Handlowa ZYSK
  • PPHU AGRO-SAN S.C.
  • Marian Pietruszka Handel-Usługi
  • Skup i sprzedaż owoców Jacek Smardz
  • Firma Handlowo-Usługowa NOR-PAL
  • P.P.H. DRA-FOR Mirosław Drab
  • Monika Nowak Firma Handlowa ‘’Jabłko Sandomierskie’’
  • Skup i sprzedaż owoców i warzyw Marta Pawlęga

Powiat kielecki

  • JLG CONSULTING Leszek Grzelka

POLECAMY TAKŻE

ZOBACZ LAUREATÓW WSZYSTKICH AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO, TRANSMISJĘ Z GALI:

Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018...

Agro-Biznes 2018. Z tytułem Jesionowy Dworek Teresy i Grzego...

Tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi 2018 zdobył PROINVEST doradztwo inwestycyjne Grzegorza Przysuchy i Karoliny Szałas. PREZENTACJE LAUREATÓW NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>

Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Podczas gali finałowej nie brakło dyskusji przy stołach zastawionych daniami regionalnymi przygotowanymi przez laureatki akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy oraz  tanecznej zabawy przy ludowych przyśpiewkach. Finał akcji  Rolnik Roku 2018, Gospodynie i Gospodarze Wiejscy, Agro-Biznes i Firma Przyjazna Rolnikowi miał miejsce w niedzielę, 7 października w Targach Kielce. Zobaczcie na zdjęciach >>> Córkę Kamilę do tańca porwał Roman Popis z Obic, Rolnik Roku 2018. CZYTAJ TAKŻE: Gala finałowa akcji Rolnik Roku 2018 z wzruszeniami, tańcami i dyskusjami [zdjęcia, wideo, relacja]ZOBACZ LAUREATÓW AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO Z GALI: Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018! Oto laureaci Agro-Biznes 2018. Z tytułem Gospodarstwo Rybackie i Jesionowy Dworek Teresy i Grzegorza Wójcickich spod Buska Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Folklor tętnił w Targach Kielce. Kulisy gali Rolnik Roku 201...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie