Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami harcerzy i poezji wojennej. Dwie inicjatywy kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej

TT
Interesującą ofertę dla młodzieży przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej oraz konkursie recytatorskim.

„Śladami Wojtka” – to tytuł gry miejskiej przygotowanej dla uczniów świętokrzyskich szkół. – Jest ona organizowana w ramach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie związana z okresem okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem życia i działalności kieleckiego harcerza – Wojtka Szczepaniaka. Chcemy przy okazji tej gry przedstawić młodzieży zaangażowanego w konspiracyjną działalność słynnego Lwowiaka, który za swoje oddanie zapłacił najwyższą cenę – powiedziała Edyta Krężołek z Biura Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Poznać codzienność okupacji

Na czym będzie polegała gra miejska? Z pewnością znajomości topografii miasta z uwzględnieniem nazw ulic Kielc z okresu II wojny światowej oraz wiedzy historycznej, szczególnie działalności konspiracyjnego harcerstwa z lat 1939-1945, tajnego nauczania, ruchu oporu w okresie okupacji oraz polityki Niemiec w stosunku do narodu polskiego w tym czasie. – Uczestnicy w trakcie gry będą poznawać, w każdym z kolejnych punktów, do którego dotrą, gdzie muszą pójść dalej. Oprócz tego będą na nich czekały zadania do wykonania, które nawiązują do czasu II wojny światowej. Na trasie będziemy weryfikowali postępy uczestników. Ponieważ jest to gra miejska o wymiarze edukacyjnym, w czasie spaceru po Kielcach, uczniowie poznają informacje dotyczące życia i działalności Wojtka Szczepaniaka, jak również inne fakty historyczne z okresu okupacji, np. jak funkcjonowały tajne komplety oraz w jaki sposób Niemcy represjonowali mieszkańców Kielc – dodała pracownica kieleckiego IPN.

Jak podkreśliła Edyta Krężołek, gra miejska łączy ze sobą różne formy aktywności spędzania czasu oraz stanowi coraz bardziej powszechną formę edukacji młodzieży. – Przy organizacji gry miejskiej podjęliśmy współpracę z jedną z grup rekonstrukcyjnych oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach. Liczymy, że samo uczestnictwo nauczy uczniów kreatywności, logicznego myślenia oraz pracy w zespole – przyznała.

W grze miejskiej „Śladami Wojtka” będzie mogło wziąć udział dziesięć grup liczących od 3 do 5 uczniów wraz z opiekunem. Oferta jest skierowana do młodzieży powyżej 13 roku życia. Nabór trwa do 20 września 2019 roku. Zgłoszenia są prowadzone pod adresem e-mail: [email protected]. Gra rozpocznie się 25 września o godzinie 10 na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zakończenie zmagań zaplanowane zostało w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach. Na uczestników gry przewidziane zostały nagrody edukacyjne.

W kręgu prozy i poezji wojennej

Drugą z inicjatyw zorganizowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach jest konkurs recytatorski „… gdy nad głowami świszczą kule…”. – Naszym celem jest przybliżenie uczniom wiedzy historycznej związanej z tematyką II wojny światowej, kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, wrażliwości estetycznej oraz językowej – powiedziała Ilona Religa z Biura Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie przygotować dowolny fragment prozy oraz utwór poetycki.

- Tematyka konkursu jest niezwykle wymagająca i trudna. Ponieważ ważne jest, aby uczeń rozumiał to, o czym mówi, w związku z tym, przeprowadzone zostaną warsztaty, które będą miały na celu przybliżenie tematyki okresu II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem tragizmu ludności cywilnej i towarzyszących im emocji. W drugiej części spotkania młodzież pozna techniki pracy głosem oraz usłyszy wiele cennych wskazówek, które pozwolą im lepiej przygotować się do konkursu – dodała pracownica kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej. Dodatkowo uczestnicy warsztatów poznają tajniki prawidłowej
autoprezentacji podczas wystąpienia oraz właściwej dykcji. – Z pewnością tego rodzaju zajęcia będą ciekawą lekcję również dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą ze sceną – wyjaśnia Ilona Religa.

Zgłoszenia drogą elektroniczną trwają do 27 września na [email protected]. Warsztaty zostaną przeprowadzone w październiku, natomiast finał konkursu w „Przystanku Historia” IPN w Kielcach odbędzie się na początku listopada 2019 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie