Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Śladami ożarowskich Żydów"- uczniowie "Szylki" poznawali historię swojego miasta i jego dawnych mieszkańców (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W ramach Szkoły Dialogu, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, odbyli wycieczkę „Śladami ożarowskich Żydów”.

Uczniowie z Ożarowa poznali historię tamtejszych Żydów

Dwudziestoosobowa grupa uczniów z klas ósmej szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego z „Szylki”, brała udział w programie edukacyjnym Szkoła Dialogu, realizowanym przez Forum Dialogu, największą i najstarszą polską organizację pozarządową zajmującą się dialogiem polsko- żydowskim. Koordynatorkami projektu w szkole były Joanna Bańka i Anna Gniaź.

Wycieczkę poprzedził miesiąc intensywnej pracy: warsztaty z trenerami Forum, poszukiwania i zbieranie informacji oraz opracowanie ciekawego pomysłu na spacer po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską w przestrzeni Ożarowa. Młodzież z zaangażowaniem prowadziła kwerendę, szukała świadków historii i pracowała w zespołach nad poszczególnymi zadaniami.

Spacer śladami ożarowskich Żydów przybrał formę gry miejskiej, a jej adresatami zostali przedstawiciele samorządów uczniowskich klas siódmej i ósmej. Poprzedziło ją krótkie spotkanie, podczas którego przedstawiona została idea projektu i prezentacja dotycząca historii ożarowskich Żydów oraz pojęć związanych z religią i kulturą żydowską. Goście wzięli udział w zabawie integracyjnej i zostali podzieleni na cztery drużyny.

Spacer po Ożarowie trwał niemal dwie godziny. Przewodnicy uwzględnili na jego trasie Plac Wolności, ulicę Jana Pawła II, budynek dawnej synagogi, ulicę Kolejową, miejsce dawnego targowiska i cmentarz żydowski. Uczestnicy wycieczki usłyszeli opowieść o przedwojennym Ożarowie i współistnieniu społeczności chrześcijańskiej i żydowskiej, która przez kilka wieków stanowiła 2/3 jego mieszkańców. Kolejnym przystankom na trasie towarzyszyły zadania do wykonania dla uczestników- dobieranie zdjęć dawnego i współczesnego Ożarowa, rozwiązanie krzyżówki, quiz w Kahoot, odczytywanie symboliki płaskorzeźb i próby odszyfrowania inskrypcji na macewach. Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć o zmarłych symbolicznym pozostawieniem kamyków na macewach.

Po powrocie do szkoły grupa wycieczkowa obejrzała wystawę zdjęć „Ożarów był ich domem” i fragment filmu upamiętniającego wizytę potomka ożarowskich Żydów Stevena Eignera w szkole imienia Edwarda Szylki w 2014 roku.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu zwycięskiej drużynie symbolicznych nagród odbyła się krótka część artystyczna. Wybrzmiały dźwięki i słowa piosenki „Tak jak malował pan Chagall”, która została napisana jako wyraz sprzeciwu wobec antysemickiej nagonki w 1968 roku i stała się hymnem wygnanych z Polski Żydów rozproszonych po całym świecie. Drugim utworem była tytułowa piosenka z filmu „Yidl mitn fidl” z 1936 roku- popularnej komedii lat trzydziestych, nakręconej w Kazimierzu, który odegrał rolę typowego żydowskiego miasteczka.

Po uczcie dla umysłu i ducha, uczestnicy wycieczki skosztowali specjałów kuchni żydowskiej. Na stole pojawiły się hamantasze - nadziewane ciasteczka spożywane w czasie święta Purim oraz jabłka w miodzie – symbol Rosz Haszana – żydowskiego Nowego Roku.

Ostatnim punktem programu było uzyskanie opinii zwrotnej od uczestników wycieczki. Pod adresem grupy Szkoły Dialogu padło wiele miłych słów dotyczących treści i formy wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie