ŚLIWKA SZYDŁOWSKA – HISTORIA REGIONU NA NASZYCH STOŁACH

Materiał informacyjny PURPLE VALLEY
W Szydłowie i okolicach, historycznym regionie gospodarki sadowniczej w południowej Polsce, zwanym przez nas Doliną Purpurową, od stuleci uprawia się wyborną śliwkę. Aktualnie jest to ponad 45 różnych odmian. Obok flagowej śliwki produkuje się tu również jabłka, czereśnie, morele, borówki, w oparciu o najnowocześniejsze metody pielęgnacji i upraw sadów. Stolicą Doliny Purpurowej jest piękny średniowieczny Szydłów, zwany też Stolicą Śliwki, Kamiennym Miastem czy Polskim Carcassone. Urokliwe królewskie miasteczko o pięknej i bogatej historii, położone malowniczo wśród setek hektarów sadów będących charakterystycznym elementem lokalnego krajobrazu, w ciągu całego roku gości turystów przybywających z różnych zakątków Polski i świata.

Śliwy stanowią tu ponad 80% wszystkich upraw. Na powierzchni ponad 2000 hektarów produkuje się rocznie ponad 20 000 ton śliwek, co stanowi około 20% ogólnej produkcji krajowej. Już od czerwca, począwszy od zbiorów borówek, do późnej jesieni kiedy to zbiera się ostatnie odmiany śliwek i jabłek, wokół zabytkowego średniowiecznego miasteczka rozciąga się zapierający dech w piersiach widok malowniczych sadów przepełnionych kolorem purpury. W powietrzu zaś unosi się niezwykły zapach suszonych śliwek, produkowanych tu metodą tradycyjną w suszarniach na tak zwanych „laskach”.
Najczęściej z rana i wieczorem można zobaczyć krzątających się pospiesznie sadowników, w ciągu dnia zajętych pracą w sadach. Na przełomie kwietnia i maja, w czasie kwitnienia drzew, miasteczko tonie w milionach owocowych kwiatów, dostarczając niesamowitych wrażeń estetycznych mieszkańcom, turystom i artystom, szukającym tu często twórczego natchnienia.

Tu podaj tekst alternatywny

Pierwsze zapisane wzmianki o szydłowskich sadach pochodzą już z XIV wieku. Przez Szydłów wiódł szlak handlowy z Krakowa na Litwę, zwany szlakiem Jagiellońskim. Od niepamiętnych czasów handlowano śliwką, czy wytwarzaną z niej gorzałką. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż tradycje sadownicze w Polsce sięgają średniowiecza, a pierwsze szlachetne odmiany drzew owocowych sprowadzone przez zakonników sadzono jedynie przy dworach królewskich oraz w ogrodach przyklasztornych, a także historię królewskiego Szydłowa i wiodącego przezeń szlaku handlowego, możemy przypuszczać, że uprawy sadownicze w Szydłowie należą do jednych z najwcześniej założonych na terenie Polski, a nawet Europy.

Znakomite warunki klimatyczno-glebowe, kilkusetletnie know-how przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz ciężka praca i zaangażowanie sadowników pozwala produkować smaczne owoce najwyższej jakości. Od stuleci wiadomo, że najlepsze owoce pochodzą z wysokiej jakości środowiska naturalnego, uprawiane w zdrowych i optymalnych warunkach klimatycznych. W naszej dolinie mamy wyjątkowy mikroklimat, czystą ziemię, powietrze i wodę, co bezpośrednio wpływa na znakomity smak owoców, tak doceniany przez stałych klientów. Każdego roku kupcy podkreślają, iż śliwka z Szydłowa ma zwarty jasny miąższ, jest ładniejsza i smaczniejsza niż w innych regionach. Wyborna śliwka szydłowska jest doceniana przez konsumentów krajowych, ale jest także poszukiwanym produktem eksportowym.

Tu podaj tekst alternatywny
Panorama Szydłowa od strony południowo-zachodniej 1869 r. z widocznymi fragmentami sadów owocowych, Czasopismo "Kłosy", 1869 r. Replikę ryciny autorstwa szydłowskiego artysty Kamila Klamczyńskiego można podziwiać w Starym Ratuszu w Szydłowie.

W okolicach Bożego Narodzenia, sprzedajemy najwięcej śliwki suszonej tak popularnej w tradycyjnej polskiej kuchni, szczególnie wigilijnej i bożonarodzeniowej. Suszona Śliwka Szydłowska wpisana 30 października 2010 r. przez Komisję Europejską do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych na obszarze Unii Europejskiej to prawdziwy rarytas doceniany przez rzesze stałych klientów w Polsce i za granicą.

Tu podaj tekst alternatywny

Suszenie jest najstarszą formą przetwarzania owoców, pozwalającą na ich wielomiesięczne przechowywanie. Z czasem okazało się, że suszone owoce mają wiele cennych właściwości zdrowotnych, szczególnie suszone śliwki, które zostały nawet wpisane na światową listę „super food”. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, wzmacniają kości oraz posiadają wiele cennych składników mineralnych. Korzystne dla układu pokarmowego właściwości śliwki zawdzięczają dużej zawartości błonnika, w tym pektyn. Śliwki mają sporo witamin z grupy B, dlatego od wieków cieszą się opinią owoców wpływających kojąco na układ nerwowy i poprawiających samopoczucie.

Tu podaj tekst alternatywny

Purple Valley to mała rodzinna firma, pełna pasji i lokalnego patriotyzmu. Śliwki uprawiali już nasi pradziadkowie. Postanowiliśmy więc kontynuować te tradycje. 23 października 2020 roku jako pierwsi przeszliśmy proces certyfikacji i uzyskaliśmy prawo do używania nazwy Śliwka Szydłowska oraz europejskiego znaku na produkowanej przez nas Śliwce Szydłowskiej.

W 2018 roku w zdegradowanym budynku Starego Ratusza otworzyliśmy Butik Śliwkowy i stworzyliśmy pierwszy produkt SZYDŁOWIANKĘ Śliwkę w Czekoladzie, aby rozesłać ją w świat z zaproszeniem do pięknego, magicznego Szydłowa. Z czasem powstawały nasze kolejne produkty ze śliwek: obok Śliwki Szydłowskiej, pyszne powidła, ketchup śliwkowy, ręcznie robione czekolady artystyczne czy też śliwkowe napitki. Specjały te można nabyć w Butiku Śliwkowym w Starym Ratuszu w Szydłowie lub tez poprzez sklep internetowy www.stolicasliwki.pl.

Obok Butiku Śliwkowego powstał również pierwszy świętokrzyski wine bar – Stary Ratusz - Bistro, Coffee and Wine Bar. Stworzyliśmy niezwykłe miejsce na świętokrzyskiej mapie, gdzie nasi goście mogą na chwilę się zatrzymać, poczuć powiew historii i współczesny puls miasteczka. Znajdą tu też odpowiedź na pytania Jak smakuje Szydłów? Jak smakuje świętokrzyskie? Serdecznie zapraszamy do Starego Ratusza w Szydłowie. Do zobaczenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie