Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodkie rogale świętomarcińskie na Święto Niepodległości. Jaki jest ich sekret? (WIDEO, zdjęcia)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Rogal świętomarciński to niekwestionowany symbol 11 listopada. Tradycyjnie przygotowywany jest w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina, czyli właśnie 11 listopada. Te pyszne wypieki doskonale przyjęły się również w naszym regionie. W Kielcach bardzo popularna jest także ich lokalna wersja, czyli rogale świętokrzyskie. W tych pysznościach specjalizuje się Cukiernia Świat Słodyczy.

Rogale świetomarcińskie to wypieki z bogatą historią. Ich tradycja wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary. Powinny być to ofiary z wołów, jednak w zastępstwie często pojawiało się ciasto zwijane w wole rogi. Ten zwyczaj został po latach przejęty przez kościół łaciński, który połączył go z postacią świętego Marcina. Kształt ciasta interpretowany był jako nawiązanie do podkowy, którą zgubić miał koń świętego Marcina.

Nie każdy jednak może nazywać rogal „świętomarcińskim”. Przede wszystkim należy mieć stosowny certyfikat uprawniający do wykorzystania tej nazwy i tym samym wypiekać go według ściśle określonej, tradycyjnej receptury. Na co dzień więc rogale te dostępne są głównie w Wielkopolsce.

W pozostałych regionach czasu pojawiają się "przy okazji" 11 listopada, czyli dnia Świętego Marcina. Wtedy też dostępne są niemalże w każdej cukierni, a nawet w większości sklepów i supermarketów. Przy okazji dnia świętego Marcina koniecznie warto spróbować jedynych w swoim rodzaju... rogali świętokrzyskich.

- W Kielcach ogromną popularnością cieszą się rogale świętokrzyskie, przygotowywane właśnie na wzór świętomarcińskich. Są przede wszystkim wypełnione nie białym, a niebieskim makiem - mówi Lidia Broniś, szefowa produkcji w Cukierni Świat Słodyczy w Kielcach.

Prawdziwy poznański rogal musi koniecznie być z białym makiem, zrobiony z ciasta drożdżowo-francuskiego. Ważnym elementem wypieku są także orzechy. Jak więc prezentuje się wersja świętokrzyska?

- Zamówienia na rogale świętokrzyskie mamy już dużo wcześniej, przez co też musimy się zdecydowanie wcześniej przygotować. Z wyprzedzeniem kupujemy surowce, bo potem tego maku może zwyczajnie zabraknąć. Żeby zrobić dobre rogale należy przede wszystkim użyć wysokiej jakości składników. Trzeba postawić na bardzo dobry biały mak lub niebieski, to już w zależności, co kto lubi. Do tego oczywiście bakalie, orzechy, migdały, mogą być daktyle, figi, wedle uznania. Najważniejsza jest jednak jakość składników, bo to ona gwarantuje nam smak rogali - dodaje Lidia Broniś, szefowa produkcji w Cukierni Świat Słodyczy w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie