Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowianie kontra Wikingowie, czyli trwa XV Piknik Historyczny w Bobrzy. Atrakcją turnieje rycerskie i łucznicze

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Najbardziej widowiskową atrakcją XV Pikniku Historycznego w Bobrzy była wielka bitwa - inscenizacja obrony wioski Słowian przed atakiem Wikingów.
Najbardziej widowiskową atrakcją XV Pikniku Historycznego w Bobrzy była wielka bitwa - inscenizacja obrony wioski Słowian przed atakiem Wikingów. Dawid Łukasik
Turnieje rycerskie i łucznicze, koncert muzyki dawnej, a na deser wielka inscenizacja obrony Słowian przed atakiem Wikingów. To wszystko czekało w sobotę, 15 września, na uczestników XV Pikniku Historycznego, który odbywa się w Bobrzy w gminie Miedziana Góra. Podczas imprezy zaprezentowano życie i zwyczaje plemion słowiańskich.

Piknik rozkręcał się powoli. Początek był nieco niemrawy, bo zabawę utrudniało deszczowe przedpołudnie i mała frekwencja. Jednak kiedy ruszyły eliminacje do Turnieju o Miecz Jarla Zbigniewa i rozpoczęły się walki z białą bronią w ręku, zaczęło się i przejaśniać, i robić ciekawiej.

Z każdym kwadransem na teren Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy, który zamienił się we wczesnośredniowieczną wioskę, przybywało coraz więcej osób. Uczestnicy imprezy po południu zobaczyli również turniej łuczniczy i pokazy precyzyjnego strzelania z łuku oraz turnieju kubba, czyli zręcznościowej gry Wikingów.

- Chociaż piknik odbywa się po raz piętnasty, w związku z czym obchodzi mały jubileusz, to nie ma przewodniego hasła. Jego cel jest taki sam, jak tych czternastu poprzednich, czyli zachęcenie gości do zainteresowania się wczesnośredniowieczną kulturą Słowian i Wikingów. Pokazujemy zwyczaje plemion słowiańskich, bo uważamy, że wiele ciekawych rzeczy działo się między IX a IX wiekiem na polskich ziemiach. Ponieważ odtwarzamy też kulturę materialną, widzowie mogą zobaczyć między innymi lepienie garnków, szycie ubrań czy przygotowywanie jedzenia – mówi Michał „Mord” Bednarski z Klubu Historycznego HIRD z Kielc, który zorganizował piknik.

I choć w sobotę oglądanie zwyczajów Słowian do nudnych rzeczy się nie zaliczało, bo można było między innymi spróbować lepić garnki i strzelać z łuku, to i tak najbardziej interesująco zapowiadała się wielka bitwa. Była to inscenizacja obrony wioski Słowian przed atakiem Wikingów, która trwała ponad 20 minut i wypadła bardzo widowiskowo. Widzowie zobaczyli, jak dawniej walczono z pomocą tylko broni białej.

- Wikingowie kojarzeni są jako najeźdźcy z północy, przed którymi my się broniliśmy, ale tak naprawdę nasze ekipy pirackie wyprawiały się przez Morze Bałtyckie na Półwysep Skandynawski i też łupiły osady wikińskie. Pokazaliśmy, jak wyglądały takie starcia i mam nadzieję, że się podobało – dodaje Michał „Mord” Bednarski.

Przed walką, aby nieco dać odpocząć biorącym udział w turniejach i inscenizacjach, odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu grupy Fleurdelis.

XV Piknik Historyczny w Bobrzy odbywa się również w niedzielę, 16 września. Tego dnia wśród atrakcji między innymi finały Turnieju Łuczniczego (godzina 11) i rycerskiego Turnieju o Miecz Jarla Zbigniewa (15.30). Koncert muzyki dawnej znów da grupa Fleurdelis (godzina 14). Wręczenie nagród, pożegnanie gości i zamknięcie imprezy zaplanowano na godzinę 16.30.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie