Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej. W siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach przysięgę złożyło 24 nowych mecenasów

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Ślubowanie adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej. W piątek siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach przysięgę złożyło 24 nowych mecenasów.

Uroczystość złożenia ślubowania adwokackiego przez 24 osoby, które w czerwcu bieżącego roku zdały egzamin adwokacki, odbyła się w zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich - obecnie Muzeum Narodowego w Kielcach. Ceremonia przebiegła w cieniu wciąż obecnej pandemii koronawirusa Covid–19 według obowiązujących ograniczeń i reżimów sanitarnych.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach adwokat Jerzy Zięba podkreślił w swoim wystąpieniu, że w akcie ślubowania materializuje się z jednej strony normatywna powinność jako warunek niezbędny do rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata, z drugiej zaś ma on głęboki wymiar symboliczny otoczony aurą solenności.

- Stanowi bowiem uroczyste i publiczne przyrzeczenie należytego wypełniania powinności zawodowych, buduje poczucie własnej tożsamości zawodowej adwokatów - mówił Jerzy Zięba.

Dziekan zwrócił uwagę na szczególny moment, w jakim kolejna grupa kieleckich adwokatów wchodzi do cieszącego się społecznym prestiżem zawodu adwokata. To przypadająca na ten rok 70. rocznica powołania do życia Izby Adwokackiej w Kielcach. Jerzy Zięba wyraził przekonanie, że nowi adwokaci będą godnie kontynuować dorobek wielu pokoleń adwokatów, którzy bez względu na warunki historyczne traktowali swoje obowiązki jako służbę drugiemu człowiekowi.

- Obrona praw i wolności jednostki jest niezbywalnym obowiązkiem adwokatury wpisanym w etos zwodu, wymaga od każdego adwokata stałej gotowości do stawania w sposób odważny i niezłomny po stronie tych, którzy w nierównej konfrontacji z organami państwa wymagają pomocy. Pomoc potrzebującym to nie tylko dewiza wypisana na sztandarze Adwokatury Polskiej, ale przed wszystkim wrażliwość na problemy ludzi, zwłaszcza tych słabszych, wykluczonych społecznie - podkreślił Jerzy Zięba.

Dziekan życzył młodszym koleżankom i kolegom satysfakcji z wykonywania zawodu adwokata oraz wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Po złożeniu ślubowania nastąpiły gratulacje dla nowych adwokatów, którzy nie kryli radości z realizacji ich zawodowych aspiracji.
Uroczystość uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu artystów związanych z Filharmonią Świętokrzyską.

Instytucja ślubowania adwokatów ma swoją długą historię i datuje się od czasów konstytucji sejmu krakowskiego z 1543 roku. W czasach współczesnych stanowi wyjątkowe wydarzenie, które trwale wpisuje się w pamięć ślubujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie