Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny artysta Leon Tarasewicz swoje największe dzieło stworzy w Kielcach

Marzena SMORĘDA
Profesor Leon Tarasewicz podczas konfew Kielcach. Towarzyszyły mu studentki.
Profesor Leon Tarasewicz podczas konfew Kielcach. Towarzyszyły mu studentki. Dawid Łukasik
Światowej sławy artysta profesor Leon Tarasewicz przyjechał właśnie do Kielc na zaproszenie Tomasza Tworka, kieleckiego przedsiębiorcy. Stworzy tu swoje największe dzieło. Ogromną instalację, która już wkrótce stanie w centralnym punkcie miasta. Opowiadał o nim we wtorek w Kielcach.

[galeria_glowna]

Leon Tarasewicz

Leon Tarasewicz

Polski malarz pochodzenia białoruskiego, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych polskich twórców współczesnych na świecie. Swoje prace wystawiał między innymi na Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji, gdzie w roku 2001 był autorem realizacji w Polskim Pawilonie oraz w galeriach Nowego Jorku, Berlina, Sztokholmu, Lubeki, Frankfurtu nad Menem, Tel Avivu i Sao Paulo. Słynie nie tylko z obrazów, ale także instalacji artystycznych, które zmieniają miejski krajobraz. Prywatnie jest znanym wielbicielem ptaków. Hoduje między innymi kury ozdobne i pisze o nich książki.

O wielkim dziele, jakie powstanie w Kielcach czytaj na strefabiznesu.echodnia.eu

Sztuka na swoim miejscu

Na spotkaniu artysta zjawił się w otoczeniu swoich studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, by opowiedzieć o dziele, które wraz z zespołem zaczyna tworzyć dla Kielc. - Robimy to specjalnie dla tego miejsca, zresztą plac nosi nazwę, która jest jak najbardziej odpowiednia dla sztuki - mówił. - Mamy nadzieję, że dzieło dobrze wkomponuje się w tę przestrzeń i chociaż nie będzie nosiło żadnej nazwy, zawsze kojarzyć się będzie z tym miastem.

Przez kilka tygodni profesor Leon Tarasewicz będzie budował instalację, która później złożona zostanie jak puzzle już na miejskim placu Artystów. Będzie miała wymiary 8 na 16 metrów i będzie największą, jak do tej pory, konstrukcją wykonaną przez mistrza. Chociaż z zewnątrz zupełnie nie będzie kojarzyła się z dziełem sztuki, w środku zaskoczy widza.

Kolor i odpady budowlane

Przede wszystkim przepychem barw i ilością zwierciadeł. Bo właśnie lustra mają potęgować odczucia widza i sprawić, by znalazł się on w innym świecie, tak różnym od otaczającej rzeczywistości. Konstrukcja nie będzie miała dachu, a podłoga ułożona zostanie z kratek budowlanych. Zresztą nie tylko te elementy rodem z placu budowy zostaną wykorzystane do tworzenia konstrukcji.

- Użyjemy materiałów i gotowych części, które zostały wycofane z produkcji lub na co dzień używane są na budowie - tłumaczył Tomasz Tworek.

W tej chwili grupa studentów czwartego i piątego roku Akademii Sztuk Pięknych rozpoczęła właśnie przygotowywanie płócien, które artysta już wkrótce zapełni swym malarstwem. Pytany o barwy, jakie będą dominować na obrazach, nie chciał zdradzić swojej koncepcji. Odparł tylko zaczepnie, że wykorzysta kolory żółty, czerwony i niebieski, bo... z nich uzyska wszystkie barwy.

- 2 września będzie wernisaż, na który zaprosimy mieszkańców Kielc - mówił prezes Tworek, zapowiadając wielkie wydarzenie.

- Ale zdaję sobie sprawę, że nie jest to dzieło dla statystycznego Polaka, bo jego nie interesuje taka sztuka - mówił Tarasewicz. - Obcowanie z nią to domena przede wszystkim do intelektualistów - prowokował na koniec artysta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie