Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny bunkier Armii Krajowej na Pękowcu zostanie odnowiony. Są umowy, była wizja lokalna. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
Bunkier Armii Krajowej na Pękowcu zostanie zrekonstruowany - Powiat Włoszczowski podpisał trzy umowy dotyczące tego zadania.

1 września Powiat Włoszczowski podpisał z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na dofinansowanie zadania „Odbudowa bunkra i poprawa infrastruktury historycznej bazy Armii Krajowej, którą wizytował generał Okulicki "Niedźwiadek" na Pękowcu”. Została też podpisana umowa z wykonawcą i na dniach ruszą prace, które muszą zakończyć się do końca roku. Finansowo wesprze też projekt Gmina Koniecpol z którą również Powiat Włoszczowski podpisał stosowne porozumienie. Partnerami Powiatu w realizacji przedsięwzięcia są Nadleśnictwo Włoszczowa, Gmina Koniecpol oraz Stowarzyszenie „Pękowiec”.

Głównym planowanym celem zadania jest zrekonstruowanie w lesie między Kurzelowem a Pękowcem jednego z kilku bunkrów - ziemianek Armii Krajowej oraz umożliwienie udostępnienia kompleksu w celu popularyzacji wiedzy o jego historii.

W maju 1944 roku żołnierze oddziału Armii Krajowej pod dowództwem majora Mieczysława Tarchalskiego „Marcina” rozpoczęli na tym terenie budowę kompleksu bunkrów. W jednym z nich w ostatnich dniach wojny, dwa tygodnie przed rozwiązaniem Armii Krajowej, jej komendant główny generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” przeprowadził ostatnią inspekcję i odznaczył partyzantów słynnego oddziału "Marcina”.

Dziś pozostałości po tym kompleksie wraz z jego kontekstem historycznym są ewenementem w skali kraju. W okolicy kompleksu ustawiono w 1995 roku obelisk z pamiątkowymi tablicami przy którym odbywają się wszystkie uroczystości patriotyczne. Dzięki zachowanej dokumentacji "budowlanej" obiektów przekazanej przez żyjących budowniczych - żołnierzy Armii Krajowej możliwe będzie wierne odtworzenie obiektu. W ostatnich latach, zwykle pod koniec września, odbywają się tutaj uroczystości patriotyczne upamiętniające Armię Krajową oraz coraz częściej przybywają tu wycieczki szkolne na „żywe” lekcje historii. Zainteresowanie społeczne, frekwencja i podniosły charakter wydarzeń pokazują, jak ważne jest to miejsce ze względu na pielęgnowanie pamięci o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi włoszczowskiej. Obiekt ten może stać się miejscem rozpoznawalnym historycznie w kraju - porównywalnie do "Wykusu" w Górach Świętokrzyskich.

Zobaczcie zdjęcia z wizji lokalnej i podpisania umów

Mając to na uwadze Zarząd Powiatu Włoszczowskiego zabiegał o pozyskanie środków finansowych na poprawę infrastruktury i rekonstrukcję tego historycznego obiektu, która przyczyniłaby się do przywrócenia pamięci o tym miejscu. Pomysł też od samego początku mocno wspierał świętokrzyski poseł Krzysztof Lipiec. W listopadzie ubiegłego roku został złożony wniosek o dofinasowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W efekcie tego Ministerstwo przekaże na zadanie dotację w wysokości 101 tysięcy złotych. Finansowo projekt wsparła również gmina Koniecpol przekazując 10 tysięcy złotych, a pozostałą część wymaganego wkładu własnego wyasygnuje Powiat Włoszczowski.

- Bardzo mile zaskoczyła nas Gmina Koniecpol, której burmistrz Ryszard Suliga, kiedy dowiedział się o planach rekonstrukcji Pękowca, sam zaproponował pomoc i wsparcie finansowe na ten cel. W efekcie została podpisana między nami umowa opiewająca na kwotę 10 tysięcy złotych, którą przekaże Koniecpol na realizację projektu. Bardzo doceniamy ten gest i serdecznie dziękujemy za tę dotację – powiedział starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

Nadleśnictwo Włoszczowa, jako zarządca terenu i opiekun tego miejsca pamięci, wyraziło zgodę i udostępniło teren inwestorowi włączając się w niezbędne prace przygotowawcze do inwestycji. Nieoceniona jest również współpraca Powiatu ze Stowarzyszeniem „Pękowiec” przy opracowaniach danych archiwalnych dotyczących rekonstrukcji budowli.

- Mam nadzieję, że podjęta inicjatywa odbudowy tego bunkra i odnowienie pomnika oraz pozostałej infrastruktury historycznej na Pękowcu pozwoli na to, że stanie się on perełką historyczną związaną nie tylko z regionem ale i ogólną historią Polskiego Państwa Podziemnego - żywą lekcją historii dla pokoleń. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez współpracy z wieloma naszymi partnerami, którym z tego miejsca serdecznie dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję do pana Krzysztofa Lipca - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Gminy Koniecpol, Nadleśnictwa Włoszczowa, Stowarzyszenia „Pękowiec” oraz wielu osób prywatnych zaangażowanych w tę inicjatywę – mówił starosta Dariusz Czechowski.

Zobaczcie zdjęcia z wizji lokalnej i podpisania umów

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie