Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny wiatrak w Krasocinie i Muzeum Chleba otwarte. To była wspaniała uroczystość! (NOWE ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Uroczyste, oficjalne otwarcie Słynnego Wiatraka w Krasocinie i mieszczącego się w nim Krasockiego Muzeum Chleba odbyło się w sobotę, 25 września. Gościem specjalnym był pochodzący z Kielc mistrz kuchni Grzegorz Zawierucha, zwycięzca programu MasterChef. To była piękna uroczystość!

Wydarzenie relacjonowaliśmy na bieżąco: Wielkie otwarcie Krasocińskiego Wiatraka. Ostro zamieszał Grzegorz Zawierucha, zwycięzca MasterChefa [ZDĘJCIA]

Dziś przedstawiamy szerszą relację i zapraszamy do oglądania nowych zdjęć w galerii - zdjęcia ułożyliśmy chronologicznie, zgodnie z przebiegiem imprezy

25 września 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie Krasockiego Muzeum Chleba, które mieści się w zabytkowym Wiatraku - odrestaurowanym w latach 2019/2020, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków. Wokół 101-letniego wiatraka zebrali się mieszkańcy gminy Krasocin i zaproszeni goście. Wśród nich włoszczowski poseł Bartłomiej Dorywalski, który walnie przyczynił się do pozyskania przez gminę Krasocin dofinansowania na gruntowną renowację wiatraka.

Przypomnijmy, że gdy wiatrak został odnowiony, przeszedł czas na eksponaty. Zorganizowano akcję po hasłem "Zostań częścią historii Gminy Krasocin”. Przekazywano eksponaty związane z pracą na roli (cepy, przetaki, sierpy, kosy, wialnie do zboża, sieczkarnie, pługi konne i wiele, wiele innych) wykorzystywanych w codziennym (dawnym) życiu naszych rodziców, babć i dziadków (kołowrotki, tary do prania ręcznego, łopaty do chleba, maselnice, żelazka z duszą i wiele, wiele innych). W ciągu roku w Muzeum Chleba zgromadzono około 200 przedmiotów, które nieodpłatnie przekazali mieszkańcy. Część z nich trafiła tu z odległych zakątków Polski.

Sobotnią uroczystość rozpoczął wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, który powitał wszystkich zebranych i podziękował rodzinie Feliksa Raka, który był inicjatorem powstania pierwszego Muzeum Chleba w 1980 roku, za to, że starał się on uchronić wiatrak przed zapomnieniem i popadnięciem w ruinę. Wójt Gliściński krótko przypomniał też historię zabytkowego obiektu. Chwilę później nastąpiło oficjalne otwarcie. Skrzydła wiatraka uruchomił poseł Bartłomiej Dorywalski, a zabytkowymi żarnami zakręcił zwycięzca MasterChefa Grzegorz Zawierucha. Obiekt, który będzie służył nie tylko mieszkańcom gminy, poświęcił ksiądz Jerzy Sikora, proboszcz parafii w Krasocinie.

Podczas uroczystości, potomkowie słynnej „Kapeli Raków” z Krasocina (której muzyka umila czas w muzeum), przekazali do Krasockiego Muzeum Chleba pamiątkę rodzinną - prawie 100-letni kontrabas.

Tadeusz Włodarczyk pochodzący z Mieczyna odczytał autorski wiersz zatytułowany „Krasocki Wiatrak” a następnie przekazał go członkom rodziny Feliksa Raka (wnukowi i wnuczce). Z kolei wójt Ireneusz Gliściński wręczył statuetki projektantowi (Leszek Gałczewski) oraz wykonawcy (firma BERATEN Paweł Suliga), otrzymane na Zamku Królewskim w Warszawie - Wiatrak 22 września 2021 otrzymał tytuł laureata konkursu Modernizacja Roku 2020 w kategorii „Małe jest piękne”.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się na obiekt Sportowy w Lipiu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości - impreza plenerowa. W części artystycznej wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Krasocin i Zespół Taneczny "Aplauz", uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Krasocinie, Zespół Inscenizacji Tanecznych "Uśmiech" Wojewódzkiego Domu Kultury Kielce, Koło Gospodyń Wiejskich Cieślaneczki, Koło Gospodyń Wiejskich Skokowianki, Koło Gospodyń Wiejskich Występy, Zespół Melodia z Oleszna, Stowarzyszenie Gospodyń z Własnej Woli, dzieci ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Razem”, Zespół Pozytywnie Nakręceni z Pińczowa – prezentujący muzykę folk, Kabaret pod Wyrwigroszem z Krakowa oraz zespół disco polo Rompey z Jasła (województwo podkarpackie).

Podczas tegorocznego wydarzenia odbyło się wręczenie okolicznościowych upominków, które na ręce wójta Gminy Krasocin oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej imienia Feliksa Raka złożyli starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, wicestarosta Łukasz Karpiński oraz członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Rafał Pacanowski.

Poseł Bartłomiej Dorywalski oraz wójt Ireneusz Gliściński podziękowali Łukaszowi Ciszkowi za udział w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020 (w łucznictwie) oraz godną reprezentację gminy Krasocin w kraju i na świecie a Kołu Gospodyń Wiejskich w Występach pogratulowali zdobycia pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, życząc kolejnych sukcesów.

Dodatkowo na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: Grzegorz Zawierucha - znakomity kucharz, zwycięzca 8 edycji MasterChef z pomocą Koła Gospodyń Wiejskich Występy oraz Koła Gospodyń Wiejskich Skorków gotowali dla wszystkich; stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy przygotowały stoiska; pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej imienia Feliksa Raka przygotowały stoisko, na którym można było zakupić pamiątki Krasockiego Muzeum Chleba; Grzegorz Szymanski z Ostoi Dworskiej w Leśnicy (gmina Małogoszcz) przeprowadził warsztaty edukacyjne dla dzieci. Ciekawą ofertę zaprezentowały Łuczniczy Klub Sportowy Strzała Skorków oraz Airsoft Arena poligon ASG z Borowca. Na zakończenie tradycyjnie odbyła się dyskoteka pod gwiazdami.

Impreza została zorganizowana przy współudziale Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Razem” ze Skorkowa a współfinansowana z pieniędzy Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030. Organizację imprezy również wsparło finansowo ponad 30 firm z regionu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie