Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny zabytkowy wiatrak w Krasocinie przejdzie renowację (WIDEO, zdjęcia)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
- Ten holenderski wiatrak to ozdoba Krasocina. Po renowacji będzie zachwycał - mówi z dumą wójt Ireneusz Gliściński.
- Ten holenderski wiatrak to ozdoba Krasocina. Po renowacji będzie zachwycał - mówi z dumą wójt Ireneusz Gliściński. Dawid Łukasik
Słynny zabytkowy wiatrak holenderski zdobi Krasocin od blisko stu lat. Stoi na miejscu starszego drewnianego wiatraka wybudowanego pod koniec XIX wieku. Ostatnio, dzięki dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budowla przeszła gruntowną renowację.

Stojący w Krasocinie murowany wiatrak holenderski zbudowany w 1920 roku stanowi świetny przykład zabytku techniki z początków XX wieku. Teraz zostanie odnowiony.

Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina podkreśla, że dotację udało się uzyskać w wyniku starań Bartłomieja Dorywalskiego, wicewojewody świętokrzyskiego.

- To wyjątkowy zabytek, bardzo cenny dla całego województwa. W naszym regionie są tylko dwa takie. Jeden tutaj u nas, w Krasocinie, a drugi w Szwarszowicach koło Ostrowca Świętokrzyskiego - podkreśla wójt Krasocina, Ireneusz Gliściński.
Burzliwa historia

- Wiatrak powstał do celów przemysłowych w 1920 roku, więc w przyszłym roku będziemy mieć okrągłą rocznicę, sto lat. Na początku służył do mielenia zboża na mąkę - mówi wójt.

W 1920 roku zbudował go miejscowy młynarz.

Czas wojny i lata międzywojenne miały duży wpływ na budowle. Została ona uszkodzona i przestała spełniać swoje pierwotne przeznaczenie.

Wiatrak pozostał w takim stanie do roku 1980. Wtedy do akcji ruszył Urząd Gminy Krasocin, który, zakładając że jest to obiekt gminny, państwowy, wyremontował budowlę.

W 1981 roku w wiatraku powstało Muzeum Chleba, które stworzył Feliks Rak, znany na całą Polskę poeta i działacz ruchu ludowego.
Około 20 lat temu, w wyniku wichury, wiatrak stracił swoje skrzydła.
Niestety, sprawy zaczęły się komplikować.

- Po jakimś czasie znalazł się pierwotny właściciel tego obiektu. Dlatego wiatrak znowu przeszedł w ręce prywatne. Nam, gminie, udało się budowlę przejąć w grudniu 2017 roku od prywatnego inwestora, który przekazał mi również plan zagospodarowania , który wcieliliśmy w życie - dodaje Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina.

Wielkie plany
Renowacja wiatraka ma się zakończyć w maju przyszłego roku, akurat na stulecie budowli.

- W mojej opinii będzie przepięknie. Obiekt wraca do pierwotnego stanu. Będzie, jak dawniej, otoczony kamieniem pińczowskim. Są trzpienie, a fundamenty są tak wzmocnione, że wiatrak powinien przetrwać nie kolejne sto, a nawet dwieście lat - podkreśla wójt.
Obecnie pracownicy ekipy renowacyjnej przygotowują się do składania dachu.

Wiatrak będzie miał trzy kondygnacje. W środku znajdzie się ponownie Muzeum Chleba.

- W Muzeum będą wszystkie rzeczy, które służyły naszym ojcom, naszym dziadkom. Zarówno w gospodarstwach rolnych jak i do pracy w domu. Na środkowym poziomie umieścimy teraźniejszość Krasocina, czyli to, jak mamy obecnie. A ostatni poziom to będzie przyszłość. Myślę, że wiele osób się w tę przyszłość włączy - mówi Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina.

Na wiosnę zostaną zamontowane skrzydła, których rozpiętość wynosi 15 metrów. Wokół wiatraka znajdą się lampy, ławeczki, trawa, ciągi piesze i rowerowe.

- To miejsce będzie prawdziwą wizytówką Krasocina. Cały obiekt będzie podświetlany, więc będzie się pięknie prezentował o każdej porze. Otwarcie zaplanowaliśmy na maj - mówi wójt.

Duża inwestycja
- Nie ukrywam, że bardzo cieszy mnie dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tej kwestii bardzo pomocny był wicewojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalskia, dzięki któremu własnie pozyskaliśmy aż pół miliona na remont naszego wiatraka - dodaje wójt.

Koszt inwestycji wyniósł ponad milion złotych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie