Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaczne dania i z tradycyjną nutą poleca Karczma Cztery Konie w Kielcach [PRZEPISY]

/esw/
Maciej Musiał, szef kuchni Karczmy Cztery Konie poleca między innymi świętokrzyski kugiel z Czermna.
Maciej Musiał, szef kuchni Karczmy Cztery Konie poleca między innymi świętokrzyski kugiel z Czermna. Dawid Łukasik
Barszcz zabielany podawany z ziemniakami, polędwiczkę w otulinie bekonowej na sosie śmietanowo-kaparowym oraz tradycyjne świętokrzyskie danie z ziemniaków, czyli kugiel z Czermna - to trzy proste i bardzo smaczne obiadowe propozycje Macieja Musiała, szefa kuchni kieleckiej Karczmy Cztery Konie.

Do nowego menu kieleckiego lokalu powracają znane już przysmaki. Goście ponownie będą mogli zjeść między innymi gęsie pipki, golonki i placki ziemniaczane z dodatkami. Oprócz tego w karcie zagościła tradycyjna zupa - barszcz zabielany, taki, jak u babci.

- To wyśmienita zupa, którą łatwo przygotujemy w domu. Posmakuje każdemu i jest dość sycąca, bo podajemy ją z okraszonymi ziemniakami - mówi Maciej Musiał.

Druga obiadowa propozycja, to polędwiczka wieprzowa owinięta plastrami bekonu z wyrazistym sosem kaparowym.

- Przygotowując to danie, musimy mięso krótko obsmażyć z każdej strony na patelni. Dzięki temu będzie delikatne i soczyste w środku. A jeśli chodzi o dodatki, są one dowolne. Możemy polędwiczkę podać z ziemniakami gotowanymi, opiekanymi czy kopytkami oraz ulubionymi surówkami - wymienia szef kuchni kieleckiej karczmy.

Trzecia propozycja, to danie doskonale znane w regionie świętokrzyskim. Jest bardzo sycące i można je podać z różnymi sosami grzybowymi.

- Kugiel pochodzi z okolic Czermna w powiecie koneckim. Został on wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. To danie bardzo sycące, które je się bezpośrednio po przyrządzeniu, lub następnego dnia po wychłodzeniu i ponownym podsmażeniu porcji. Świetnie smakuje z dodatkiem aromatycznego sosu borowikowego. Do tego ogórki małosolne i nic więcej nie potrzeba - opowiada szef kuchni Karczmy Cztery Konie.

Barszcz zabielany

Polędwiczka w sosie kaparowym.
Polędwiczka w sosie kaparowym. Dawid Łukasik

Barszcz zabielany.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 5 porcji: 2 l wywaru wieprzowo-wołowego, 500 g buraków, 4 ząbki czosnku, 1 cebula, około 100 g słoniny, około 100-150 ml kwaśnej śmietany, 400 g ziemniaków, sól, pieprz do smaku, świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

Sposób przygotowania: Wywar wieprzowo-wołowy gotujemy. Buraki obieramy, myjemy i dość drobno kroimy w kostkę lub plasterki albo trzemy na tarce o dużych oczkach, po czym dodajemy do gotującego się wywaru. Doprawiamy całość do smaku solą i pieprzem i zakwaszamy sokiem z cytryny. Dobrze schłodzoną słoninę oraz cebulę kroimy w drobną kostkę. Rozgrzewamy patelnię, wytapiamy na niej słoninę, dodajemy cebulę i rumienimy ją, po czym dodajemy do barszczu. Pod koniec gotowania zabielamy zupę kwaśną śmietaną (mieszając ją w szklance z wywarem przed dodaniem). Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w osolonej wodzie. Ugotowane odcedzamy i rozdrabniamy. Przekładamy je na osobne talerzyki i podajemy razem z barszczem. Ziemniaki możemy przed podaniem dodatkowo okrasić i posypać na przykład posiekanym drobno koperkiem.

Polędwiczka w sosie kaparowym

Kugiel z Czermna.
Kugiel z Czermna. Dawid Łukasik

Polędwiczka w sosie kaparowym.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 800 g polędwiczki wieprzowej, rozmaryn, czosnek, pietruszka, sól, pieprz, białe wino, oliwa do marynaty, 400 g bekonu lub boczku; sos: 350 g śmietany 36-procentowej, 150 g kaparów, 50 ml białego wytrawnego wina, 1 cebula, ewentualnie sól, pieprz, masło.

Sposób przygotowania: Polędwiczki oczyszczamy z błon, myjemy, osuszamy, marynujemy w rozmarynie, czosnku, pietruszce, soli, pieprzu, oliwie i winie. Odstawiamy w chłodne miejsce na 12 godzin. Zamarynowane mięso obsmażamy z każdej strony na patelni grillowej (powinno być półkrwiste). Boczek kroimy w cienkie plastry i układamy tak, by na siebie zachodziły. Polędwiczkę kładziemy wzdłuż i zawijamy. Spinamy całość wykałaczkami, jeszcze raz krótko obsmażamy, a następnie pieczemy 10 minut w temperaturze 160 stopni. Przygotowujemy sos. Na odrobinie masła przesmażamy drobno posiekaną cebulę. Kapary sparzamy wrzątkiem, żeby nie były gorzkie i za słone i dodajemy do cebuli. Przesmażamy razem, podlewamy winem, a gdy alkohol się zredukuje, dodajemy śmietankę. Podgrzewamy dalej, mieszając, doprawiamy do smaku. Polędwiczkę kroimy na plastry i podajemy na sosie.

Kugiel z Czermna

Kugiel z Czermna.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 10 porcji: 3 kg ziemniaków, 0,5 kg cebuli, 0,5 kg mąki, 300 g wędzonych żeberek bez kości, 6 jajek, 200 g gotowanego wędzonego boczku, sól, pieprz, kminek, odrobina smalcu, olej do smażenia, bułka tarta do posypania blachy; sos: 300 g borowików, 500 ml słodkiej śmietany, sól, pieprz, 1 cebula, 1 ząbek czosnku.

Sposób przygotowania: Połowę ziemniaków ścieramy na tarce o drobnych oczkach, a drugą połowę na grubych oczkach. 300 g cebuli ścieramy na tarce o drobnych oczkach i dodajemy do ziemniaków. Resztę cebuli kroimy w kostkę. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy z resztą cebulą. Żeberka oczyszczamy, usuwamy kości, obieramy mięso, kroimy je na drobne kawałki i dodajemy do ziemniaków. Do masy dokładamy podsmażony boczek z cebulą, mąkę, jaja, doprawiamy solą, sporą ilością pieprzu i kminkiem. Dokładnie mieszamy i przekładamy do wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą blachy. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 80 minut. Przygotowujemy sos. Na maśle podsmażamy pokrojoną cebulę i dodajemy grzyby. Dolewamy śmietanę, przyprawiamy solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Podsmażamy, aż sos zgęstnieje.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie