Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaczne potrawy, produkty lokalne i aktywne kobiety. To na forum w Modliszewicach

Marzena Kądziela
Wspólne zdjęcie uczestników forum.
Wspólne zdjęcie uczestników forum. Archiwum
Ser podpuszczkowy i pierogi zwyciężyły w głosowaniu podczas II Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej odbywającym się w minionym tygodniu w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Wzięło w nim udział około 130 osób.

Po raz drugi Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprosił aktywne panie na spotkanie, którego celem były przede wszystkim rozmowy na temat poszukiwania alternatywnych form dodatkowych źródeł dochodów. A takimi mogą stać się potrawy i produkty lokalne. Na ten temat mówiła Izabella Byszczewska, prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Pani prezes poruszyła temat form i zasad sprzedaży, co najbardziej interesowało zebranych.

Uczestnicy forum przywieźli do Modliszewic swoje potrawy i produkty, które można było nie tylko obejrzeć, ale i skosztować. Stowarzyszenie Lipianki z Lipy przywiozły kapustę z grochem, pierogami częstowali członkowie Stowarzyszenia Razem dla Rozwoju Wsi Miłaków, a pigołami – Nieformalne Koło Gospodyń Wiejskich z Budów. To były potrawy, które rywalizowały w konkursie. Produktów lokalnych było znacznie więcej. Bezę upiekła cukiernia „Beza” z Końskich, chleb żytni – piekarnia „Magda” także z Końskich. Ciasto drożdżowe upiekły Smarkowianki, ser podpuszczkowy – Aneta i Jan Królowie z Pakuł. Ryszard Tutak z Fałkowa zaprezentował miód malinowy, Michał Mytkowski z Miedzierzy – boczniaki, Helena i Kazimierz Adachowie ze Strażnicy – miód spadziowy, Stanisław Dróżdż z Kozowa – chleb żytni. Pasztet wiejski z pieca upiekł Wiesław Stępień z Zakładów Mięsnych Polstan z Pijanowa.

Gminę Stąporków reprezentowały Smarkowianki, które przywiozły tradycyjne ciasto drożdżowe.
Gminę Stąporków reprezentowały Smarkowianki, które przywiozły tradycyjne ciasto drożdżowe.
Archiwum

Każdy uczestnik forum za pomocą karty do głosowania mógł wybrać najlepsza potrawę i najlepszy produkt. Wygrały pierogi z Miłakowa i ser podpuszczkowy z Pakuł.

Zarówno dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jarosław Mostowski jak i odpowiadająca za organizację forum Halina Szymańska uznali modliszewickie spotkanie za sukces.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie