Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smacznie i kolorowo na deptaku podczas ostatniej odsłony "Święta Małych Ojczyzn" (video, zdjęcia)

/ps/
Leśne kurki po naszemu – tą potrawą, którą przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szewczanki Katarzyna Kowalska i Anna Szymonek z gminy Sitkówka – Nowiny wszyscy się zajadali.
Leśne kurki po naszemu – tą potrawą, którą przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szewczanki Katarzyna Kowalska i Anna Szymonek z gminy Sitkówka – Nowiny wszyscy się zajadali. D. Łukasik
Regionalne potrawy, które kusiły zapachem, kolorowe wyroby artystyczne począwszy od kwiatów z bibuły, a skończywszy na biżuterii z filcu oraz mnóstwo przyśpiewek, tańca i ludowej muzyki - w taki swojski klimat wprowadzili kielczan przedstawiciele gmin z powiatu kieleckiego.
Świeto Malych Ojczyzn w Kielcach

Święto Małych Ojczyzn w Kielcach

12 gmin

12 gmin

- Podczas weekendowego "Święta Małych Ojczyzn", które jest pomysłem prezydenta Wojciecha Lubawskiego zaprezentowało się 12 gmin z powiatu kieleckiego: Górno, Daleszyce, Miedziana Góra, Bieliny, Chęciny, Morawica, Sitkówka - Nowiny, Zagnańsk, Strawczyn, Masłów, Łagów i Pierzchnica.

Świętokrzyskie gminy już trzeci weekend prezentują w centrum Kielc swój dorobek artystyczny, kulinarny i kulturalny. Tym razem tym co najlepsze chwaliły się gminy z powiatu kieleckiego.

Gospodynie

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały mnóstwo pysznych i kuszących potraw do degustacji. Lokalne wyroby były też na sprzedaż. Były byki i świętokrzyski bigos od gospodyń z Huty Starej z Bielin, sernik i paszteciki z koła Brzezinki z Masłowa, smalec na rydzach i swojskie masło od Elżbiety Osman z Pierzchnicy, racuszki z konfiturą jarzębinową z gospodarstwa agroturystycznego Krystyna z gminy Chęciny, pieczywo z piekarni Białogon i wędliny z firmy Woźniak z Morawicy. Pieczarską kapustą i owocowymi ciastami częstowały Kowalanki z Sitkówki - Nowin.

Próbowano też sakiewek zbója Madeja i udźca od gospodyń z Piotrowa z gminy Łagów, prawdziwków smażonych w smalcu i rydzów smażonych w maśle od Teresy Klimczak z Daleszyc, grzybów na słodko od gospodyń z Chełmca ze Strawczyna, kurek w cieście od gospodyń z koła Macierzanka z Miedzianej Góry. Nie brakowało też różnych nalewek, konfitur, czy leczniczych soków.

Nagroda dla najlepszej:

Nagroda dla najlepszej:

Po zakończeniu całego cyklu imprez jury wybierze 3 zwycięskie gminy, które zostaną nagrodzone podczas gali "Nasze Dobre Świętokrzyskie", która odbędzie się 18 listopada w Kieleckim Centrum Kultury.

Artyści

Gminy oprócz jedzenia chwaliły się swoimi lokalnymi artystami. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Jachowej wystawili swoje piękne obrazy z tkanin, bibuły, plasteliny. Barbara i Tadeusz Buczyńscy, którzy reprezentowali Pierzchnicę zadziwiali swoimi figurami z drewna tematycznie ucharakteryzowanymi. Morawica miała silną ekipę artystyczną: Hanna Kuta wystawiła swoje oryginalne obrazy, ręcznie robione, a Magdalena Olszewska pokazała biżuterię z filcu i witraże z blachy. Stanisław Moćko reprezentant Strawczyna zapraszał do swojej kuźni. Na scenie na Placu Artystów każda z gmin prezentowała swoje wokalne i taneczne umiejętności i ludowymi dźwiękami rozgrzewała publiczność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie