Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaczny obiad z grzybami. PRZEPISY na zupy

Elżbieta Święcka
W sezonie grzybowym warto przygotować wyśmienite, aromatyczne zupy oraz inne dania obiadowe z dodatkiem grzybów.

Do zup, zarówno tych tradycyjnych, jak i o konsystencji kremu, możemy wykorzystać praktycznie wszystkie leśne grzyby - świetnie smakować będą zarówno te przygotowane na bazie podgrzybków czy prawdziwków, jak też kurek czy maślaków. W przypadku tych ostatnich musimy pamiętać, by dokładnie obrać ich kapelusze z kleistej skórki. Znajdujący się na niej śluz jest ciężkostrawny i długo zalega w przewodzie pokarmowym.

Grzybowe zupy


Zupa ze świeżych grzybów
Składniki:
600 g leśnych grzybów, 1 duża cebula, 3 dag masła 82%, 1,5 l bulionu warzywnego, 9 małych ziemniaków, 1 nieduży kawałek kiełbasy, 6 ziaren ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 2 łyżki śmietany 18%, 1 łyżeczka mąki pszennej, zmielony czarny pieprz, sól, garść posiekanej natki pietruszki.
Sposób przygotowania: Oczyszczamy i myjemy grzyby i kroimy je na duże kawałki. Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na maśle. Dodajemy pokrojoną kiełbasę, grzyby i pieprz. Smażymy przez kilka minut. Do gorącego bulionu warzywnego dodajemy ziele angielskie, liście laurowe i grzyby z cebulą. Gotujemy przez 15 minut. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy, mieszając do czasu, aż będą miękkie. Wlewamy śmietanę z mąką i gotujemy na dużym ogniu. Przyprawiamy zupę solą i pieprzem.

Zupa z maślakami i soją
Składniki:
1,5 l wody, 1/2 szklanki śmietany, posiekana natka pietruszki, 500 g maślaków, 100 g soi, 50 g drobnego makaronu, 1/2 małej cebuli, 1 łyżka mąki pszennej, 1 kostka bulionu warzywnego, olej do smażenia, pieprz czarny, papryka mielona, majeranek, tymianek.
Sposób przygotowania: Soję namaczamy przez 2 godziny. Grzyby oczyszczamy, kroimy w paski i podsmażamy na oleju. Soję gotujemy w wodzie z kostką bulionową. Po 10 minutach dodajemy makaron, a po chwili grzyby i śmietanę. Całość doprawiamy i gotujemy na małym ogniu jeszcze 10 minut. Zupę z maślaków podajemy posypaną natką.

Zupa grzybowa z pestkami dyni
Składniki:
500 g podgrzybków, 150 g selera korzeniowego, 2 cebule, 300 g ziemniaków, 20 g świeżego lubczyku, 125 ml śmietany 30%, sól, biały pieprz, 30 g pestek dyni, olej rzepakowy, 50 g masła, 2-3 liście laurowe, 2 ząbki czosnku, kilka ziarenek ziela angielskiego, 1 łyżka majeranku.
Sposób przygotowania: Na patelni rozgrzewamy olej, szklimy jedną posiekaną cebulę i 1 ząbek czosnku pokrojony w plasterki. Następnie dodajemy pokrojone grzyby, doprawiamy solą i białym pieprzem. Dodajemy około 15 g masła, czekamy, aż się rozpuści, a grzyby podduszą. W dość dużym garnku rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę pokrojoną w grubą kostkę i drugi ząbek czosnku pokrojony w plasterki, pokrojony seler i ziemniaki. Mieszamy i dodajemy około 10 g masła. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Warzywa dusimy 3-5 minut na wolnym ogniu. Do grzybów na patelni dodajemy 20 g masła i podlewamy niewielką ilością wody. Całość dusimy. Do garnka z ziemniakami, selerem i cebulą dodajemy 2,5 l wody, czekamy, aż warzywa się zagotują. Pestki dyni kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, prażymy na jasnobrązowy kolor w temperaturze 180-190 stopni (termoobieg) przez 5 minut. Gdy warzywa w garnku są podgotowane, dodajemy zawartość patelni. Delikatnie mieszamy, doprawiamy białym pieprzem i solą, dodajemy śmietankę i majeranek. Gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut do momentu zagotowania. Dekorujemy pestkami dyni i gałązkami lubczyku.

Aromatyczna zupa z łazankami
Składniki:
600 g grzybów, 5 szklanek bulionu wołowego, 1 duża cebula, 1 szklanka kremówki, 2 łyżki sklarowanego masła, 1 łyżeczka mąki, 1 łyżka soku z cytryny, cukier, pieprz, sól, makaron łazanki.
Sposób przygotowania: Oczyszczone, umyte i osączone grzyby kroimy na dość cienkie plasterki, wrzucamy do rozgrzanego rondla o grubym dnie i smażymy, mieszając, aż odparuje z nich sok, który puściły. Następnie dodajemy masło i drobno posiekaną cebulę, smażymy, aż cebula lekko się zrumieni. Wlewamy gorący bulion, mieszamy i gotujemy 10-15 minut na małym ogniu. Ubijamy śmietanę z łyżką soku z cytryny, mieszamy z mąką, rozcierając grudki i przelewamy do garnka. Przyprawiamy pieprzem, solą i cukrem, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut na małym ogniu. Podajemy z osobno ugotowanymi łazankami.


Kremowa zupa grzybowa

Składniki: 500 g świeżych grzybów (mogą być mieszane), 1 l bulionu, 4 łyżki śmietany kremówki, 2 łyżki sklarowanego masła, 1 duża cebula, po 1 łyżeczce mąki pszennej i ziemniaczanej, 1 łyżka soku z cytryny, 1 żółtko, 2-3 łyżki przyprawy typu maggi, pieprz, sól do smaku.
Sposób przygotowania: Grzyby oczyszczamy, płuczemy, osuszamy, kroimy i wraz z posiekaną cebulą dusimy na maśle. W garnku gotujemy bulion, dodajemy grzyby z cebulą, doprowadzamy do wrzenia. Śmietanę mieszamy z mąką pszenną i ziemniaczaną, wlewamy do zupy, całość miksujemy i ponownie zagotowujemy, mieszając. Doprawiamy zupę sokiem z cytryny, pieprzem, maggi i solą, zdejmujemy z ognia i zaciągamy rozkłóconym żółtkiem. Podajemy na przykład z samodzielnie przygotowanymi, drobnymi grzankami z bułki wrocławskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie