Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smak gąski i oddech łosia, czyli co śpiewano, i jedzono podczas "Zielonych świątek" w skansenie w Tokarni (zdjęcia)

Anna KRAWIECKA
Przygotowałam nalewkę "Oddech łosia”. Chcę ją zgłosić do konkursu na smaki regionów – zapowiadała Wisława Jaworska z Gospodarstwa Agroturystycznego Patchwork w Nowej Hucie, gmina Raków.
Przygotowałam nalewkę "Oddech łosia”. Chcę ją zgłosić do konkursu na smaki regionów – zapowiadała Wisława Jaworska z Gospodarstwa Agroturystycznego Patchwork w Nowej Hucie, gmina Raków. Ł. Zarzycki
- Jak ja sobie zaśpiewam pod samiutkie chmury, to mój głos się poniesie w świętokrzyskie góry - grzmiała kapela z Lubczy w niedzielę, w Parku Etnograficznym w Tokarni z okazji "Zielonych Świątek". Zjechał tu tłum gości.

Smaki Regionów w Tokarni

Zwycięzcy finału wojewódzkiego X edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów":

Zwycięzcy finału wojewódzkiego X edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów":

* w kategorii produktów i przetworów roślinnych:
I miejsce: Mięta pińczowska - Marek Płachta, "Natur-Vit", II miejsce Chleb wólecki - Tomasz Klimek, Piekarnia w Woli Wiśniowskiej, III miejsce: Szczodroki - Zofia Siwek, Cukiernia "Maspek"
* w kategorii produktów i przetworów zwierzęcych:
I miejsce: Kiełbasa smerdyńska - Roman Bonarek, Masarnia "Swojskie Wyroby", II miejsce ex aequo: 1)Szynka Idzika - Agnieszka Idzik-Napiórkowska, Gospodarstwo Agroturystyczne "Małyszyński Zakątek", 2) Szynka łosieńska - Anna i Bogusław Piotrowscy
III miejsce: ex aequo: 1) Kiełbasa swojska z Wąchocka - Paweł Nowak, 2) Jędrzejowski twarożek śmietankowy - Jędrzejowska Spółdzielnia Mleczarska w Wodzisławiu
* w kategorii napojów: I miejsce: Śliwówka dębniacka - Urszula Kozłowska,II miejsce: Nalewka orzechowa - Barbara Więcek, Zespół Obrzędowy "Kowalanki", III miejsce: Torkówka - nalewka z tarniny - Eleonora Wertka, KGW Lasocin.
* w kategorii produktów mieszanych: I miejsce: Farsz kaszaniok - Ewa Szewczyk, KGW Grzybowa Góra, pozostałych nagród nie przyznano.
Nominacja do ogólnopolskiej nagrody "Perła 2010": Krówka opatowska.

Zwiedzających zwabiły nie tylko występy, ale i regionalne specjały, które można było smakować i kupować na kiermaszu prezentującym "Świętokrzyskie Smaki". Najlepsze wyroby nagrodzono a pierwsi członkowie Sieci "Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie" otrzymali certyfikaty. Pokazano także wiatrak z Dębna, inscenizację pod tytułem: "Rzecz o Tadeuszu Kościuszce" i makietę bitwy pod Racławicami.

Schronisko nie pomoże Sandomierzowi

Jak zwykle nieopodal wejścia do skansenu rozłożyło się w stałym miejscu schroniska dla zwierząt w kieleckich Dominach. Jego kierownik, Grażyna Khier informowała: - Wystawiliśmy dziś, jak zwykle podczas imprez w skansenie, sześć piesków, które szukają domu. Zależy nam na znalezieniu nowych właścicieli, bo schronisko jest przepełnione, przygotowano je na sto pięćdziesiąt psów, mamy ich ponad dwieście. Ludzie pozbywają się zwierząt nie tylko młodych, ale i takich wysłużonych, bo już nie są dobrymi stróżami, choć wiernymi na pewno. A jeszcze z Sandomierza nas pytali, czy nie przyjęlibyśmy zwierząt zagrożonych powodzią. Odmówiliśmy, bo nie ma gdzie ich przechować.

- A kota u was nie ma? - pytał zawiedziony starszy pan. - Dzisiaj nie, ale proszę zapytać w ciągu tygodnia, codziennie ktoś przynosi nowe zwierzątko - radziła kierowniczka.

Oddech łosia

Przy stoisku z kolorowymi trunkami każdy się zatrzymywał zachęcany przez właścicielkę. - Przygotowałam nalewkę "Oddech łosia".. Mocna, ma 45 procent, zrobiona na okowicie, z karmelem, korzeniami. Więcej o recepturze nic nie opowiem, bo to tajemnica. Chcę ten trunek zgłosić do konkursu na smaki regionów. Proszę go spróbować, dobry prawda? Ale w razie, gdyby zawrócił w głowie, to nie moja wina, tylko łosia - śmiała się Wisława Jaworska z Gospodarstwa Agroturystycznego Patchwork w Nowej Hucie, gmina Raków. Z kolei dziegielówkę z Maciejowic na wszelkie dolegliwości polecano.

Z wędlin, którymi częstowano komisję smakowała wszystkim szynka łosieńska przygotowana w gospodarstwie Anny i Bogusława Piotrowskich a także polędwica z dzika polecana przez Agnieszkę Idzik z Małyszyna Dolnego, powiat starachowicki. Jej stoisko miało stosowną oprawę, bo stał przy nim obraz przedstawiający dziki, namalowany przez dziadka urodnej gospodyni.

Gąska i naszyjnik

Zaprawiona w degustacjach starzyzna z łezką w oku witała wśród świętokrzyskich smaków słynną gąskę, jaka jadało się przy rynku w Rakowie. Odżyły sentymenty, gdy na swym stoisku częstował gości i komisję Stanisław Malanowicz, który recepturę przyrządzania gęsich specjałów odziedziczył po babci pamiętając, ze zwykle gorzałeczkę i ogóreczki do nich dodawano.

Uwagę pań zwracała biżuteria z filcu. - To hiperhit na warszawskich salonach, robi furorę we Włoszech. W Kielcach tez się powoli przyjmuje. Można ją wyprać w razie czego - pokazywała własnoręcznie zrobiony, cieplutki naszyjnik Krystyna Jóźwik z Drogowli koło Rakowa. Oglądał go z zaciekawieniem poseł Henryk Milcarz, ale nie bardzo wiedział, jakie kolory żona i córka by chciały, więc postanowił kupić damskie ozdoby na następnym kiermaszu. A na tym wybrał aniołki malowane na szkle i gliniane dzbanuszki na kwaśne mleko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie