Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smarowanie nart na lato

ATA
Bogumił Bujak, prezes Stwarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Start w Kielcach pokazuje, że każdy sam może  załatać rysy w ślizgach nart.
Bogumił Bujak, prezes Stwarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Start w Kielcach pokazuje, że każdy sam może załatać rysy w ślizgach nart.
Zanim odstawimy sprzęt narciarski do piwnicy powinniśmy go zakonserwować, aby narty nie straciły swoich właściwości. Najwyższa na to pora, jeśli nie planujemy już wyjazdu w góry.

Arkadiusz Jędras, instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarstwa

Arkadiusz Jędras, instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarstwa

Nie należy zapominać o wiązaniach, które decydują o naszym bezpieczeństwie. Trzeba je zabezpieczyć przed korozją, smarując wszystkie ruchome części, aby nie zapiekły się czy zaśniedziały. Sprężynę bezpiecznikową należy " rozkręcić" żeby podczas przerwy letniej nie odkształcała się. Wówczas zachowała swoją sprężystość i właściwości do następnego sezonu.

Nowoczesne deski zawierają dużą ilość węgla, dlatego nieodpowiednio zabezpieczone szybko wietrzeją. Narty wyschnięte i zwietrzałe tracą swoje właściwości, stają się kruche i podatne na uszkodzenia, zmniejsza się ich elastyczność. Wszelkie ubytki i rysy w ślizgu przyspieszają ten proces.
O narty dbamy
Już od pierwszego skrętu nowa narta zaczyna się zużywać. Mamy szczęście, jeżeli jeździmy tylko po dobrze przygotowanych trasach, bez wystających kamieni, korzeni, czy twardych brył lodu, które niszczą sprzęt. Ale nawet miękki i puszysty śnieg powoduje zużycie ślizgu (jego wysuszenie i wyjałowienie) i stępienie krawędzi. Tak więc, niezależnie od tego czy jeździmy po idealnie przygotowanych alpejskich stokach, czy też walczymy o przeżycie życie na polskich trasach musimy o narty dbać.
Istotny jest także stan krawędzi desek. Jeśli są uszkodzone lub niezabezpieczone, łatwiej chłoną wilgoć z powietrza, która może spowodować korozję. Niezabezpieczone, pordzewiałe krawędzie są przyczyną głębokich wżerów rdzy, których nie da się usunąć. Zardzewiała krawędź jest tępa i podatna na mechaniczne uszkodzenia.
- Po zakończeniu sezonu narty należy odczyścić, usunąć ubytki, zaostrzyć, nasmarować, ale nie cyklinować ślizgów. Powinno się użyć tyle smaru żeby zabezpieczyć nim krawędzie narty również od strony bocznej - radzi Arkadiusz Jędras, instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarstwa.
W pokoju nartom jest najlepiej
Ważne jest również miejsce, w którym narty będą "oczekiwać" na zimę. Najlepiej żeby stały oparte dziobami o ścianę i ślizgiem na zewnątrz, w pomieszczeniu o niezbyt wysokiej temperaturze (najlepiej pokojowej) i niewielkiej wilgotności. Nie powinny być narażone na zmianę temperatury i wilgotności oraz na promienie słoneczne.
Przed rozpoczęciem następnego sezonu z tak zabezpieczonej narty wystarczy ściągnąć warstwę smaru zabezpieczającego i położyć nową. I można jeździć. Dobrze konserwowane deski będą służyły wiele sezonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie