Śmieci będą liczyć od osoby

Adam Ligiecki
Analizę kosztów zbiórki i wywozu odpadów przedstawił podczas sesji Rafał Stokłosa, dyrektor Kazimierskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Analizę kosztów zbiórki i wywozu odpadów przedstawił podczas sesji Rafał Stokłosa, dyrektor Kazimierskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. A. Ligiecki
Kazimierza Wielka próbuje rozwiązać problem z wywożeniem odpadów. Za rok czeka nas... powrót do źródeł.

Nie od gospodarstwa domowego, ale od liczby osób w nim zamieszkujących - to nowa i najważniejsza zmiana w kazimierskiej "uchwale śmieciowej".
Taka decyzja zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Istotna o tyle, że za wywożenie śmieci płacimy wszyscy, a samorządy borykają się z tym problemem od lat... i z różnym skutkiem.

INNE NALICZANIE

Do tej pory górne stawki opłat za wywózkę odpadów ustalano w Kazimierzy "od domu". Stawka była jednakowa - niezależnie od tego, czy pod wspólnym dachem mieszka dwie czy osiem osób.

- Otrzymałem w tej sprawie wiele telefonów od mieszkańców. Ludzie mówili, że to niesprawiedliwe - przyznał w trakcie sesji Rafał Stokłosa, dyrektor Kazimierskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Projekt uchwały zakładał zasadniczą zmianę - opłata ma być naliczana "od osoby". Podzielił też rodziny: na małe, do pięciu osób, oraz wielodzietne. Dla mniejszych rodzin opłata za wywożenie odpadów (w pojemniku lub worku foliowym) opłata wynosi 3,50 złotego (netto) miesięcznie od każdej osoby, w przypadku wielodzietnych - 17,50 zł "hurtem", dla wszystkich.

Mimo zastrzeżeń, jakie pojawiały się wcześniej, na posiedzeniach komisji stałych rady, podczas głosowania rajcowie byli jednomyślni. "Za" podnieśli rękę wszyscy.

STRAŻ DOBRZE SŁUŻY

- Największe straty są przy odbiorze odpadów z gospodarstw indywidualnych. Gdyby ściągalność opłaty w gminie była na poziomie 80 procent, zbiórka i wywóz odpadów wychodziłaby nam "na zero" - ocenił dyrektor Stokłosa. - Ale na razie są to tylko analizy. Pełne dane będziemy mieli na koniec pierwszego kwartału 2009 roku.

Jeśli o ściągalności mowa, to bardzo w tym względzie przysłużyła się... Straż Miejska. Reaktywowana w Kazimierzy 1 września 2008 roku. - W tym czasie zostało podpisanych 120 umów na wywóz śmieci. Co stanowi wzrost o około 4 procenty. Straż Miejska działa skutecznie - stwierdził Kazimierz Śliwakowski, naczelnik pionu rozwoju strategicznego kazimierskiego magistratu.

SZANSA W SEGREGACJI

Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że do ideału wciąż sporo brakuje. Tym bardziej, że Kazimierza Wielka nie ma swojego wysypiska śmieci. Korzysta z takiego obiektu w Sielcu Biskupim, w sąsiedniej gminie Skalbmierz. A tam, jak powiedziano na sesji, opłaty za składowanie odpadów wzrosną o 25 zł za tonę.

Przełomem może być segregacja odpadów. W 2009 roku Kazimierza zamierza wdrożyć program "U źródeł", polegający na segregowaniu śmieci w gospodarstwach domowych. Zachętą dla mieszkańców mają być niższe stawki opłat przy odbiorze takich odpadów. - W pierwszym etapie będzie to program pilotażowy. W 2010 roku chcemy wprowadzić go na stałe - zapowiedział Rafał Stokłosa.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

l
lacky
W dniu 09.12.2008 o 08:42, Gość napisał:

A opłatę emisyjną płaci?Pewno nie to za darmo i na zywo
d
down
W dniu 08.12.2008 o 19:38, stańczyk napisał:

BZDURA co Straż Miejska mogła tu zrobić jeśli do tej pory jeszcze nie są przeszkoleni nawet ich nie ma w Kazimierzy !!!!! Panie ligiecki przestań pisać nie potwierdzone bajanie i laurki dla gminy !!!!!!


No down
~piotr~

Cóż to za dziwny przelicznik liczyć śmieci od osoby?Chyba władza zamieniła się z kimś na głowy.powinno się płacić od rzeczywistej ilości śmieci "wyprodukowanych" w danej rodzinie czy gospodarstwie Jeśli ktoś segreguje śmieci oddaje na skup makulaturę szkło itd to powinien płacić mniejwinna to być nagroda za proekologiczne postępowanie.Natomiast ta rodzina ,ktora rżnie wielkie państwo i śmieci niech płaci wielokrotnie więcej.j
Jeśli wszyscy będa płacić tyle samo to nikomu nie będzie zależało na zmniejszeniu ilości "wyprodukowanych śmieci.Taka urawniłowka już była w poprzednum systemie.Góra śmieci będzie rosła na wysypisku . Władza będzie płaciła kary unii europejskiej za sterty śmieci.Odpowiedzią włodarzy będzie podniesienie stawek za śmieci od osoby i napewno nie bedzie to 10 zł od osoby ,a wielokrotnie więcej.Tak spirala śmieciowa będzie się nakręcała bo nikomu nie będzie sie opłacało ograniczac ilości smieci w myśl zasady czy się śmieci czy nie śmieci jednakowo się płaci.

G
Gość
W dniu 07.12.2008 o 20:09, papieroskowydymek napisał:

NAWET CHYBA WIEM O KIM PISZESZ BO CZASAMI WIDZIALe M JA K TEN KTOS WYPUSZCZAL DYM PRZEZ OTWARTE OKNO NIE PRZYPUSZCZAJAC ZE INNI IDAC KOLO URZEDU OBSERWUJAA CZYZBY W URZEDZIE NIE BYLO ZAKAZU PALENIA PAPIEROSOW?A opłatę emisyjną płaci?
s
smieszek
W dniu 08.12.2008 o 19:38, stańczyk napisał:

BZDURA co Straż Miejska mogła tu zrobić jeśli do tej pory jeszcze nie są przeszkoleni nawet ich nie ma w Kazimierzy !!!!! Panie ligiecki przestań pisać nie potwierdzone bajanie i laurki dla gminy !!!!!!To gdziez sie ta straz podziala? moze zlikwidowano po dluzszym namysle?
s
stańczyk

BZDURA co Straż Miejska mogła tu zrobić jeśli do tej pory jeszcze nie są przeszkoleni nawet ich nie ma w Kazimierzy !!!!! Panie ligiecki przestań pisać nie potwierdzone bajanie i laurki dla gminy !!!!!!

p
papieroskowydymek
W dniu 07.12.2008 o 19:44, bambo napisał:

a czy ci co nie maja zasilkow moga odpracowac poprzez sprzatanie niedopalkow po tych co w pracy w biurach palą, ? bo czasami jak sie wejdziedo urzedu to smrod papierosowy czuc na odleglosc i to na wyzszym szczebluNAWET CHYBA WIEM O KIM PISZESZ BO CZASAMI WIDZIALe M JA K TEN KTOS WYPUSZCZAL DYM PRZEZ OTWARTE OKNO NIE PRZYPUSZCZAJAC ZE INNI IDAC KOLO URZEDU OBSERWUJAA CZYZBY W URZEDZIE NIE BYLO ZAKAZU PALENIA PAPIEROSOW?
b
bambo
W dniu 05.12.2008 o 08:40, Zenon napisał:

Proponuje, aby osoby na zasiłkach - o ile są w stanie kondycji fizycznej i pozwala im czas - miały możliwość odracowania kosztów wywózki śmieci, np. w pracach porządkowych w gminnie.a czy ci co nie maja zasilkow moga odpracowac poprzez sprzatanie niedopalkow po tych co w pracy w biurach palą, ? bo czasami jak sie wejdziedo urzedu to smrod papierosowy czuc na odleglosc i to na wyzszym szczeblu
S
Stanisław Jarząbek
W dniu 06.12.2008 o 10:28, realista napisał:

Nie mam nic przeciwko temu, aby burmistrz, albo Rada Gminny zapłaciła opłaty za śmieci tym, których na to nie stać. Ale oni ze swoich nie zapłacą. A zapłaci gminna z moich pieniądzy.A postawię pytanie dlaczego to ja mam płacić za innych:- za tych, którzy jak ja popołudniami i wieczorami ślęczałem nad książkami, oni grali w piłkę lub włóczyli się po parku,- za tych, jak ja wieczorami uczyłem się dodatkowo obcych języków – oni łajdaczyli się po dyskotekach,- za tych, jak ja wieczorami robiłem dodatkowo kursy zawodowe, oni wpatrywali się w telewizor lub grali w karty,- za tych , jak nie było w okolicy pracy wyjeżdzałem za granicę (kosztem rodzin i swojego zdrowia), a im się po prostu nie chciało,- za tych, którzy zamiast szukać pracy piją wódkę, ja za oszczędzam każdy grosz, aby na jutro wystarczyło .......Trzeba pomóc potrzebujących, którym przytrafiło się nieszczęście i o własnych siłach nie potrafią wyjść z tego, ale jak kto całe życie jest potrzebujący to przepraszam – to jest cwaniactwo i lenictwo ( na pewno są bardzo nieliczne wyjątki).Każdy powinnien ponosić odpowiedzialność za swoje postępowanie, względem siebei i własnej rodziny. „Jak sobie pościelesz – tak się wyśpisz” – mówi polskie przysłowie.Jak kto chce używać życia to może to robić, ale za własne pieniądze, nie za moje!


Ty paśkudny selfish!
Oburzające na wskroś!
Nie chcesz oddać do dyspozycji swoich pieniędzy WAAAADZYYYYYYY!? !?
r
realista

Nie mam nic przeciwko temu, aby burmistrz, albo Rada Gminny zapłaciła opłaty za śmieci tym, których na to nie stać. Ale oni ze swoich nie zapłacą. A zapłaci gminna z moich pieniądzy.
A postawię pytanie dlaczego to ja mam płacić za innych:
- za tych, którzy jak ja popołudniami i wieczorami ślęczałem nad książkami, oni grali w piłkę lub włóczyli się po parku,
- za tych, jak ja wieczorami uczyłem się dodatkowo obcych języków – oni łajdaczyli się po dyskotekach,
- za tych, jak ja wieczorami robiłem dodatkowo kursy zawodowe, oni wpatrywali się w telewizor lub grali w karty,
- za tych , jak nie było w okolicy pracy wyjeżdzałem za granicę (kosztem rodzin i swojego zdrowia), a im się po prostu nie chciało,
- za tych, którzy zamiast szukać pracy piją wódkę, ja za oszczędzam każdy grosz, aby na jutro wystarczyło .......
Trzeba pomóc potrzebujących, którym przytrafiło się nieszczęście i o własnych siłach nie potrafią wyjść z tego, ale jak kto całe życie jest potrzebujący to przepraszam – to jest cwaniactwo i lenictwo ( na pewno są bardzo nieliczne wyjątki).
Każdy powinnien ponosić odpowiedzialność za swoje postępowanie, względem siebei i własnej rodziny. „Jak sobie pościelesz – tak się wyśpisz” – mówi polskie przysłowie.
Jak kto chce używać życia to może to robić, ale za własne pieniądze, nie za moje!

S
Sracz Kazimierski
W dniu 05.12.2008 o 08:40, Zenon napisał:

Proponuje, aby osoby na zasiłkach - o ile są w stanie kondycji fizycznej i pozwala im czas - miały możliwość odracowania kosztów wywózki śmieci, np. w pracach porządkowych w gminnie.


A najlepiej,żeby można zwolnić nas od opłaty,a my zagłosujemy na Naszą Wspaniałą Radę i Pana Burmistrza,oczywiście!!!
To co....DEAL?
Z
Zenon

Proponuje, aby osoby na zasiłkach - o ile są w stanie kondycji fizycznej i pozwala im czas - miały możliwość odracowania kosztów wywózki śmieci, np. w pracach porządkowych w gminnie.

G
Gość

Czy opłaty za śmieci będa pobierane od zameldowanej w danym domu osoby, czy faktycznie w nim mieszkajacej?Jak bedą płacić rodziny, w ktorych dzieci studiują, wiec płaca za śmieci w wynajmowanym mieszkaniu, dlaczego maja płacic podwójnie? Przecież nie wytwarzają śmieci w miejscu, gdzie faktycznie ich nie ma. Przecież są rodziny, w których po 2 a nawet wiecej osób przebywa na stałe za granicą, wiec śmieci w Kazimierzy tez nie wytwarzają. Czy za nie też będą rodziny płacić? Sprawa wcale nie jest taka prosta, jakby sie na pierwszy rzut oka wydawało.

G
Gość
W dniu 04.12.2008 o 17:01, Roy napisał:

A co jeśli wielodzietna rodzina żyje z zasiłku i co za tym idzie nie "produkuje" dużej ilości śmieci ? Ustawa wogóle nie przemyślana,myślę że pod uwagę powinny być brane dochody na osobę w rodzinie; zastosować widełki, a dla rodzin bezrobotnych, żyjących z zasiłku, jakąś stałą najniższą stawkę...Jeśli rodzina jest na zasiłku powinna mieć w wyjątkowych przypadkach możliwość umożenia opłaty za śmieci (tak jak jest możliwość umorzenia podatku rolnego przez wójta,burmistrza)
Problemu śmieci nie da się rozwiązać od razu potrzebna jest edukacja ( kto pamięta jakiego koloru pojemnik jest na szkło? )
W przypadku azbestu z tego co wiem jest możliwość uzyskania dopłaty do zdjęcia i utylizacji ale czy jest to aktualne? można zapytać w urzędzie gminy lub w ODRrze.
R
Roy

A co jeśli wielodzietna rodzina żyje z zasiłku i co za tym idzie nie "produkuje" dużej ilości śmieci ? Ustawa wogóle nie przemyślana,myślę że pod uwagę powinny być brane dochody na osobę w rodzinie; zastosować widełki, a dla rodzin bezrobotnych, żyjących z zasiłku, jakąś stałą najniższą stawkę...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3