Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog pod kontrolą. Busko pokazuje już każdemu, jakie jest stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu

Adam Ligiecki
Tablica na buskim ratuszu, pokazująca stężenie szkodliwych pyłów, świeci się na zielono. To dobry znak - powietrze w kurorcie mamy w normie.
Tablica na buskim ratuszu, pokazująca stężenie szkodliwych pyłów, świeci się na zielono. To dobry znak - powietrze w kurorcie mamy w normie. Adam Ligiecki
Pod koniec października 2018 roku Busko-Zdrój, jako jedno z dwóch miast w województwie świętokrzyskim otrzymało profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Przed Bożym Narodzeniem na ścianie buskiego ratusza zamontowana została tablica elektroniczna, która pokazuje nam aktualne stężenie pyłów szkodliwych dla człowieka. Na... trzy kolory.

Kolor zielony - powietrze w normie, nie ma powodów do niepokoju. Kiedy wskaźniki na tablicy świecą się na żółto - mamy stan ostrzegawczy. Tablica na czerwono - znaczy alarm: powietrze w buskim kurorcie jest bardzo złej jakości!

Przypomnijmy, 29 października Polska Spółka Gazownicza przekazała dla Buska-Zdroju nowoczesne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach ogólnopolskiej kampanii "Przyłącz się, liczy się każdy oddech". Jej celem jest walka ze smogiem. Podobne urządzenia otrzymały 22 miejscowości w kraju; w regionie świętokrzyskim - obok Buska także Końskie.

Urządzenie pomiarowe monitoruje stężenie w powietrzu najgroźniejszych dla człowieka pyłów - PM10 i PM2,5. Wyniki, aktualizowane w czasie rzeczywistym, podawane są na bieżąco na wyświetlaczu. Urządzenie to wyposażone jest również w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza, siłę wiatru.

W Busku punkt pomiarowy zlokalizowano w części zdrojowej miasta, w rejonie sanatorium Włókniarz. Tablica elektroniczna, prezentująca wyniki pomiarów i aktualne stężenie pyłów wisi nad bocznym wejściem do Urzędu Miejskiego, przy głównym deptaku kurortu - alei Mickiewicza.

Jeśli chodzi o złowieszczy smog, Boże Narodzenie nie dało powodów do niepokoju mieszkańcom i kuracjuszom. Tablica świeci się cały czas na zielono, a więc - powietrze w normie.

Naturalnie, sam monitoring sprawy nie załatwia, ale fakt cieszy. Teraz każdy z nas, zerkając na tablicę, może sprawdzić jakość powietrza, którym oddychamy. A gra warta jest świeczki. Busko-Zdrój, choć to miejscowość uzdrowiskowa - jak wskazują statystyki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - plasuje się w czwórce miast regionu świętokrzyskiego mających najbardziej zanieczyszczone powietrze (razem z Kielcami, Starachowicami, Połańcem).

Niezależnie od nowego urządzenia, podarowanego przez Polską Spółkę Gazowniczą, w Busku już od wielu lat funkcjonuje stacja monitorująca jakość powietrza. Głównie pod kątem zawartości najbardziej szkodliwych dla organizmu człowieka pyłów: PM10, PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(alfa)pirenu. Ponieważ nie działa w trybie automatycznym, wyniki pomiarów podawane były z pewnym opóźnieniem czasowym. Nie pozostawiają jednak złudzeń; jakość powietrza w Busku-Zdroju jest bardzo zła!

Największe stężenie szkodliwych pyłów notuje się w okresie zimowym. Bywa, że wyznaczone przez ekspertów normy przekraczane są... nawet kilkadziesiąt razy!

Musimy zdać sobie sprawę, że zawierające toksyczne substancje pyły PM2,5 czy benzo(alfa)piren pochodzą głównie z niskiej emisji. Czyli z naszych kotłów. Niestety, w dalszym ciągu palimy w piecach węglem czy "byle czym". Dopóki nie zmieni się nasza świadomość, nasze nawyki - jak kto woli, nawet najnowocześniejsze... "mrugające zielono" tablice nie pomogą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto