Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Kielcach i w Świętokrzyskiem. Jaka jest jakość powietrza w stolicy regionu świętokrzyskiego [WYNIKI POMIARÓW]

mko
W piątek, 22 marca jakość powietrza w Kielcach była fatalna. Czujniki pokazują znaczne przekroczenie norm. Sprawdź, jaka jest sytuacja smogowa na bieżąco.

W piątek wieczorem gęsta mgła spowiła znaczną część Kielc, a dane z czujników smogu wskazywały znacznie przekroczone normy. Przed północą najgorzej było na Ślichowicach, Czarnowie, Ściegiennego, Słowiku i KSM-ie. Miejscami normy były przekroczone niemal... dziesięciokrotnie! Jakość powietrza była zła także w innych rejonach miasta, między innymi na Uroczysku, Świętokrzyskim a także w podkieleckich Dąbrowie, Wiśniówce i Nowinach.

Poniżej można sprawdzić wyniki pomiarów:

SMOG W KIELCACH I REGIONIE. JAKIE SĄ WSKAŹNIKI JAKOŚCI POWIETRZA

Smog w Kielcach i regionie można na bieżąco śledzić za pomocą dwóch witryn internetowych:

>>>>SMOG W KIELCACH - MONITORING>>KLIK<<
Na tej stronie, udostępnianej przez stowarzyszenie "Przyjazne Kielce", której twórcą jest Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce, można obserwować w dwunastu stacjach w Kielcach oraz okolicznych miejscowościach. Są to:

  • Osiedle Górny KSM
  • Osiedle Sieje
  • Osiedle na Stoku
  • Osiedle Barwinek
  • Pod Telegrafem
  • Hoża Kielce
  • Osiedle Ślichowice
  • Osiedle Dąbrowa
  • Ściegiennego Południe
  • Chorzowska Kielce
  • Chęciny
  • Wiśniówka

>>>>SMOG W WOJEWÓDZTWIE - MONITORING>>KLIK<<
Na tej stronie, należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach możemy śledzić parametry pyłów zawieszonych oraz tlenków siarki i azotu w powietrzu. Stacje umiejscowione są w:

  • Kielcach
  • Sitkówce-Nowinach
  • Małogoszczu
  • Połańcu
  • Końskich.

SMOG - CO TO JEST?

Smog to zjawisko polegające na wymieszaniu się mgły z dymem i spalinami. Nazwa pochodzi od angielskich słów smoke (dym, palić) oraz fog (mgła). Zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane przedostawaniem się do atmosfery substancji takich jak tlenki siarki, azotu oraz sadzy i pyłów zawieszonych. W skład smogu wchodzą także rakotwórcze związki chemiczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

JAK MIERZYMY POZIOM SMOGU?

Poziom smogu zazwyczaj podawany jest za pomocą dwóch parametrów - PM 2,5 oraz PM 10.

- Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3 - czytamy na stronie Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Bardzo groźny jest też pył oznaczony jako PM 10.

- Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3 - podaje inspektorat ochrony środowiska.

SMOG - RODZAJE SMOGU, TYPY ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

Wyróżniamy dwa podstawowe typy smogu:

  • smog londyński - złożony z dwutlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla, sadzy oraz pyłów trudno opadających. Powstaje w naszej strefie klimatycznej, od listopada do stycznia.
  • smog typu Los Angeles - powstaje w miesiącach letnich, w ciepłym klimacie. Jego skład to tlenki węgla, azotu, węglowodorów. Związki te, wyemitowane do atmosfery, reagują ze sobą. W wyniku tych procesów powstają jeszcze bardziej szkodliwe substancje. Są to azotan nadtlenku acetylu aldehydy. Wydziela się także ozon.

WPŁYW SMOGU NA ZDROWIE, SMOG A ZDROWIE

Smog stanowi znaczne zagrożenie dla ludzi. W skład smogu wchodzi wiele substancji, które mogą powodować alergię, astmę a także przewlekłe zapalenie oskrzeli. Wdychanie smogu jest związane z ryzykiem zapadnięcia na chorobę nowotworową, albo przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zwaną także rozedmą płuc. Według badań znaczny procent zachorowań na astmę można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza. Wdychanie smogu może skończyć się także niewydolnością oddechową lub krążeniową. Udowodniono, że wpływa negatywnie na masę urodzeniową noworodków. Smog negatywnie wpływa także na zdrowie osób starszych.

W POLSCE NAJWIĘKSZY SMOG W EUROPIE

Smog to poważny problem w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Europie to miasta Polsce. Najgorsze powietrze stwierdzono między innymi w Żywcu, Pszczynie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Opocznie, Suchej Beskidzkiej, Krakowie, Skawinie i Nowym Sączu. Charakterystyczna dla polskiego smogu jest emisja zanieczyszczeń z niskiego pułapu, nie przekraczającego 40 metrów. W skrócie chodzi o to, że smog emitują w dużej części przydomowe kotłownie z piecami zasilanymi węglem. Dlatego smog w Polsce to przede wszystkim problem miesięcy zimowych.

SMOG W POLSCE. RZĄD: ROCZNIE UMIERA 19 TYSIĘCY OSÓB

Problem zanieczyszczenia powietrza jest w Polsce na tyle potężny, że zajął się nim rząd, a konkretnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Autorem publikacji przygotowanej dla ministerstwa jest Łukasz Adamkiewicz, członek rady nadzorczej Fundacji #13, celem której jest wspieranie systemowej poprawy jakości środowiska. Z raportu wynika, że w samym tylko 2016 r. w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich nieco ponad 4 tys. Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku przedwcześnie zmarło prawie 19 tys. Polaków, którzy łącznie utracili prawie 440 tys. lat życia.
https://www.mpit.gov.pl/

ZOBACZ TEŻ: FILM DOKUMENTALNY O SMOGU

ZOBACZ TAKŻE: SMOG W KIELCACH. JAK MU PRZECIWDZIAŁAĆ?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie