Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sodzioki, pazicka, chleb ze smalczykiem i ogórkiem! Świętokrzyski Festiwal Smaków w sobotę i niedzielę w Tokarni. Szykuje się uczta! (WIDEO)

Paulina Baran
Paulina Baran
Do Tokarni zapraszają też Ekobabki, czyli Koło Gospodyń Wiejskich z podkieleckiej Cedzyny. Na zdjęciu pani Alicja Misztal.
Do Tokarni zapraszają też Ekobabki, czyli Koło Gospodyń Wiejskich z podkieleckiej Cedzyny. Na zdjęciu pani Alicja Misztal. Krzysztof Krogulec
Gdzie barszcz, kapusta, tam chata nie pusta! Barszczu i pierogów, ciasta, parowańców w śliwkowym sosiku i racuchów nie zabraknie na 5. Świętokrzyskim Festiwalu Smaków, który odbędzie się już w sobotę, 22 maja i niedzielę, 23 maja. Jemy dwa dni przy akompaniamencie wspaniałej ludowej muzyki, a do wspólnego biesiadowania zapraszają utalentowane gospodynie. Zobaczcie, dlaczego warto wybrać się na najsmaczniejszą imprezę w regionie.

Przypomnijmy, że piąty Świętokrzyski Festiwal Smaków odbędzie się 22 - 23 maja 2021 roku w Parku Etnograficznym w Tokarni. Organizują go Muzeum Wsi Kieleckiej, Starostwo Powiatowe w Kielcach i Echo Dnia. W sobotę impreza rozpocznie się o godzinie 12 i potrwa do 18. W niedzielę o godzinie 11 odprawiona zostanie msza święta w Kościele z Rogowa, wyjątkowym akcentem będzie oprawa muzyczna zespołu Bolechowiczanie. Powitanie gości odbędzie się o godzinie 12, a elementem kończącym festiwal będzie występ Kapeli od Połańca, który rozpocznie się o godzinie 18.

Świętokrzyski festiwal Smaków to impreza to największy w regionie kiermasz potraw i produktów regionalnych. Do Tokarni przyjadą członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie z wytwarzanymi tradycyjnie przysmakami, gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich z gorącymi daniami pochodzącymi z naszych regionalnych kuchni. - Zaprosimy na wypiek podpłomyków oraz tradycyjny wyrobów masła. Chętni będą mogli wziąć udział w lekcji muzealnej „Dawne gry i zabawy”. Będziemy wspominać także artystów, twórców ludowych, zasłużonych dla folkloru ziemi świętokrzyskiej, którzy odeszli w latach 2019-2020 - wyjaśnia dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Tadeusz Sikora.

Kowalanki zapraszają już w sobotę

Osoby, które wybiorą się do Tokarni w sobotę będą mogły poczuć się jak dzieci, a wszystko za sprawą konkursu "Smaki dzieciństwa". - Do udziału w konkursie wpłynęło 30 propozycji. Są to między innymi: pierogi w przeróżnych wariacjach: z burakami, z ziemniakami, z kaszą, mięsem i grzybami; racuchy na słodko, zupy: szczawiowa z jajkiem, kartoflanka; kugiel, żeberka, trepy ziemniaczane, kapusta z grochem, naleśniki, makarony z owocami czy parowańce. Celem konkursu jest przybliżenie smaków dzieciństwa, kojarzonego zazwyczaj z beztroskimi wakacjami na wsi a także potraw przypominających szczęśliwe chwile przy rodzinnym stole.

Na niezwykłą podróż w przeszłość zapraszają Barbara Misztal i Małgorzata Adach z zespołu obrzędowego Kowalanki. -Dla większości z nas dzieciństwo to cudowne wspomnienia i smaki, które na zawsze zostają w sercu i pamięci. Ja z niezwykłym sentymentem wspominam pazickę mojej mamy, czyli zupę kartoflaną na zasmażce, ze skwareczkami i koniecznie z zacierkami. Zupa przyprawiana była cząbrem i nie zaponę, jak wszyscy po przyjściu z pola się nią zajadali - uśmiecha się pani Barbara dodając, że Kowalanki szykują pazickę właśnie na Festiwal Smaków w Tokarni, dlatego goście spragnieni smaków dzieciństwa będą mogli jej skosztować. - To będzie najsmaczniejsza impreza w regionie. - Oprócz pazicki szykujmy też pierogi z mięsem i kapustą, które są naszym popisowym daniem, będziemy też robić sodzioki, czyi bułki na sodzie i maślance, nie zabraknie wspaniałych ciast takich jak sernik, czy szarlotka - zdradza Małgorzata Adach.

Ekobabki w niedzielę będą kusić wyjątkowymi smakami
Do Tokarni zapraszają też Ekobabki, czyli Koło Gospodyń Wiejskich z podkieleckiej Cedzyny. - Trudno sobie wyobrazić bardziej klimatyczne i urokliwe miejsce na tego typu wydarzenie niż Park Etnograficzny w Tokarni - mówi pani Alicja Staszewska z Ekobabek. - Miło nam będzie gościć państwa przy naszym stoisku, które będzie obfitować w smaczne, kolorowe potrawy z lokalnych, ekologicznych składników. Przygotujemy chlebek gryczany ze smalcem i ogórkiem małosolnym, pierogi nadziewane rozmaitościami, będzie kiełbaska wiejska z grilla, a dla łasuchów coś słodkiego - dodaje. W Tokarni nie zabraknie także uczty dla ducha, bo jak wyjaśnia pani Alicja, gospodynie z Cedzyny po raz pierwszy wystąpią na scenie w tak prestiżowej uroczystości. - Domyślamy się, że podobnie jak my odczuwacie państwo niedosyt tego typu imprez kulturalnych i mamy nadzieję, że wspólna zabawa i spotkanie dadzą nam wszystkim wiele radości - podsumowuje Alicja Staszewska.


Będzie radośnie, zespoły zagrają na ludową nutę

Jak co roku nie zabraknie konkursów dla publiczności, będzie między innymi jedzenie pierogów na czas. Na festiwalu wystąpią takie zespoły jak: Bolechowiczanie, Chełmowianie, Domaszowianie, Leszczynianki, EkoBabki, Koło Gospodyń Wiejskich Skorkowianki, Koło Gospodyń Wiejskich Dwikozy, Orkiestra Dęta Daleszyce, Furmani, Kapela Świętokrzyska, Kapela od Połańca, Bożena Zielińska i zespół Wierna Rzeka.

Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia" zapewnia, że wszyscy, którzy przyjadą w sobotę lub niedzielę do Tokarni będą mogli spróbować wyjątkowych smaków. - Na festiwalu będą też świętokrzyscy producenci wyjątkowych przysmaków: serów, dżemów, soków, wina, wędlin i innych smakołyków. Ciekawą ofertę szykują również świętokrzyscy kucharze - zaprasza Stanisław Wróbel.

Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że impreza będzie zorganizowana z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, na każdym stoisku będą płyny do dezynfekcji, organizatorzy zadbają, żeby ludzie się nie tłoczyli.

Bardzo dobra informacja jest taka, że dla gości festiwalu będzie specjalny autobus linii "T", który zabierze pasażerów z Kielc i pojedzie do Tokarni przez Chęciny.

- Tegoroczny Świętokrzyski Festiwal Smaków będzie wyjątkowy, ponieważ przyjadą do nas wystawcy z całej Polski, a nawet ze świata. Będzie między innymi rodzinna firma z Pragi, która zajmuje się produkcją zdrowej żywności, bardzo cieszy nas to, że zgłosiło się do nas wiele nowych kół gospodyń wiejskich, które zostały utworzone w tym lub w ubiegłym roku - mówi Beata Ryń.

Rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że wyjątkowym akcentem tegorocznego festiwalu będą wspomnienia twórców ludowych, artystów, animatorów kultury, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwóch lat. - Będziemy o nich mówić, cytować ich, śpiewać ich utwory i tańczyć do tworzonej przez nich muzyki - wyjaśnia Beata Ryń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie