Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sól zastąp ziołami - dłużej zachowasz zdrowie

Iwona ROJEK
archiwum
O tym, jak sól niszczy nam zdrowie rozmawiamy z profesor Beatą Wożakowska Kapłon, kardiologiem, ekspertem w dziedzinie nadciśnienia tętniczego

10 zdrowych rad

10 zdrowych rad

1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów
2. Strzeż się nadwagi i otyłości
3. Produkty zbożowe powinny być podstawą i głównym źródłem kalorii
4. Spożywaj dziennie 2 szklanki chudego mleka
5. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów, szczególnie zawierających cholesterol
7. Unikaj cukru i słodyczy
8. Ograniczaj spożycie soli
9. Mięso i alkohol spożywaj z umiarem
10. Ruszaj się

* Właśnie obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy o Soli, co jest złego w spożywaniu soli, przecież nadaje pokarmom smak?
- Zbyt duża ilość soli w diecie prowadzi do groźnych chorób. Przede wszystkim podnosi ciśnienie, czego konsekwencją jest rozwój nadciśnienia tętniczego. Bardzo często nadciśnienie tętnicze występuje u mieszkańców Bahamów z nadmierną za-wartością NaCl w wodzie pitnej w tym obszarze. Nieleczone prowadzi do chorób serca, a w końcu do zawału serca lub udaru mózgu. Osoby, które nadużywają soli, znajdują się w takiej grupie ryzyka. Przełomowym badaniem, które dowiodło szkodliwości soli było badanie Intersalt, ogromny międzynarodowy projekt badawczy obejmujący ponad 10 000 osób pochodzących z 32 krajów. Analizy dowiodły, że spożycie soli bezpośrednio związane jest z wysokością ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

* Mnóstwo dorosłych i dzieci zajada się słonymi paluszkami, solonymi orzeszkami ziemnymi i chipsami. Co złego jest w tych przekąskach?
- Po sól i słone przekąski sięgamy z przyzwyczajenia. Nasze kubki smakowe nakazują nam dosalać. Badania dowiodły, że większość ludzi spożywa trzy lub cztery razy więcej soli, niż jest to wskazane. Na nadużywanie soli są narażone osoby, które często jedzą w restauracjach, kupują gotowe produkty oraz stosują nieodpowiednie diety odchudzające.

* Zmniejszenie spożycia słonych pokarmów poprawi nasze zdrowie?
- Korzyści z ograniczenia sodu w diecie będzie wiele. Są widoczne zarówno u pacjentów ze stanem przednadciśnieniowym: pomagają zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu, jak i u chorych z nadciśnieniem: wzmacniają skuteczność leczenia farmakologicznego. Dieta uboga w sód łagodzi również wzrost ciśnienia tętniczego związany z wiekiem, a docelowo wpływa na redukcję powikłań sercowo-naczyniowych i niewydolności serca u chorych z nadciśnieniem tętniczym. Chorych z nadciśnieniem jest w Polsce prawie 9 milionów. Mniejsza ilość soli w diecie sprawia, że ciśnienie normalizuje się i lekarz może zmniejszyć dawkę leku. Nadmiar soli sprzyja z kolei obrzękom i puchnięciu nóg.

* Ile soli możemy spożywać na co dzień?
- Aktualne zalecenia, by dieta zawierała 3,8 g NaCl mogą być trudne do osiągnięcia, wiec wydaje się, iż bardziej możliwe do zrealizowania jest ograniczenie spożycia soli poniżej 5,0 g dziennie. Należy pamiętać, że jon sodowy to nie tylko jon po-chodzący z soli kuchennej. Wszechobecny jon sodowy znajduje się w środkach konserwujących żywność. W codziennej diecie ok. 25-40 proc. sodu pochodzi z soli kuchennej, ok. 25 proc. z mięsa i przetworów, ok. 22 proc. z pieczywa, ok. 7 proc. z mleka i produktów mlecznych a niespełna 6 proc. z warzyw i owoców. Niektórzy autorzy twierdzą, że aż 75 proc. sodu pochodzi z żywności przetworzonej, niestety współcześnie mamy z nią do czynienia już od wieku niemowlęcego.

* Jak możemy ograniczyć używanie soli?
- Jest kilka sposobów, trzeba używać małej ilości soli, lub wcale przy gotowaniu, nie dosalać potraw na talerzu, nie spożywać, lub bardzo rzadko produktów mocno solonych i przy-praw zawierających sól, jeść świeżą nieprzetworzoną żywność. Bardzo ważne jest unikanie żywności typu fast food, bo nasila ona ryzyko chorób serca zawierając nasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie szkodliwe izomery trans, sól, a słodkie przekąski - sacharozę i fruktozę. Są wysokoenergetyczne. Nie powinny być sprzedawane w szkołach, ponieważ rośnie liczba młodzieży z nadciśnieniem tętniczym i otyłością.

* Czym w takim razie zastąpić sól?
- Najlepiej ziołami - suszonymi lub świeżymi. Doskonałe są do tego: natka pietruszki, koperek, czosnek, cebula, a także różne przyprawy. Częściowe zastąpienie soli majerankiem, kminkiem, jałowcem, bazylią, lubczykiem sprawi, że danie będzie smaczniejsze, bardziej aromatyczne i jednocześnie zdrowsze. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich mawiają, że "zioła wprowadzają do kuchni słońce". Możemy też do tego dodać: "i zdrowie"! Ważny jest nastrój i stan ducha w jakim spożywamy posiłki, dobrze by było, aby był jak najpogodniejszy, czego wszystkim Państwu z okazji nadchodzącej wiosny i kampanii pani wojewody "Z sercem dla serca" życzę.

*Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie