Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołtysi mieli swoje święto. Na czym polega ich praca?

Mateusz Kołodziej
Janusz Bednarz sołtysem Radlina jest już 32 lata. Na stole jego roboczej kancelarii są pisma urzędowe, ale także gazeta, „Echo Dnia”
Janusz Bednarz sołtysem Radlina jest już 32 lata. Na stole jego roboczej kancelarii są pisma urzędowe, ale także gazeta, „Echo Dnia” Aleksander Piekarski
11 marca przypadał Dzień Sołtysa. Czym tak na prawdę jest praca sołtysa? Co sołtysi mają w zamian, ilu sołtysów pracuje w województwie świętokrzyskim, co ile lat są wybierani?

Wybory sołtysów w obecnej formie odbywają się od 1990 roku, na podstawie ustawy o samorządzie gminnym z marca 1990 roku. Sołtysi byli jednak wybierani także dużo wcześniej, jeszcze przed transformacją ustrojową. W województwie świętokrzyskim jest ich obecnie 2226. Najwięcej w powiecie kieleckim - 356. W całym naszym regionie właśnie trwają wybory sołtysów i rad sołeckich na kolejną kadencję. W niektórych gminach wybory już się zakończyły, a w innych dopiero się rozpoczynają.

Praca sołtysa powszechnie uważana jest za służbę. Wymaga dużych wyrzeczeń, poświęcenia i cierpliwości. Sołtysi pobierają za nią niewielkie wynagrodzenie, zazwyczaj około 200, 300 złotych netto miesięcznie (kwotę ich wynagrodzenia ustala rada gminy).- Praca sołtysa to służba, do której trzeba mieć dużo cierpliwości. Teraz pracuje się już na urządzeniach elektronicznych, kiedyś takich możliwości nie było. Wszystkie sprawy załatwiało się na zebraniach wiejskich. W ciągu 25 lat ich praca się mocno zmieniła. Wszystkim sołtysom należy życzyć przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości - mówi Feliks Januchta, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.

Jednym z rekordzistów jeśli chodzi o staż sołtysowania jest Marian Grzegolec, który sołtysem sołectwa Górno w powiecie kieleckim jest od 1979 roku.

-Do każdych wyborów idę z hasłem: Słuchaj wyborcy, a wyborca słucha ciebie. Bo z wyborcami trzeba dobrze żyć. Trzeba wychodzić do ludzi, spotykać się, rozmawiać. Wtedy ta praca ma sens. Przez te 40 lat mojego sołtysowania dużo udało się zrobić. W gminie Górno powstał ośrodek zdrowia, gimnazjum, kościół, rozwinęła się nasza remiza strażacka. Za tymi wszystkimi rzeczami trzeba było chodzić - mówi Marian Grzegolec.

W gminie Górno jest więcej takich zasłużonych sołtysów. W sołectwie Radlin sołtysuje Janusz Bednarz. Od 1987 roku.

- To nie jest praca, to jest służba. Praktycznie na okrągło - tłumaczy Janusz Bednarz. Mówi, że oprócz pracy z ludźmi, zebrań wiejskich, czy częstych wyjazdów, jest też praca w terenie. To między innymi roznoszenie nakazów i decyzji podatkowych po wszystkich domach w sołectwie. - Najpierw idzie ksiądz po kolędzie, potem Zakład Energetyczny z rachunkami za światło, a potem idę ja z nakazami na podatek - śmieje się Janusz Bednarz. - To mi zajmuje praktycznie tydzień, bo mam do rozniesienia prawie 700 nakazów podatkowych, a do przejścia jest prawie 10 kilometrów - dodaje.

On sołtysem jest już 9 kadencję. Na razie nie wie, czy będzie ubiegał się o następną.

- Wiele razy byłem też spowiednikiem, bo różne sytuacje w rodzinach się zdarzały, ale to zawsze zostawało między mną, a tą osobą. Być może dlatego ludzie zaufali mi tyle razy. Oczywiście nie mam samych zwolenników, są też przeciwnicy. Mam już taki wiek, że chyba czas pomyśleć o następcy. Być może dokończę kadencję i oddam sołtysowanie komuś młodszemu - mówi Janusz Bednarz.

Wśród sołtysów nie brakuje też kobiet. Jedną z nich jest Urszula Struż, sołtys sołectwa Tumlin -Wykień w gminie Miedziana Góra w powiecie kieleckim. Funkcję sołtysa sprawuje od 2006 roku. - To przede wszystkim praca z ludźmi, a ja uwielbiam spotykać się z ludźmi, dlatego spełniam się w tej roli - mówi nam pani Urszula.

WAŻNE:
Sołtysi i rada sołecka. Jak działa, kiedy odbywają się wybory?

Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Może ona liczyć od pięciu do siedmiu członków, w zależności od zapisanego statutu danego sołectwa. Rada sołecka może podpowiadać sołtysowi potrzebach sołectwa oraz wspólnie z nim ustalać, jakie przeprowadzić inwestycje. W wyborach na sołtysa, a także do rady sołeckiej może wystartować każdy, kto ma ukończone 18 lat i mieszka na obszarze danego sołectwa. Zarządzenie wyborów sołtysów należy do obowiązku wójta, czy burmistrza danej gminy. Długość kadencji sołtysa i rady sołeckiej określa natomiast rada każdej gminy. Do tej pory kadencja trwała cztery lata, ale rada, jeśli chce, może wydłużyć kadencję do 5 lat, tak jak jest od obecnej kadencji samorządowej w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów.

ZOBACZ TAKŻE

Pełną parą idą przygotowania do jubileuszowych targów Agrotech 2019. To rolnicze wydarzenie w Kielcach będzie trwało od piątku 15 do  popołudnia w niedzielą, 17 marca 2019. Goście  zobaczą najnowsze i najpopularniejsze ciągniki, sprzęt do uprawy i zbioru, nowoczesne programy nawożenia, środki ochrony roślin i wszelakie akcesoria. Oto pierwsza dawka hitów. ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>

Agrotech 2019 w Kielcach od 15 do 17 marca. Pierwsze hity od...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie