Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po Sandomierzu lat 20. XX wieku, czyli co pozostało po stolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego?

Klaudia Tajs
W sobotę, miejsce zbiórki: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12. godzina 11.
W sobotę, miejsce zbiórki: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12. godzina 11. Klaudia Tajs
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa,które odbędą się pod hasłem „Polski splot”.

Sobota 7 września to spacer po Sandomierzu szlakiem architektury modernistycznej. Wycieczka będzie trwała od godziny 11 do 15.

Podczas spaceru uczestnicy i oprowadzający poświęcą uwagę architekturze użytkowej powstałej w okresie II RP w Sandomierzu. Miasto bowiem miało być stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego – z przemyślaną, atrakcyjną infrastrukturą, funkcjonalną i przyjazną dla mieszkańców. Niestety wybuch wojny przekreślił szanse na zmiany, które mogły zajść w mieście.

Proponowana wycieczka pozwoli w inny niż tradycyjny sposób spojrzeć na Sandomierz. Pójdziemy nie ścieżką królów i zabytków gotyckich, ale z planem miasta w ręku, który będzie nawiązywał do planów z lat 30. Zobaczymy budowle wzniesione w dwudziestoleciu międzywojennym oraz te, które pozostały z czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Spacer poprowadzi archeolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, doktor Dominik Kacper Płaza wraz z Dariuszem Czerwińskim, przewodnikiem PTTK w Sandomierzu.

Trasa wycieczki obejmuje: Zamek Królewski w Sandomierzu, Wąwóz Królowej Jadwigi, ulicę Tadeusza Króla, koszary na ulicy Mickiewicza, bank, ulica Tadeusza Kościuszki, Dworek Patkowskiego, ulica Żeromskiego, dawny budynek Polmin - stare miasto.

Miejsce zbiórki: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, ulica Zamkowa 12.

Niedziela, 8 września, przebiegnie pod znakiem wykładu i prezentacji od godziny 16 do 17.15.

Zaplanowano wykład „Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości” oraz prezentacja judaików ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Rozważania na temat historii stosunków polsko-żydowskich w ziemi sandomierskiej, budowania struktur niepodległego państwa, a także formowanie żydowskich partii politycznych w latach 20. będą tematem spotkania „Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości.”

Na obszarze odradzającej się Polski, Żydzi angażowali się w ruch niepodległościowy. Część z nich brała udział w powstaniach narodowych, wspierając finansowo i militarnie Legiony Piłsudskiego, część działała na polu kultury i nauki współtworząc zręby instytucjonalne i prawne. Przedstawiciele sandomierskiej społeczności żydowskiej wchodzili w skład Rady Miasta i Magistratu. Największe poparcie zyskał ruch syjonistyczny, ortodoksyjna Aguas Isroel oraz lewicowy Poalej Syjon. W mieście powstały dwie żydowskie biblioteki, klub sportowy Makabi a także teatr amatorski. W pierwszych latach wolności widoczna była duża przewaga udziału ludności żydowskiej w handlu i rzemiośle. W dwudziestoleciu międzywojennym rozkwitło życie kulturalne i polityczne polskich Żydów, znacząco wzbogacając dorobek całego okresu istnienia II RP. Po wykładzie zostaną zaprezentowane judaika pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Spotkanie poprowadzi historyk, judaista.
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu Zamek Królewski, ulica Zamkowa 12

We wtorek, 10 września o godzinie 9 – wykład „Regionalny strój ludowy” – wykład Iwony Łukawskiej, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wykład towarzyszyć będzie wystawie „Regionalny strój ludowy” w czytelni Biblioteki.

Miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach – Filia w Sandomierzu, ulica Sokolnickiego 4.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie