Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VIII Festiwal Nauki w Starachowicach pełen atrakcji. Była sekcja serca i siatkówka robotów

Sławomir Sijer
Nikola Kwiatkowska i Malwina Szumiłyk z klasy VII szkoły numer 1 podczas doświadczenia „Jak umyć słonia”.
Nikola Kwiatkowska i Malwina Szumiłyk z klasy VII szkoły numer 1 podczas doświadczenia „Jak umyć słonia”. Sławomir Sijer
Sekcja świńskiego serca, machiny Leonarda da Vinci czy roboty grające w siatkówkę, to tylko niektóre atrakcje, jakie były dostępne podczas VIII Festiwalu Nauki w Starachowicach.

Impreza, która odbyła się w piątek, 29 marca w Muzeum Przyrody i Techniki, przebiegała nieco inaczej niż zwykle. - W tym roku zaproponowaliśmy młodzieży i nauczycielom bardziej intensywne zwiedzanie - powiedziała wicedyrektor Muzeum, Wioletta Sobieraj. - Przy wejściu grupy dostają specjalne „plany lekcji” z mapką muzeum, z zaznaczonymi miejscami do odwiedzenia. Jest takich miejsc 10, a dla tych, którzy dotrą przynajmniej do 6 mamy niespodzianki.

Na 10 stanowiskach przygotowano ciekawe prezentacje popularnonaukowe na temat: techniki, robotyki, fizyki, chemii, przyrody, geologii, plastyki, matematyki, przysposobienia obronnego i historii.

Rzeźbią w metalu i owocach

Dużo działo się w tym roku na stoiskach przygotowanych przez szkoły. Julia Kusek i Daria Leszczyńska z II liceum ogólnokształcącego zrobiły sekcję świńskiego serca i nerki. Obok ich szkolni koledzy Karolina Gałek, Olek Stefanik i Stanisław Sokołowski produkowali słoniową pastę do zębów.

Krzysztof Kucharczyk z klasy 3 CET z Zespołu Szkół Zawodowych numer 2 prezentował wykonaną w szkole maszynę do grawerowania metalu. Kolorowo i smacznie było na stoisku uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych numer 1, którzy popisywali się carvingiem, czyli sztuką rzeźbienia w owocach i warzywach.

Ciekawe „sztuczki” przygotowali zawodowcy z Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Diana Szwagrzyk i Przemysław Borek z Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zachęcali do udziału w meczu siatkówki w wykonaniu robotów a doktor Bartosz Piwowarski z Geoparku zapraszał do odwiedzenia ogrodu botanicznego, wykorzystując do tego mikroskopy.

Spore zainteresowanie wzbudzała znana artystka fotograf z Młodzieżowego Domu Kultury Katarzyna Grietzmann, która postanowiła wyjaśnić na czym polegają "prawdziwe kłamstwa fotografii".

Naukowcy z Mirca górą

Przez cały czas trwania Festiwalu w sali Kina Kotłownia trwał Konkurs Uczniowskich Prac Naukowych. Rywalizowały dwuosobowe zespoły z całego powiatu, w tym uczniowie z klasy pierwszej szkoły numer 10 i gimnazjaliści. Widzowie, którzy wypełnili salę byli świadkami doświadczeń chemicznych i fizycznych o tajemniczo brzmiących nazwach. Było widowiskowo i... wybuchowo. Stolik, na którym przeprowadzano pokazy wyglądał po wszystkim jak wyniesiony z pożaru.

Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano Monice Duś i Zuzannie Surdy ze szkoły podstawowej w Mircu za „Igranie z ogniem”. Klaudia Wybraniec i Marcin Walendzik z gimnazjum numer 3 zajęli miejsce drugie („Własności wody i jej roztworów”) a trzecie kolejny duet z Mirca: Katarzyna Gralec i Krzysztof Duś („Napięcie powierzchniowe”). Uczniów z Mirca przygotowała Anna Surdy - Pacek, a gimnazjalistów Izabela Ponikowska.

POLECAMY TAKŻE:

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

ZOBACZ TAKŻE: Bez ściemy. Filmy akcji

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto