Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spada bezrobocie

/I.O./
- Sytuacja na lokalnym rynku pracy uległa poprawie. Każdy miesiąc w naszych statystykach to kolejny spadek liczby mieszkańców pozostających bez zatrudnienia - informuje dyrektor PUP Jarosław Nowak.
- Sytuacja na lokalnym rynku pracy uległa poprawie. Każdy miesiąc w naszych statystykach to kolejny spadek liczby mieszkańców pozostających bez zatrudnienia - informuje dyrektor PUP Jarosław Nowak. I. Ogrodowska-Ogórek
W ramach współpracy Powiatowego Urzędu Pracy m.in. w Starachowicach nawiązanej z miejscową szkołą języków obcych "Oskar - Kameer" grupa
W ramach współpracy Powiatowego Urzędu Pracy m.in. w Starachowicach nawiązanej z miejscową szkołą języków obcych "Oskar - Kameer" grupa bezrobotnych 16 osób znalazła zatrudnienie na brytyjskim rynku pracy. I. Ogrodowska-Ogórek

W ramach współpracy Powiatowego Urzędu Pracy m.in. w Starachowicach nawiązanej z miejscową szkołą języków obcych "Oskar - Kameer" grupa bezrobotnych 16 osób znalazła zatrudnienie na brytyjskim rynku pracy.
(fot. I. Ogrodowska-Ogórek)

O kolejne 173 osoby zmalało bezrobocie na terenie powiatu starachowickiego w sierpniu. W rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach zarejestrowanych jest aktualnie 9551 osób w tym ponad połowa kobiet. Uprawnionych do pobierania zasiłku jest 2449 osób.

- Sytuacja na lokalnym rynku pracy uległa poprawie. Każdy miesiąc w naszych statystykach to kolejny spadek liczby mieszkańców pozostających bez zatrudnienia - informuje dyrektor PUP Jarosław Nowak. - W sierpniu pracę podjęło kolejnych 538 osób, w tym 480 bez wsparcia finansowego z funduszu pracy. Co najważniejsze, nie były to doraźne prace sezonowe, ale zatrudnienie podjęte zgodnie z posiadanymi przez pracowników kwalifikacjami. Zdajemy sobie sprawę, iż ofert pracy jest nadal zbyt mało, niemniej jednak jest ich więcej niż w latach ubiegłych. Może być tylko lepiej.

Starachowicki PUP zapowiada organizację szkoleń dla grupy 400 bezrobotnych. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby bezrobotne zainteresowane szkoleniami muszą spełniać dwa warunki - mieć powyżej 25 lat i pozostawać w rejestrach PUP nie dłużej niż 24 miesiące.

Szkolenia obejmują:

- programowanie i obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, wymagane wykształcenie minimum średnie techniczne, operator maszyn drogowych walec, równiarka mas bitumicznych, koparko-ładowarka, pracownik hurtowni, magazynu, działu obsługi, technolog robót wykończeniowych, spawacz metodą MAG, operator wózków widłowych, obsługa kas fiskalnych, księgowość komputerowa, kursy języka angielskiego.

Oferta szkoleń została przygotowana, jak twierdzi szefostwo PUP, na podstawie rozmów z lokalnymi przedsiębiorcami.

- Pod uwagę wzięto także zawody deficytowe, których w naszych rejestrach brak, a na lokalnym rynku pracy jest na nie zapotrzebowanie - mówi dyrektor Nowak. - Z pewnością nie będzie tak, iż od razu po zakończeniu szkolenia grupa 400 osób otrzyma pracę. Jest grupa zawodów, gdzie pracodawcy oczekują na przeszkoloną przez nas kadrę, pozostała grupa biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na takich właśnie pracowników z pewnością w niedługim czasie również zostanie zatrudniona.

W ramach wymienionych kursów przeszkolonych zostanie grupa 400 bezrobotnych. Koszt szkolenia jednej osoby nie może przekroczyć czterech i pół tysiąca złotych.

- Przyjmujemy nadal podania na kursy i szkolenia prowadzone w systemie indywidualnym pod warunkiem, że pracownik przedstawi uprawdopodobnienie zatrudnienia, czyli deklarację od pracodawcy, iż po zakończeniu szkolenia dana osoba ma zagwarantowane miejsce pracy - informuje dyrektor Jarosław Nowak - Również oczekujemy na propozycje od pracodawców, poszukujących pracowników o wymaganych kwalifikacjach.

W ramach współpracy Powiatowego Urzędu Pracy, m.in. w Starachowicach nawiązanej z miejscową szkołą języków obcych "Oskar - Kameer" grupa bezrobotnych 16 osób znalazła zatrudnienie na brytyjskim rynku pracy.

Kursy języka niemieckiego i dodatkowo angielskiego zorganizowano dla bezrobotnych pielęgniarek, hotelarzy i pracowników gastronomii z terenu powiatów: starachowickiego, skarżyskiego i ostrowieckiego.

- Aby uczestnicy kursów byli dobrze przygotowani do pracy na rynku europejskim zorganizowano im tygodniowy pobyt w Magdeburgu w Niemczech, aby zapoznać polskie pielęgniarki z europejskimi standardami pracy - mówi szefowa polskiego oddziału "Oskar - Kammer - Schule", Jolanta Nowak. - Po 600-godzinnym kursie języka niemieckiego szkoła zaoferowała dodatkowe 150 godzin języka angielskiego. Rezultatem tych kursów jest podjęcie pracy przez 13 osób w Wielkiej Brytanii, jednej osoby we Włoszech i dwóch w Niemczech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie