Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczne leczenie otyłości w VITA Centrum Zdrowia

Oprac. KAK
archiwum
Na świecie liczba osób otyłych gwałtownie wzrasta z każdym rokiem. W Polsce stwierdza się otyłość u około 19% ogółu społeczeństwa. Nadwaga razem z otyłością dotyczy prawie 16 milionów osób. Vita Centrum Zdrowia ze Starachowic prowadzi Poradnię Chorób Metabolicznych, gdzie pomaga się pacjentom w przezwyciężeniu tej dolegliwości.

Zbadaj swój BMI

Otyłość to choroba polegająca na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej, która prowadzi do licznych powikłań ogólnoustrojowych - wyjaśnia Tomasz Walendziak specjalista chorób wewnętrznych, członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. - Do jej rozpoznania przydatny jest wskaźnik masy ciała BMI (Body mass index). BMI każdy może obliczyć samodzielnie według następującego wzoru:
BMI = masa ciała w kilogramach : (wzrost w metrach)2
Przykładowo, wskaźnik BMI dla osoby ważącej 75 kg przy wzroście 1,6 m wyniesie 29,3 (BMI= 75 : 1,62 )

Według Światowej Organizacji Zdrowia klasyfikacja nagromadzenia tkanki tłuszczowej przedstawia się w następujący sposób: BMI w granicach 18,5-24,9 kg/m2 wskazuje na prawidłową wagę, poniżej 18,5 kg/m2 świadczy o niedowadze, pomiędzy 25-29,9 kg/m2 to nadwaga, przy 30-39,9 kg/m2 mówimy o otyłości, a w przypadkach powyżej 40 kg/m2 o skrajnej otyłości. W oparciu o BMI wyróżniamy trzy stopnie otyłości: I stopień (30-34,9 kg/m2, II stopień (35-39,9 kg/m2 ) i III stopień (≥40 kg/m2).

Przyczyny nadwagi i niebezpieczne następstwa

Otyłość może być niebezpieczna i wymaga podjęcia odpowiednich działań - tłumaczy specjalista - ponieważ prowadzi do wielu powikłań ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, udar OUN, kamica pęcherzyka żółciowego, rak okrężnicy, rak jajnika, choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, zespół bezdechu sennego.

- Każda osoba cierpiąca na otyłość powinna zdawać sobie sprawę z różnorodności przyczyn prowadzących do nadwagi. - podkreśla lek. Tomasz Walendziak specjalista chorób wewnętrznych. - W przypadku każdej osoby należy rozważyć wiele czynników dziedzicznych (najczęściej wielogenych) oraz czynników podlegających kontroli tj. dieta wysokoenergetyczna, brak ruchu, różnego rodzaju leki (np. insulina, preparaty glikokortykosteroidów) czy nadmierny stres.

Leczenie w Poradni Chorób Metabolicznych w Vita Centrum Zdrowia

VITA Centrum Zdrowia w Starachowicach przy ul. Borkowskiego 1 prowadzi Poradnię Chorób Metabolicznych, dzięki której pomaga pacjentom w przezwyciężeniu omawianej dolegliwości. Pacjenci są wstępnie klasyfikowani do dalszego postępowania z uwagi na wielkość BMI. Z pacjentami o BMI poniżej 25 prowadzona jest rozmowa na temat zdrowego odżywiania. Gdy BMI wynosi 25-28, a w wywiadzie brak jest chorób zależnych od otyłości, prowadzimy rozmowy na temat zdrowego odżywiania i kontroli masy ciała - dodaje Tomasz Walendziak. - W przypadku gdy BMI jest ≥30 lub ≥28 i jednocześnie występuje choroba zależna od otyłości wówczas podejmujemy leczenie.

Indywidualne diety

Leczenie rozpoczynamy od ustalenia indywidualnej diety, która zawiera o 600-900 Kcal na dobę mniej w stosunku do obecnego zapotrzebowania energetycznego. - mówi Tomasz Walendziak - Staramy się uzyskać zmniejszenie masy ciała o 0,3 kg-0,7 kg na tydzień, kierując się kilkoma zasadami. Dieta zawiera małe ilości tłuszczów, które są zastępowane owocami i warzywami. Posiłki są spożywane o stałych godzinach. Razem z ustaleniem diety zalecamy regularną aktywność fizyczną w ilości 45 minut na dobę ćwiczeń aerobowych np. szybki marsz.

W razie braku efektu terapeutycznego leczenia niefarmakologicznego rozważamy zastosowanie leków w dawce ściśle określonej przez lekarza. Cel, który pragniemy osiągnąć to redukcja masy ciała o około 8% w czasie 5-6 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie