Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewał nawet prezydent

Agnieszka WYKROTA-PRZYSIWEK
W finale Koncertu Laureatów zaśpiewali nie tylko sami wykonawcy, ale i organizatorzy przeglądu, jego sponsorzy, kombatanci, władze miasta i powiatu ostrowieckiego.
W finale Koncertu Laureatów zaśpiewali nie tylko sami wykonawcy, ale i organizatorzy przeglądu, jego sponsorzy, kombatanci, władze miasta i powiatu ostrowieckiego. Agnieszka Wykrota - Przysiwek
Janusz Firmanty otrzymał wyróżnienie przeglądu, śpiewał utwór opowiadający o Armii Krajowej.
Janusz Firmanty otrzymał wyróżnienie przeglądu, śpiewał utwór opowiadający o Armii Krajowej. Agnieszka Wykrota - Przysiwek

Janusz Firmanty otrzymał wyróżnienie przeglądu, śpiewał utwór opowiadający o Armii Krajowej.
(fot. Agnieszka Wykrota - Przysiwek)

Paulina Skrzypczak, Zespół Wokalny z ostrowieckiego Publicznego Gimnazjum numer 5, Janusz Firmanty i Grupa Wokalna "Bolero" zostali laureatami II Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, zorganizowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tegorocznym ponadregionalnym konkursie wzięło udział ponad 60 wykonawców, dwa razy więcej niż przed rokiem. Podczas finałowego koncertu śpiewali nie tylko laureaci, ale i prezydent miasta Jan Szostak. W przyszłym roku Miejskie Centrum Kultury planuje dodatkowo Przegląd Piosenki Świętokrzyskiej.

Ewa Łucka z Nietuliska zajęła drugie miejsce w kategorii młodzieżowych solistów, jest podopieczną Społecznej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu.
Ewa Łucka z Nietuliska zajęła drugie miejsce w kategorii młodzieżowych solistów, jest podopieczną Społecznej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu. Agnieszka Wykrota - Przysiwek

Ewa Łucka z Nietuliska zajęła drugie miejsce w kategorii młodzieżowych solistów, jest podopieczną Społecznej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu.
(fot. Agnieszka Wykrota - Przysiwek)

Po raz drugi członkowie zespołów wokalnych i soliści, ludzie bardzo młodzi i w podeszłym już wieku, o różnorodnych zainteresowaniach, wywodzący się zarówno z miasta jak i ze wsi pokazali, że w naszym regionie wcale nie odeszły do lamusa, jak mogłoby się zdawać, pieśni patriotyczne i te mające swoje korzenie w tradycji Legionów Polskich. Ponad sześćdziesiąt osób, które zgłosiło się do udziału w II Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Legionowej, podjęło wyzwanie muzycznych zmagań z tradycją i historią.

Pieśni nie odeszły do lamusa

Ale nie byłoby przeglądu, gdyby nie śpiewacza pasja, niespożyta siła i kreatywność Bożenny Majewskiej, wolontariuszki i "ducha" wielu przedsięwzięć organizowanych w naszym mieście. Bożenna od sześciu lat związana jest ze środowiskiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i stąd właśnie narodził się pomysł przeglądu. - Zaczęło się od spotkań patriotycznych, pierwsze z nich pod nazwą "Wieczór Weterana" zorganizowałam w 1999 roku. Zebrało się wtedy kilkadziesiąt osób, byli żołnierze snuli wspomnienia z czasów wojny, a potem śpiewaliśmy pieśni z tego okresu. Podobne spotkanie odbyło się rok później z okazji Święta Niepodległości. Na spotkaniu historycznym w bursie z Ireną Buśko, wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3, była historyczna inscenizacja. Dużą imprezę dla środowiska zorganizowałam w Domu Kultury "Malwa" z okazji 60. rocznicy powstania Armii Krajowej, były występy artystyczne i wystawa - wspomina Bożenna Majewska. - Zawsze marzyłam, żeby ostrowieckie środowisko rozśpiewało się, dlatego na zakończenie wszystkich spotkań śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, legionowe, powstańcze. Trzeba dbać o to, by tradycja nie zaginęła, by nie tylko dziadek, ale i wnuk śpiewał te piosenki. W ich tekstach jest tyle miłości do Ojczyzny, tyle patriotyzmu, pięknych przekazów. Przez wieki te pieśni były nośnikiem miłości do Ojczyzny i patriotyzmu, dlatego trzeba do nich wracać - podkreśla Bożenna Majewska.

Pieśni przyciągnęły kilka pokoleń

Okazało się, że ten pogląd podzieliło wielu mieszkańców naszego miasta i regionu. Pokazała to frekwencja i udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Podczas gdy jeszcze rok temu, w pierwszym konkursie wzięło udział 30 osób, w tym roku było ich ponad dwa razy więcej. Przyjechali nie tylko z Ostrowca, ale i całego powiatu, gminy Waśniów i Kunów, a nawet z Klimontowa. - Przed rokiem przegląd obejmował pieśń i poezję legionową i patriotyczną. W tym roku skupiliśmy się na pieśni, ze względu na zbyt dużą różnorodność kategorii i rozległość tematyczną - wyjaśnia Bożenna Majewska, pomysłodawczyni imprezy. - Chcieliśmy sprawdzić, czy w naszym środowisku są jeszcze młode osoby, które śpiewają pieśni patriotyczne, legionowe. Okazało się, że są, że jest wiele takich osób, z czego się bardzo cieszymy. Podobnie jak rok temu, nie zamykaliśmy konkursowych drzwi przed osobami dorosłymi. Najważniejsze jest dla nas podtrzymywanie tradycji, a to się powinno odbywać bez względu na wiek - podkreśla Renata Martynowska-Śmich z Miejskiego Centrum Kultury, koordynator tegorocznego przeglądu.

Pieśni to dla młodych korzenie

Organizatorzy II Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej oceniali wykonawców w kategoriach "zespół", "solista", a także wiekowych - młodzieżowej i dla osób dorosłych. W komisji zasiedli Kazimierz Kocowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowcu, ksiądz Paweł Anioł z kolegiaty pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, Dariusz Wróbel, gitarzysta i nauczyciel muzyki, Bożenna Majewska i Renata Martynowska-Śmich z Miejskiego Centrum Kultury. Okazało się, że jury miało nie lada orzech do zgryzienia. - Wysłuchaliśmy kilkudziesięciu różnych utworów i wykonań, wybór naprawdę nie był łatwy - ocenia Renata Martynowska-Śmich. - Jedna z solistek i jeden z zespołów od razu wypadły rewelacyjnie i jednogłośnie zostały uhonorowane pierwszymi miejscami. Z kolejnymi miejscami było więcej problemów, głos decydujący mieli tu jurorzy z wprawnym uchem, ksiądz Paweł Anioł i Dariusz Wróbel, nauczyciel muzyki - wyjaśnia Bożenna Majewska. - Zwrócili oni na przykład uwagę na fakt, że jedna z piosenek została wykonana w stylu country, a w przypadku tego rodzaju pieśni należy jednak zachować odpowiednie brzmienie i charakter. Nie udziwniać, nie upiększać, a przekazywać wedle pierwotnego stylu - dodaje Majewska.

Patriotycznie w stylu country...?

Pierwsze miejsce wśród młodych solistów zajęła bezapelacyjnie Paulina Skrzypczak, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza, której opiekunem był Ryszard Góra. - Naprawdę rewelacyjnie zaśpiewała pieśni "Rozkwitają pąki białych róż" i "Miejcie nadzieję". Przykro nam tylko, że nie mogła wziąć udziału w Koncercie Laureatów, ponieważ przebywa w szpitalu w Kielcach. W jej imieniu nagrodę odebrała jej mama - wyjaśnia Renata Martynowska-Śmich. Drugie miejsce zajęła Ewa Łucka z ostrowieckiej Społecznej Szkoły Muzycznej, którą przygotowywał Waldemar Mazur, a trzecie uczniowie Gimnazjum nr 2 - Milena Piwnik i akompaniujący jej Przemysław Cioch (instruktor Małgorzata Łojek). Wśród zespołów młodzieżowych pierwsze miejsce zajął Zespół Wokalny z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Ostrowcu, pod opieką Izabeli Krzak. Dziewczęta śpiewały "Święta miłości kochanej Ojczyzny" i "Wiązankę pieśni legionowych". - W ubiegłym roku uczniowie z Gimnazjum nr 5 zajęli drugie miejsce, w tym roku wyśpiewali zwycięstwo. To zasługa i śpiewu i akompaniamentu, bo ten na akordeonie w przypadku pieśni legionowych i patriotycznych robi ogromne wrażenie - oceniała Bożenna Majewska. - Drobniutkie, młode, ale jakże zdolne dziewczyny z zespołu pokazały, że szanują tradycję i znają się na muzyce. Dobrze, że jest taka młodzież. Drugie miejsce wśród zespołów zajął Zespół Wokalny z Gimnazjum w Mominie, pod opieką Ewy Kaczmarczyk, zaś trzecie Zespół Wokalny z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Ostrowcu (instruktor Bożena Mróz). - Przygotowywałyśmy się do przeglądu kilka tygodni, wszystko musiało być przygotowane do perfekcji, nie tylko utwory, nawet stroje w jakich występowałyśmy. Dla nas muzyka patriotyczna to fragment historii naszego kraju, dlatego należy do niej podejść z powagą - wyjaśniały dziewczęta z gimnazjum w Mominie.

Fragment historii

Wśród dorosłych pierwsze miejsce przypadło Grupie Wokalnej "Bolero" z Ostrowca. Wokaliści pod okiem Elżbiety Klimas zaśpiewali utwory "Za Niemen" i "Asturia". Za nimi znalazł się Zespół Wokalny "Wiarus" z Gminnego Ośrodka Kultury z Klimontowa, przygotowany przez Tomasza Ferensa. - Wykonali świetnie dwie piosenki "Kasztelanka" i "Przybyli ułani". Zwłaszcza ta ostatnia była zaśpiewana tak żywo, dynamicznie, cztery męskie głosy wypadły tu fantastycznie - wyjaśniała Renata Martynowska-Śmich. Na trzecim miejscu znalazł się Zespół Śpiewaczy "Nietuliszczanki" z Nietuliska Małego, któremu akompaniował na akordeonie Paweł Cieślik. Przyznano również dwa wyróżnienia - Zespołowi Śpiewaczemu z Uniwersytetu III Wieku w Ostrowcu, prowadzonemu przez Mariana Majeckiego i Wiesławę Lelas, a także soliście Januszowi Firmanty z Ostrowca. - Reprezentuję Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowcu, działam w zespole "Słoneczniki" i staram się brać udział we wszystkich uroczystościach patriotycznych, tam gram i śpiewam. Pieśń patriotyczna jest dla mnie czymś więcej niż zwykłym utworem, jest historią, tradycją, młodością, która przeszła na walce o Ojczyznę - przyznaje Janusz Firmanty. - Chcę zaapelować, by we wszystkich szkołach propagować tą pieśń, by nie zaginęła tradycja i historia. W rozmowach z pułkownikiem "Szarym" doszliśmy do wniosku, że poprzez nauczycieli trzeba dotrzeć do młodych ludzi, przez pieśni i wspomnienia przekazywać im pamięć o chlubnej przeszłości. Ja sam znam wiele partyzanckich pieśni, na dźwięk których łza się w oku kręci. I bardzo dobrze, że takie przeglądy są organizowane, trzeba to wspomagać - dodaje laureat wyróżnienia.

W przyszłym roku Przegląd Pieśni Świętokrzyskich

W uroczystym Koncercie Laureatów wieńczącym przegląd, wzięli udział nie tylko wykonawcy, ale i wielu starszych mieszkańców Ostrowca, nauczyciele, kombatanci, władze samorządowe na czele z Janem Szostakiem, prezydentem Ostrowca i Piotrem Składanowskim, sekretarzem starostwa powiatowego, przedstawiciele sponsorów, w tym Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. - Gratuluję Bożennie Majewskiej pomysłu i tego, że skupiła wokół festiwalu tak liczną grupę wykonawców, widzów, zaangażowała wiele młodych i starszych osób - zwracał się do pomysłodawczyni imprezy prezydent Szostak. - Chcę równocześnie zaproponować organizację w przyszłym roku dodatkowo przeglądu pieśni i piosenek świętokrzyskich, związanych z naszym regionem. Nie ma takiego festiwalu, a z pewnością jest on potrzebny i to właśnie w naszym mieście, które ma "Świętokrzyskie" w nazwie - podkreśla Jan Szostak. - Na wiosnę przyszłego roku postaramy się zorganizować taki festiwal. Mam nadzieję, że pan prezydent zaprosi do udziału w nim cały chór, który nagrywał płytę "Świętokrzyskie, jakie cudne", i że ten chór u nas wystąpi - zapowiada Elżbieta Baran, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. - Cały chór, liczący kilkudziesięciu samorządowców z całego regionu trudno będzie zaprosić, ale postaram się - odpowiada Jan Szostak. Tymczasem po wręczeniu laureatom przeglądu upominków, wszyscy wystąpili w finałowym utworze "Świętokrzyskie, jakie cudne", który odśpiewali również goście, przy mikrofonie stanął również prezydent Jan Szostak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie