Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Śpiewy spod Radostowej” nagrane. W Ciekotach realizowano zdjęcia do folkowego koncertu online

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
W plenerach Żeromszczyzny w Ciekotach przez dwa dni nagrywano zdjęcia do koncertu online „Śpiewy spod Radostowej”, który powstaje dzięki dofinansowaniu z ministerialnego programu EtnoPolska. To projekt pokazujący ogromny folkowy potencjał gminy Masłów.

„Śpiewy spod Radostowej” to projekt koncertu online zrealizowanego w plenerze, sercu Gór Świętokrzyskich, w Ciekotach, wsi gdzie Stefan Żeromski spędził swoją młodość. Radostowa to jeden ze szczytów liczący 451 m n.p.m., który nieustannie inspirował pisarza, ale również wiele pokoleń twórców ludowych. Projekt otrzymał otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury z programu Etno Polska.

W koncercie zobaczymy 15 zespołów, działających w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, kultywujących tradycję ludową z terenu gminy Masłów oraz Gór Świętokrzyskich. Wśród nich zarówno zespoły pieśni i tańca, śpiewacze i chór. W repertuarze znalazły się zarówno się tradycyjne świętokrzyskie pieśni oraz inspirowane miejscowym folklorem przygotowane podczas warsztatów z instruktorami, które poprzedziły nagrania.

To nowe doświadczenie dla naszych zespołów. Nigdy wcześniej w gminie Masłów nie realizowaliśmy podobnego projektu bazującego na folkowym potencjalne i telewizyjnej produkcji. Dzięki „Pieśniom spod Radostowej” pokazujemy to, co najpiękniejsze mamy w kulturze gminy Masłów: tradycję, utalentowanych mieszkańców i turystyczną perełkę, jaką jest Żeromszczyzna z dworkiem Stefana Żeromskiego – mówi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, autor koncepcji projektu i scenariusza koncertu.

Żeromszczyzna w dwa dni zmieniła się w plan zdjęciowy. Nad wszystkim czuwała ekipa RakoczyFilm z reżyserem Dominikiem Rakoczym. Nagrania zrealizowano w kilku malowniczych lokalizacjach, gdzie występowały zespoły: Barczanki, Brzezinianki, Dąbrowianki, Domaszowianki, Grupa Artystyczna Golica, Kopcowianki, Nowe Masłowianki, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna oraz Chór Masłowianie.

Na molo powstało telewizyjne studio, w którym prezenterka Aleksandra Bielecka prowadziła rozmowy z członkami kół gospodyń wiejskich na temat tradycyjnych dań z gminy Masłów (np. krajanki z betkami czy dzozg z borszczem), rękodzieła oraz obyczajów. Jej gośćmi byli członkowie zespołów Żeromszczanki, Lubrzanka, Dolinianki, Czarcie Babki oraz Klub Osiedlowy Babiniec. Realizatorzy walczyli ze zmienną pogodą, dzięki czemu w koncercie zobaczymy zarówno słoneczne jak i deszczowe kadry. Co ciekawe na planie pojawił się również...sokół, którego widzowie zobaczą w czasie występu Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Ptak to trzyletnia Gaja, raróg górski, którą opiekuje się sokolnik Krystian Stępnik z Mąchocic Kapitulnych. Łącznie w projekt zaangażowanych jest nieco ponad 200 osób.

- Realizacja projektu była doskonałą motywacją dla członków zespołów do wznowienia prób po okresie związanym z pandemią. Pokazujemy w nim ogromny przekrój i bogactwo kulturowe naszej gminy. Koncert będzie mógł obejrzeć każdy chętny w serwisie You Tube. To bardzo dobra forma promocji gminy Masłów – wójt Tomasz Lato. Premiera planowana jest w lipcu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie