Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielcy za połączeniem miejskich spółek w Starachowicach

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Zdecydowaną większością głosów przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych opowiedzieli się za połączeniem dwóch miejskich spółek: Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i Zakładu Energetyki Cieplnej.

ZOBACZ TAKŻE:
Śliska sprawa z dojazdem do dużej inwestycji w centrum Podgórza

(Źródło:gazetakrakowska.pl)

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w czwartek wieczorem w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zorganizowano je, aby mieszkańcy mogli wyjaśnić swoje wątpliwości co do tej koncepcji. Przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych najbardziej interesowało, czy po połączeniu spółek część kosztów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego nie zostanie przerzucona na Zakład Energetyki Cieplnej i czy w rezultacie tego nie wzrosną opłaty za ciepło dostarczane przez ZEC.

W spotkaniu, które trwało kilka godzin, wzięło udział około 80 osób. Pierwszy głos zabrał prezydent Marek Materek, który szczegółowo opowiedział, skąd pomysł łączenia spółek i zapewnił, że ZEC z działalności ciepłowniczej nie może finansować komunikacji miejskiej, bo zabraniają tego przepisy prawne.

- Pomysł łączenia spółek zrodził się, kiedy we wrześniu okazało się, że Miejski Zakład komunikacyjny jest w zbyt słabej kondycji finansowej, żeby ubiegać się o pozyskanie dużego dofinansowania z tak zwanej niskiej emisji. Mogliśmy zarzucić pomysł, założyć nową spółkę zajmującą się komunikacją miejska lub połączyć MZK z firmą w dobrej kondycji. Ten ostatni pomysł ma uzasadnienie ekonomiczne. Jedna spółka to jeden prezes, jedna Rada Nadzorcza, mniejsza administracja. To sprawdzone rozwiązanie. Tak zrobiono w Stalowej Woli, gdzie w już ogłaszają przetargi na realizację swojego projektu – mówił prezydent Marek Materek.

Prezydent zapewnił, że nie jest możliwe, aby Zakład Energetyki Cieplnej spłacał kredyty i straty finansowe Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego z poprzednich lat kosztem działalności ciepłowniczej. Zabrania tego między innymi prawo energetyczne, a kredyt dla MZK poręczyła Gmina Starachowice i to gmina w razie czego musiałaby spłacić długi MZK.

- Od dwóch lat, kiedy MZK spłaca kredyt nie było nawet jednego miesiąca, żeby rata kredytu nie wpłynęła lub wpłynęła z opóźnieniem. Wynik roczny finansowy MZK jest coraz lepszy. W poprzednich latach strata sięgała miliona złotych, w zeszłym roku było to 8 tysięcy złotych, a ten rok powinien zakończyć się na plusie – powiedział prezydent.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Poważny argument to potężne pieniądze unijne, które mogą trafić do Starachowic – 27 milionów złotych. Przy wkładzie własnym gminy wynoszącym 6 milionów złotych w mieście zostałyby wykonane prace warte 34 miliony złotych. Plan zakłada między innymi przebudowę dworca autobusowego w Starachowicach zachodnich, dworca autobusowego w Starachowicach wschodnich, budowę nowej ulicy Moniuszki, po nowym śladzie, zakup 10 ekologicznych i ekonomicznych autobusów dla MZK, budowę nowego warsztatu i myjni w bazie MZK a także inwestycje, które na pewno będą zrobione lub już są w trakcie realizacji. To budowa łącznika ulic Batalionów Chłopskich i Iglastej, budowa pasażu Staffa w 2018 roku i przygotowanie dokumentacji dla budowy nowej ulicy Moniuszki. Te właśnie inwestycje miałyby stanowić wkład własny gminy do projektu. Jak powiedział na spotkaniu ze spółdzielcami prezydent, pieniędzy z projektu starczy dla wszystkich wnioskodawców, a Starachowice mają duże szanse na ich uzyskanie, bo mają dobrze przygotowany i zaawansowany projekt.

Obecni na spotkaniu mieli wiele pytań i wątpliwości. Spotkanie trwało kilka godzin i zakończyło się głosowaniem. Na około 80 osób za opowiedziały się 64 osoby, 11 wstrzymało się od głosu, a przeciwne były tylko trzy osoby. Teraz nad połączeniem spółek będą debatować radni miejscy, do których należy ostateczna decyzja co do fuzji spółek. Wstępną zgodę radni już wyrazili, przyjmując uchwałę intencyjną w tej sprawie na sesji pod koniec listopada. Następne posiedzenie Rady – nadzwyczajne – odbędzie się 8 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie