Spółdzielnie też budują

  Spółdzielnie też budują

  Elżbieta Zemsta zemsta@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Budowa bloku na rogu ulic Zielińskiego i Zagórskiej ma zakończyć się w tym roku. Inwestorem jest Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

  Budowa bloku na rogu ulic Zielińskiego i Zagórskiej ma zakończyć się w tym roku. Inwestorem jest Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. ©D. Łukasik

  Mieszkania są w cenie. Jeszcze w tym roku powstaną nowe bloki na kieleckich osiedlach, szykują się kolejne
  Budowa bloku na rogu ulic Zielińskiego i Zagórskiej ma zakończyć się w tym roku. Inwestorem jest Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

  Budowa bloku na rogu ulic Zielińskiego i Zagórskiej ma zakończyć się w tym roku. Inwestorem jest Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. ©D. Łukasik

  Koniunktura na mieszkaniowym rynku sprawiła, że do prywatnych inwestorów dołączyła większość kieleckich spółdzielni. Planują budowę nowych bloków gdzie się da. Na niektórych osiedlach są to pierwsze inwestycje od lat.

  Pisaliśmy jak wiele planują w Kielcach inwestorzy jeśli chodzi o biurowce i usługi. Dołączają do ich grona spółdzielnie mieszkaniowe. Niektóre wolnych terenów już nie mają i jedynie eksploatuje budynki już posiadane: tak jest w przypadku Armatur i Słonecznego Wzgórza. Zaś te spółdzielnie, które dysponują chociażby skrawkiem wolnego miejsca, rozpoczęły starania o uzyskanie pozwoleń.

  JESZCZE W TYM ROKU
  Spółdzielnia Słoneczna z Kielc właśnie kończy budowę ostatniego bloku na osiedlu Gwarków, a już myśli o rozpoczęciu nowego projektu na osiedlu Podkarczówka. Na razie zarząd czeka na uzyskanie ostatnich pozwoleń. Plany są takie, aby powstał tam ośmioklatkowy, dwukondygnacyjny blok, z 50 mieszkaniami. Inwestycja ma ruszyć już tej wiosny.

  - Nie zbieramy jeszcze zapisów na mieszkania, ponieważ jeszcze nie wiemy jaki będzie ich koszt. Zainteresowanie ze strony chętnych na ich kupno jest ogromne - usłyszeliśmy w spółdzielni mieszkaniowej Słoneczna w Kielcach.
  Niemal na ukończeniu są prace związane z budową bloku na terenie osiedla Uroczysko należącego do Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przy rogu ulic Warszawskiej i Turystycznej ma powstać 40 mieszkań jedno, dwu i trzypokojowych. W części podziemnej powstanie 30 miejsc postojowych, a na parterze obiektu będą lokale usługowe. Trwają też prace nad uzyskaniem pozwoleń na rozpoczęcie realizacji budowy kolejnego bloku przy rogu ulicy Orkana i Jeleniowskiej w Kielcach.

  - Chcemy tam zbudować blok bardzo podobny do tego, który powstaje przy ulicy Warszawskiej. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku tygodni rozwiąże się sprawa z planem miejscowym dla tej ulicy, tak abyśmy mogli ruszyć z budową jeszcze w tym roku - powiedział nam Mirosław Kędzia, prezes Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Kielcach.
  IDĄ NA PNIU
  Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa również nie zostaje w tyle. W czerwcu ma się zakończyć budowa bloku, o którego budowę spółdzielnia zabiegała już od 2000 roku. Protesty mieszkańców, którzy mieliby sąsiadować z budynkiem sprawiły, że inwestycja ruszyła dopiero w ubiegłym roku, ale prace przebiegają bardzo gładko, a efekty już widać. Powstaje tam dwukondygnacyjny blok, który będzie mieścił 14 mieszkań, a na parterze będą lokale użytkowe. W podziemiu zaś garaż na 22 samochody. Spółdzielnia KSM już planuje budowę nowego budynku na rogu ulic Warszawskiej i Wojewódzkiej na osiedlu Sady.

  - Planujemy, aby był to ośmiopiętrowy budynek z 16 mieszkaniami od ulicy Warszawskiej, a od strony ulicy Wojewódzkiej ma być 16 lokali biurowo-usługowych. Obie części będą połączone przeszklonym łącznikiem, a w piwnicy ma być otwarty parking podziemny - powiedział nam pracownik działu budownictwa Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  CHĘTNYCH MNÓSTWO
  Już wkrótce zakończy się inwestycja prowadzona przez spółdzielnie mieszkaniową Domator na terenie osiedla Ślichowice II. Budowany jest tam ostatni blok z całego kompleksu nowych budynków na 5 tysięcy mieszkań.

  - Budynek powstaje na terenie pomiędzy ulicą Malików a Szkołą Podstawową nr 25. W tym roku zostanie oddany do użytku budynek 50-mieszkaniowy. Jeszcze na długo przed rozpoczęciem realizacji mieliśmy już dwa razy więcej chętnych niż było mieszkań - powiedział nam Jerzy Chrzęścik, kierownik działu inwestycji spółdzielni Domator.

  O uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę stara się również spółdzielnia Pionier, która planuje inwestycje na osiedlu Kochanowskiego, na terenie przy ulicy Wapiennikowej.
  - To jest nasze jedyny wolny plac, na którym mogłoby coś postać - stwierdził Jan Dachnowski, zastępca prezesa spółdzielni Pionier. - Chcemy tam wybudować niewielki blok na 14 mieszkań, który w parterze miałby również miejsce na lokale usługowe. Mamy nadzieję ruszyć z budową jeszcze w tym roku.

  Wszystkie kieleckie spółdzielnie, które planują lub już budują nowe bloki twierdzą, że ich inwestycje są jedynie kroplą w morzu potrzeb.
  - Ludzie czekają na mieszkania, które budują spółdzielnie. Być może wynika to z faktu, że jak na razie jesteśmy w miarę konkurencyjni, jeżeli chodzi o cenę. Za metr właściciel musi zapłacić 2 tysiące 600 złotych. W porównaniu z cenami u developerów to zdecydowanie mniej - stwierdził Jerzy Chrzęścik ze spółdzielni Domator.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia