Sportowe wzloty i upadki w 2008 roku

Dorota KUŁAGA, Sławomir STACHURA, Paweł KOTWICA
Prezes Vive Berus Servaas zatrudnia w kieleckim klubie reprezentacyjnego trenera Bogdana Wentę.
Prezes Vive Berus Servaas zatrudnia w kieleckim klubie reprezentacyjnego trenera Bogdana Wentę. S. Stachura
Korona zdegradowana za korupcję w trzecioligowym sezonie 2003/2004. Michał Sołowow drugim kierowcą w Europie. Nasi ludzie na igrzyskach w Pekinie.

To był burzliwy rok dla świętokrzyskiego sportu. Korona została zdegradowana za korupcję, a na ławie oskarżonych zasiadły aż 43 osoby. Mieliśmy swoich reprezentantów na igrzyskach olimpijskich w Pekinie i mamy Michała Sołowowa, pierwszego w historii województwa wicemistrza Europy w rajdach samochodowych!

STYCZEŃ - 75 LAT MISTRZA DROGOSZA

Nowy Rok zaczyna się od informacji o korupcji w Kolporterze Koronie. Sędzia Robert Setla stwierdza w jednym z wywiadów, że kierownik drużyny Paweł W. proponował mu korzyści majątkowe za korzystne sędziowanie w dwóch meczach. Ten stanowczo zaprzecza. -Ja nigdy nie dawałem nikomu łapówek - twierdzi. Włodarze kieleckiego klubu najwyraźniej wierzą kierownikowi drużyny. W specjalnie wydanym oświadczeniu podkreślają, że nigdy nie tolerowali i nie będą tolerować działań korupcyjnych. A za tytuł "Korona też kupowała mecze" podają do sądu jedną z ogólnopolskich gazet.

Są i miłe informacje...Powody do świętowania ma Leszek Drogosz. Były znakomity pięściarz, "Czarodziej ringu", obchodzi 75 urodziny. Ten wyjątkowy dzień razem z żoną Ireną spędza w Podkowie Leśnej u swojego przyjaciela, znanego aktora Daniela Olbrychskiego.

Rozstrzygamy plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów 2007 roku na Kielecczyźnie. Zwyciężają Mateusz Jachlewski, szczypiornista Vive Kielce, i Jacek Zieliński, trener Kolportera Korony Kielce. Jachlewski, razem z Patrykiem Kuchczyńskim, kilka dni później uczestniczy w mistrzostwach Europy w Norwegii. Po porażce 26:36 z Duńczykami Polacy tracą szansę na medal. Ostatecznie zajmują siódme miejsce, znacznie poniżej oczekiwań.
LUTY - KOWALEWSKI W KIELCACH

Piłkarz Kolportera Korony Kielce Marcin Kuś zalicza kolejny występ w reprezentacji Polski, tym razem w wygranym 1:0 towarzyskim meczu z Finlandią. Trzyletni kontrakt z kieleckim klubem podpisuje Wojciech Kowalewski, kadrowicz i jeden z najlepszych polskich bramkarzy. To hit transferowy, nie tylko w naszym regionie. W Koronie popularny "Gibon" debiutuje w meczu z Wisłą Kraków, inaugurującym rundę wiosenną w Orange Ekstraklasie. Kielczanie remisują u siebie 1:1, po bramce Pawła Sobolewskiego, a pojedynek ogląda między innymi selekcjoner Leo Beenhakker.

Słaby występ piłkarzy ręcznych Vive w wyjazdowym meczu z Chambery Savoie. Kielczanie przegrywają 22:42 i jest to ich najwyższa porażka w europejskich pucharach w historii klubu. W rewanżu Vive wygrywa 32:28, ale odpada z tych rozgrywek.

Zmienia się właściciel KSZO Ostrowiec. Akcje klubu przejmuje szwajcarsko-niemieckie konsorcjum Voege. Prezesem zostaje Zdzisław Kapka, były reprezentant Polski w piłce nożnej.

MARZEC - PIERWSZE ZARZUTY KORUPCYJNE

Szok w Kolporterze Koronie. Kierownik drużyny Paweł W. i asystent trenera Arkadiusz B. zostają zatrzymani i przesłuchani w związku z aferą korupcyjną w sezonie 2003/04. Temu pierwszemu prokuratura stawia zarzut wręczania korzyści majątkowych w zamian za ustawianie ligowych spotkań. Obydwaj w trybie natychmiastowym zostają zwolnieni z Kolportera Korony, a trzej zawodnicy grający w sezonie 2003/04 w kieleckim klubie - Jakub Zabłocki, Sławomir Rutka i Hermes - zostają zawieszeni.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymuje też Dariusza W., byłego trenera Kolportera Korony, który - jak się później okaże - odegra ważną rolę w tej aferze. Po raz pierwszy pojawia się informacja, że Krzysztof Klicki może zrezygnować ze sponsorowania Korony.

KWIECIEŃ - KLICKI OPUSZCZA KORONĘ!

Na jaw wychodzą kolejne informacje na temat kupowania spotkań Kolportera Korony w trzeciej lidze. Pieniądze na ustawianie tych pojedynków pochodziły zazwyczaj z meczowych premii. Czynnie uczestniczył w tym procederze trener Dariusz W.

Na tę decyzję z niepokojem czekają tysiące kielczan. Krzysztof Klicki jednak odchodzi. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej oznajmia, że po zakończeniu sezonu wycofuje się ze sponsorowania Korony. -Po informacjach z prokuratury jestem zdruzgotany. Ta sytuacja jest moją osobistą porażką - stwierdza właściciel klubu.

Zawieszeni kilka dni wcześniej piłkarze - Hermes, Jakub Zabłocki i Sławomir Rutka - rozwiązują umowy z kieleckim klubem. A afera korupcyjna "wciąga" kolejne osoby - zatrzymany zostaje Andrzej W., Książe Paryża", były drugi trener Korony. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego odwiedzają też siedzibę Kolportera Korony. Zabezpieczają dokumenty, które mogą się okazać istotne w sprawie afery korupcyjnej.

Leo Beenhakker ogłasza kadrę na finały piłkarskich mistrzostw Europy. Wśród jego wybrańców są Wojciech Kowalewski z Korony Kielce, jej były gracz Paweł Golański i Mariusz Jop, wychowanek KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

MAJ - BRĄZOWE VIVE

Po niespodziewanie zaciętym pojedynku, piłkarze ręczni Vive Kielce pokonują MMTS Kwidzyn 3:2 i zdobywają brązowe medale mistrzostw Polski.
Piłkarze Korony kończą sezon w ekstraklasie na szóstym miejscu, a niedługo po tym klub rozwiązuje umowę z trenerem Jackiem Zielińskim.

Brązowym medalem w turnieju indywidualnym mistrzostw Europy we francuskim Vittel, Rafał Dobrowolski ze Stelli Kielce pieczętuje swoją kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Pekinie.

CZERWIEC - WENTA W KIELCACH!

Polscy szczypiorniści, bez udziału kielczan, we Wrocławiu kwalifikują się do Pekinu. Kilka dni później pokonują w Kielcach Szwajcarię 32:24, a po rewanżu w St. Gallen awansują do mistrzostw świata, które w 2009 roku odbędą się w Szwajcarii. Prezes Bertus Servaas ogłasza, że zostaje w Vive. Prawdziwa bomba wybucha kilka dni później - kielecki klub podpisuje pięcioletni kontrakt z trenerem kadry narodowej Bogdanem Wentą i pozyskuje czterech nowych zawodników - Kamila Kriegera, Pawła Piwkę, Michała Stankiewicza i Kazimierza Kotlińskiego.

LIPIEC - DEGRADACJA KORONY

Już pierwszy dzień lipca przynosi hiobową wieść - Korona Kielce za udział w korupcji zostaje zdegradowana do pierwszej ligi, ukarana grzywną w wysokości 70 tysięcy złotych i ma przystąpić do rozgrywek z siedmioma punktami na minusie (tę ostatnią karę potem cofnięto). Prezydent miasta Wojciech Lubawski deklaruje, że miasto odkupi udziały w Koronie od Krzysztofa Klickiego za 500 tysięcy złotych i radni to akceptują (ostatecznie klub sprzedano za symboliczną złotówkę). Decyzja o degradacji powoduje masowy exodus piłkarzy - odchodzą między innymi Marcin Kuś, Piotr Celeban, Krzysztof Gajtkowski, Marcin Kaczmarek, Grzegorz Bonin, Wojciech Kowalewski, Andrius Skerla i Marcin Robak. Na pocieszenie kibicom kieleckiego klubu, którzy w lipcu obchodzi 35-lecia, juniorzy starsi zdobywają mistrzostwo Polski.

Ostatni trzej nowi piłkarze - Konrad Puchała, Mieczysław Sikora i Tomasz Ciesielski, podpisują kontrakty z drugoligowym KSZO Ostrowiec. Zbroją się także drugoligowi siatkarze Farta Kielce - Michał Kozłowski z AZS Nysa jest szóstym nowym zawodnikiem tej drużyny.

Kontuzja eliminuje z kadry na igrzyska w Pekinie piłkarza ręcznego Vive, Patryka Kuchczyńskiego.
Nasze województwo gości dwie duże imprezy - w Ostrowcu w finale piłkarskiego Superpucharu Legia Warszawa pokonuje Wisłę Kraków 2:1, a na kieleckim wzgórzu Grabina odbywają się mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim.

SIERPIEŃ - NASI W PEKINIE

Wydarzeniem miesiąca są igrzyska olimpijskie w Pekinie. Kluby z naszego województwa mają tam trzech przedstawicieli. Łucznik Stelli Kielce Rafał Dobrowolski wypada nieźle - zajmuje 14 miejsce indywidualnie i piąte w drużynie. Również piąta lokata przypada naszym szczypiornistom, wśród których jest Mateusz Jachlewski z Vive Kielce. Tu można mówić o pewnym rozczarowaniu, bo liczyliśmy na medal. Jeszcze bardziej zdegustowany swoim występem jest Marek Jaskółka - triathlonista Akweduktu Kielce, który nie kończy olimpijskiej rywalizacji, schodząc z trasy.

Startują rozgrywki pierwszej i drugiej ligi piłkarskiej. Pierwszoligowa Korona pierwsze trzy mecze przekłada, a potem ma fatalną serię trzech porażek - ze Stalą Stalowa Wola 2:3 (mimo że "żółto-czerwoni" prowadzili 2:0), z Podbeskidziem Bielsko-Biała 1:2 i GKS Jastrzębie 1:2. Korona zamyka ligową tabelę.
Bardzo dobrze rozpoczynają sezon w drugie lidze futboliści KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - w pierwszych pięciu spotkaniach notują cztery zwycięstwa i remis. "W kartkę" gra debiutujące na tym poziomie rozgrywek Ponidzie Nida Pińczów, które w sierpniu wygrywa dwa spotkania, ale doznaje również wysokich porażek z Hetmanem Zamość (0:4) i Górnikiem Wieliczka (0:6).

WRZESIEŃ - KORONA ZACZYNA WYGRYWAĆ

Nareszcie zaczynają wygrywać pierwszoligowi piłkarze Korony. Pierwsze zwycięstwo po trzech porażkach przychodzi najpierw w zaległym meczu z GKP Gorzów Wielkopolski 3:0 w Kielcach, a potem na wyjeździe z Turem w Turku 1:0. Korona powoli ale systematycznie odrabia straty i pnie się w górę tabeli, odnosząc pięć kolejnych zwycięstw. Dobra passa zostaje dopiero przerwana 20 września w Opolu, Gdzie Korona przegrywa z Odrą 0:2. Ale potem znów jest dobrze i znów są zwycięstwa i Korona już do końca jesieni nie daje się nikomu pokonać! Pomogły w tym dobre transfery. W ostatnich dniach okienka transferowego Korona pozyskuje bowiem Ernesta Konona, Jacka Markiewicza i Łukasza Nawotczyńskiego. Niechciani w Jagiellonii Białystok piłkarze świetnie sprawdzają się w Kielcach.

Dobrą formę potwierdza łucznik Rafał Dobrowolski. Nasz olimpijczyk zdobywa w wielkim stylu mistrzostwo Polski w Zgierzu.

3 września 2008 to taki prawdziwy debiut trenera Bogdana Wenty w roli szkoleniowca Vive. Kieleccy szczypiorniści na inaugurację sezonu demolują Stal Mielec 44:25. Ale w drugiej kolejce kielczanie jadą do Płocka i tam przegrywają z Wisłą 23:26.

Nidę Pińczów po dymisji trenera Stanisława Maja przejmuje Jerzy Kowalik. W debiucie drugoligowa Nida pokonuje w Pińczowie Okocimskiego Brzesko 1:0. To jednak tylko chwilowy zryw, bo trener Kowalik wkrótce odejdzie do Górnika Zabrze, by asystować trenerowi Henrykowi Kasperczykowi, a Nida przegrywa kolejne mecze, także pod wodzą nowego szkoleniowca Piotra Jawienia.

PAŹDZIERNIK - SOŁOWOW DRUGI W EUROPIE!

W Koronie szaleją młodzi. Jacek Kiełb strzela gola Górnikowi Łęczna i kielczanie odnoszą siódme zwycięstwo w lidze.
Jedna z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu podejmują Małgorzata i Ryszard Olejnikowie. Łucznicy kieleckiego Startu, uczestnicy paraolimpiad informują, że kończą z wyczynowym uprawianiem sportu. Paraolimpiada w Pekinie, na której pani Małgorzata zajęła czwarte miejsce była jej ostatnią w karierze. Wcześniej startowała w tej imprezie trzykrotnie i zawsze były medale - w Atlancie "złoto", w Sydney "srebro", a w Atenach "brąz".

Udanie sezon zaczynają kieleccy drugoligowi koszykarze UMKS i siatkarze Farta. W pierwszych meczach odnoszą zwycięstwa i potwierdzają, że będą się liczyć w walce o awans do pierwszej ligi.

Kolejny krok do Europy w Vive Kielce. Klub podpisuje umowę sponsorską z peugeotem i trenerzy oraz czołowi zawodnicy otrzymują 19 aut - 407 (zawodnicy) i 4007 (trener Bogdan Wenta). Samochody z efektownymi zdjęciami szczypiornistów i specjalnymi tablicami rejestracyjnymi można czasem zobaczyć jak mkną po Kielcach. Praktycznie codziennie stoją za to pod halą przy ul. Bocznej gdzie trenuje i gra ekipa Vive. Jest też jednak mniej przyjemny październikowy akcent jeśli chodzi o Vive, bo kielczanie odpadają z Pucharu Zdobywców Pucharów, przegrywając rewanżowy mecz z HCM Konstanta w Rumunii. Do awansu brakło dwóch bramek.

11 października w Chorzowie piłkarska reprezentacja Polski rozgrywa najlepszy mecz w tym roku i w eliminacjach pokonuje 2:1 Czechy, jedną z najlepszych drużyn świata. W tym meczu są świętokrzyskie akcenty. Pierwszego gola strzela dla "biało-czerwonych" wychowanek Polonii Białogon Paweł Brożek, a z trybun grę Polaków podziwiają młodzi piłkarze, którzy byli najlepsi w organizowanym przez "Echo Dnia" Minieuro 2008 czyli Gimnazjum Piekoszów i Gimnazjum 9 Kielce.

Październik to też miesiąc największego triumfu kieleckiego rajdowca Michała Sołowowa. Najbogatszy Polak to również znakomity kierowca i zdobywa wicemistrzostwo Europy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy. To największy sukces w historii kieleckich sportów samochodowych. Załoga Cersanit Rally Team w składzie Michał Sołowow, Maciej Baran historyczny sukces pieczętuje podczas 43 Rallye International d' Antibes-Cote d' Azur. Sołowow jest szóstym polskim kierowcą, który staje na podium mistrzostw Europy i zapisuje się na stałe w historii tej dyscypliny tak jak wcześniejsi znakomici zawodnicy - Sobiesław Zasada, Andrzej Jaroszewicz, Marian Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc i Janusz Kulig.

LISTOPAD - KORONA W AMERYCE

Kieleccy piłkarze kończą rundę jesienną trzema wyjazdowymi meczami. Wygrywają z GKP w Gorzowie Wielkopolskim 2:0, remisują w dramatycznych okolicznościach z Górnikiem w Łęcznej 2:2 i z Widzewem w Łodzi 1:1. Ostatecznie podopieczni trenera Włodzimierza Gąsiora po jesieni zajmują trzecie miejsce w tabeli pierwszej ligi. W zgodnej opinii wszystkich jest to bardzo udana runda dla zespołu, który zaczął fatalnie. Niejako w nagrodę kielczanie jadą na tournee do USA, na zaproszenie tamtejszej Polonii. Za oceanem Korona rozgrywa trzy towarzyskie mecze i wszystkie trzy wygrywa. Po powrocie piłkarze udają się na urlopy z wyjątkiem Radosława Cierzniaka, powołanego przez Leo Beenhakkera do Turcji, na zgrupowanie zaplecza pierwszej reprezentacji Polski. Dobra gra Radka w rundzie jesiennej została więc dostrzeżona.

Świetnie finiszują piłkarze KSZO Ostrowiec, którzy po pokonaniu Stali w Poniatowej 2:0 zostają liderem tabeli drugiej ligi i na pierwszym miejscu będą aż do wiosny. Ale choć piłkarze zrobili swoje, to nie popisali się włodarze klubu. Klub ma finansowe kłopoty, zalega z płatnościami zawodnikom, z funkcji prezesa rezygnuje Zdzisław Kapka, a właściciel drużyny Tadeusz Dąbrowski chce go odsprzedać miastu za przysłowiową złotówkę.

Dobrze wiedzie się za to szczypiornistom Vive, którzy wychodzą na czoło tabeli. Robią też spektakularny transfer, gdyż do kieleckiej drużyny przechodzi Henrik Knudsen, czołowy strzelec 2 Bundesligi i reprezentant Danii.

GRUDZIEŃ - GIGANTYCZNA KORUPCJA

Nadal nie jest wyjaśniona sytuacja w KSZO. Klub od Tadeusza Dąbrowskiego chce odkupić grupa ostrowieckich przedsiębiorców, ale do końca roku nie zapadają wiążące decyzje.
Tradycyjną wojnę, bo tak mówi się o meczach piłki ręcznej Vive i Wisły Płock wygrywają w Kielcach podopieczni trenera Bogdana Wenty. Kielczanie zwyciężają 30:27 i umacniają się na pozycji lidera tabeli. Mecz ten ogląda rekordowa w historii polskiej ligowej piłki ręcznej widownia - 4185 kibiców. Kilka dni później zdobywają też Głogów, bo z Chrobrym w tym sezonie na jego parkiecie jeszcze nikt nie wygrał.

W ostatnich dniach grudnia kielecka Korona finalizuje pierwszy zimowy transfer. Pozyskuje z Motoru Lublin ofensywnego piłkarza - Marcina Popławskiego. Ale jeszcze raz na sam koniec roku, o kieleckim klubie znów głośno. Prokuratura we Wrocławiu przedstawia akt oskarżenia przeciwko 43 osobom zamieszanym w aferę korupcyjną w Kolporterze Korona Kielce. Drużyna kupiła właściwie cały sezon 2003/2004 gdy awansowała do drugiej ligi. 28 oskarżonych na czele z trenerem Dariuszem W., kierownikiem drużyny Pawłem W. i byłym kapitanem zespołu Arkadiuszem B. dobrowolnie poddaje się karze. Otrzymują karę od roku do 3 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu n, w zależności od stopnia udziału w korupcyjnym procederze. Do tego dochodzą kary pieniężne, a w stosunku do trenerów zakaz działalności w profesjonalnym sporcie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3