Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na komary. Jak je odstraszyć i czy są groźne? Co zaleca GIS na uciążliwe owady?

AGW
W 2019 roku mamy wysyp komarów - to przez mokry maj i późniejsze podtopienia
W 2019 roku mamy wysyp komarów - to przez mokry maj i późniejsze podtopienia pixabay
- Mój syn ma aż rączkę spuchniętą od pogryzienia przez komary - skarży się mama małego Kuby z Bydgoszczy. - Wieczorem nie da się wyjść z domu. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Już nie wiem, czego używać, żeby je odstraszyć - dodaje pani Edyta. Nie ona jedna szuka sposobu, by zwalczyć komary. Sprawdzamy, co zaleca GIS i czy komary mogą być dla nas groźne.

- Wczoraj nie mogłam na chwilę przystanąć w ogrodzie, trzeba było się ciągle ruszać, bo inaczej od razu dopadały nas komary - mówi mieszkanka wsi pod Nakłem nad Notecią. Takich głosów jest dużo więcej, bo i komarów w tym roku mamy sporo.

Czy komary mogą roznosić groźne choroby?

"Słyszałam, że komary mogą być niebezpieczne, powodować choroby. Na ile mogą być groźne dla naszego zdrowia?" - pyta kolejna Czytelniczka. Z odpowiedzią spieszy Główny Inspektorat Sanitarny, który wyjaśnia, że "obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień".

To Cię może też zainteresować

To właśnie mokry maj, a potem podtopienia spowodowane występującymi z koryt rzekami są powodem zwiększenia liczby komarów w Polsce. Narzekają na nie mieszkańcy od Bałtyku, aż po Tatry. Stojąca woda jest idealnym miejscem do namnażania się komarów.

Jak chronić się przed komarami?

GIS: "Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych".

Sposoby walki z komarami. Inspektorat podaje metody ochrony:

  • unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
  • stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
  • stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
  • stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary. Środki te dostępne są w różnych postaciach:
  1. repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę – w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek,
  2. elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym; do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym. Parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami,
  3. spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,
  4. lampa owadobójcza – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich; zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo,
  5. środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania – do użytku na zewnątrz.

Kiedy chcesz sie spryskać "na komary", rób to z głową

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary, podkreśla, żeby pamiętać o swoim zdrowiu. "Produkty biobójcze, które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia".

Sposoby na komary. Jak je odstraszyć i czy są groźne? Co zaleca GIS na uciążliwe owady?

Decydując się na zakup repelentów, powinniśmy zwrócić uwagę, czy produkt posiada pozwolenie na obrót (czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny).

Ważne, żeby przeczytać etykietę, gdzie znajdziemy instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. "Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź, czy któryś ze składników Cię nie uczula".

Kiedy już wrócimy do domu i nie mamy potrzeby odstraszania w ten sposób komarów, powinniśmy dokładnie umyć popryskane miejsca oraz ręce.

______________________
Agro Pomorska odcinek 66

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sposoby na komary. Jak je odstraszyć i czy są groźne? Co zaleca GIS na uciążliwe owady? - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie