Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania historyczne poświęcone powiatowi pińczowskiemu w wielkiej wojnie

Michał IMOSA [email protected]
Doroczne Pińczowskie Spotkania Historyczne cieszą się wielkim zainteresowaniem w mieście.
Doroczne Pińczowskie Spotkania Historyczne cieszą się wielkim zainteresowaniem w mieście. archiwum
XVIII Pińczowskie Spotkania Historyczne upłynęły pod hasłem "Ta, co nie zginęła… Dawny powiat pińczowski w wielkiej wojnie VIII 1914 - V 1915"

Od osiemnastu lat Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna czci kolejne rocznice nadania praw miejskich dla Pińczowa cyklicznym Pińczowskim Spotkaniami Historycznymi.

Tematyka kolejnej sesji naukowej poświecona była okresowi I wojny światowej, której wydarzenia na terenie powiatu pińczowskiego miały bardzo znaczący wpływ na późniejsze odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
W poniedziałek w salach biblioteki debatowano na temat "Ta, co nie zginęła… Dawny powiat pińczowski w wielkiej wojnie VIII 1914 - V 1915". W programie debaty wykład na temat "Pierwszy patrol i legenda "siódemki" Beliny" wygłosił profesor Wiesław Caban. Naukowiec przybliżył zgromadzonym sylwetkę Władysława Beliny-Prażmowskiego, komendanta krakowskiego "Strzelca", na którym marszałek Piłsudski bezgranicznie polegał. 2 sierpnia 1914 roku Belina objął dowództwo siedmioosobowego patrolu i w nocy dnia następnego wkroczył do zaboru rosyjskiego. Ten sam patrol, już w mundurach, konno i uzbrojony, ponownie przeszedł 6 sierpnia kordon graniczny i stoczył bezkrwawą potyczkę z rosyjskimi policjantami, stając się tym samym pierwszym oddziałem kawalerii legionowej (tak zwana "siódemka Beliny").

Profesor Urszula Oettingen przytoczyła z kolei fragmenty pamiętników legionistów Piłsudskiego, którzy walczyli na terenie powiatu pińczowskiego. W wykładzie zatytułowanym "Wojna nad Nidą w pamiętnikach uczestników i literaturze polskiej" profesor Oetingen przytoczyła wiele faktów dotyczących pobytu Legionów w rejonie Pińczowa i działań prowadzonych w okolicach miasta.

Tematyka wykładów nierozerwalnie zatem wiązała się z przypadająca właśnie setną rocznicą wybuchu I wojny światowej a pińczowianom znane są fakty działań zbrojnych, jakie miały miejsce w okolicach Pińczowa z udziałem Legionów Józefa Piłsudskiego. W mieście i okolicy zachowało się wiele pamiątek z owego okresu. Postać marszałka upamiętnia także odsłonięte niedawno popiersie dłuta Antoniego Piekoszewskiego stojące na skwerku obok Pałacu Wielopolskich, przy ulicy noszącej imię Józefa Piłsudskiego. Rzeźba powstała w latach 30 w pracowni słynnego mistrza i przez wiele dziesięcioleci oczekiwała na swoja ekspozycję.

W sesji wzięli udział sekretarz gminy Pińczów Marcin Kozłowski, dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Znojek, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury Grzegorz Jankowski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 w Pińczowie Katarzyna Nowacka, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie Anna Golik. Byli bibliotekarze z powiatu pińczowskiego, przewodnicy świętokrzyscy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z Gimnazjum numer 1 w Pińczowie, a także czytelnicy i sympatycy biblioteki.

Sesji towarzyszyła wystawa zatytułowana "Wiosna Komendanta nad Nidą w 1915 roku", ze zbiorów Muzeum Regionalnego, które jak co roku, jest współorganizatorem Spotkań.

Owocem sesji będzie Zeszyt Historyczny, w którym zawarte będą tegoroczne wykłady.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie