Spotkanie rodziców uczniów szkoły podstawowej u Nazaretanek z radnymi z klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny

Paweł WięcekZaktualizowano 
Od lewej: Jarosław Bukowski, Kamil Suchański, Joanna Winiarska, Katarzyna Kwietniak, Maciej Bursztein, Anna Kibortt.
Od lewej: Jarosław Bukowski, Kamil Suchański, Joanna Winiarska, Katarzyna Kwietniak, Maciej Bursztein, Anna Kibortt. Paweł Więcek
O przyszłości szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry Nazaretanki przy ulicy Marszałkowskiej w Kielcach rozmawiali we wtorek rodzice uczniów z radnymi z klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny. Mediom zatrzaśnięto drzwi przed nosem.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania przedstawiciele rodziców zaznaczyli, iż obecność mediów jest niepożądana. Jak powiedzieli, nie będą o niczym informować kielczan.

Rozmowa z radnymi klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny trwała przeszło dwie godziny. Jak podkreśla Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce, wszystko odbyło się w dobrej atmosferze.

- Jestem zdziwiony, że pan prezydent Wenta nie konsultował z nami wypowiedzenia umowy użyczenia, a teraz chce naszymi rękami rozwiązać problem, który sam stworzył - mówi Kamil Suchański.

Przypomnijmy. Były prezydent Kielc Wojciech Lubawski podpisał z Nazaretankami umowę, zgodnie z którą miasto użyczyło im nieodpłatnie budynek przy ulicy Marszałkowskiej pod dawnym gimnazjum. Siostry prowadzą tam szkołę podstawową.

Te ustalenia zakwestionował następca - Bogdan Wenta. Decyzja nowego włodarza wywołała nie zadowolenie Nazaretanek i rodziców. Władze miasta zaproponowały skrócenie okresu korzystania z budynków przy ulicy Marszałkowskiej z 30 lat do 16 oraz kwotę opłaty za dzierżawę w wysokości do tysiąca złotych miesięcznie. Siostry odpowiedziały, że w przypadku odstąpienia od umowy użyczenia budynków za darmo zrezygnują z prowadzenia szkoły podstawowej w Kielcach.

Aby rozstrzygnąć sporną kwestię, prezydent Kielc Bogdan Wenta postanowił zapytać o zdanie radnych. 11 kwietnia podczas sesji Rady Miasta zapadnie decyzje o formie umowy, jaką władze podpiszą z Nazaretankami.

- Trafią do nas dwa projekty uchwał: odnośnie dzierżawy oraz intencyjna w zakresie użyczenia złożona przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że prezydent, skoro chciał pomocy Rady Miasta w rozwiązaniu tego problemu, zastosuje się do przegłosowanej uchwały. Co stanie się 11 kwietnia? Poznaliśmy stanowisko Nazaretanek i rodziców, przed nami spotkanie z panem prezydentem. Chcemy dać prezydentowi szansę na odniesienie się do stanowiska przedstawionego na wtorkowym spotkaniu - mówi Kamil Suchański.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Spotkanie rodziców uczniów szkoły podstawowej u Nazaretanek z radnymi z klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 99

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Chcąc zrobić na złość p. Wencie zrobicie na złość Kielczanom? Tak to wygląda, bo nikt rozsądnie myślący nie rozdaje majątku miejskiego. Szczególnie, gdy miasta na to nie stać.

A walczącym o miejska kasę na prywatne kaprysy powiem tylko - honor ma się albo się go nie ma.

zgłoś
C
CK

Pogonić dziadostwo, Każdy by tylko brał. Mało macie swojego? Następne chcecie przejąć? WON.

zgłoś
s
sygitoyo tak to widzę

Szkoła jest publiczna kiedy nie ogranicza  w żaden sposób dostępu. Nie preferuje i nie wyklucza  żadnej grupy ze względu na wyznanie, rasę czy światopogląd czy z innych powodów.

I żaden zapis w statucie szkoły  tego nie zmieni

zgłoś
K
Kanczita

U Pani mec.Kwietniak coś tek kostiumik kusy ,Czyżby to znamiona dobrobytu lub ...?.

zgłoś
f
fru fru...

Tajna narada ........ Ależ to Echo Dnia się wysiliło....

 

Słuchajcie Redaktorzy, Dziennikarze prasowi...

 

Dziś nad ranem miała miejsce tajna narada u mnie w domu.

 

Na spotkaniu pojawili się: Ja i moja żona.

 

Zapadły niezwykle ważne ustalenia co do dzisiejszego obiadu.

 

Padło na: Pomidorową z kluskami.

 

O tym jakże ważnym - tajnym spotkaniu poinformowani zostali pozostali członkowie rodziny.

 

Media lokalne nie zostały wpuszczone na naradę........

 

Ciiiiiiiii. Tylko nie mówcie nikomu z Echa Dnia bo jeszcze to napiszą....

zgłoś
N
Nie wytrzymam dłużej

1. Żeby ustalić co ma do powiedzenia większość Kielczan w sprawie Nazaretu należałoby przeprowadzić referendum, co i tak nie zapewnia rzetelnej opinii ponieważ nie każdy będzie chciał głosować. Dlatego też uważam że po to są Radni, aby wypowiadać się w imieniu Kielczan wszak ktoś ich przecież wybrał na swoich reprezentantów.
2. Odnosząc się do krzyku tych co nie życzą sobie finansowania spornej szkoły z podatków oznajmiam że swoje życzenie co do spożytkowania podatku mogą wyrazić jedynie w postaci 1% i wskazania celu na jaki przeznacza, o reszcie decydują odpowiednie instytucje.
3. Jeśli ktoś ma wątpliwość czy szkoła katolicka może być finansowana z budżetu miasta odsyłam do zapomnianego chyba tutaj dokumentu jakim jest Konkordat. Art. 14 wyraźnie stanowi o tym, że Kościół Katolicki ma prawo zakładać i prowadzić placówki oświatowe a o ich publicznym charakterze decyduje prawo polskie, co więcej, art. 14 pkt. 4. wyraźnie wskazuje że w/w placówki będą finansowane przez Państwo lub jednostki samorządu terytorialnego
4. Nazaret jest szkoła publiczną a nie prywatną!!!

zgłoś
j
j
W dniu 03.04.2019 o 20:45, Gość napisał:

Panie Suchański, niech pan dobrze przeliczy - chyba poparcie rodziców wybrańców z Nazaretu odbierze panu głosy wielu nieuprzywilejowanych Kielczan.Nastawienie społeczne w mojej ocenie jest zdecydowanie na NIE.

 

Nie znam ludzi nastawionych negatywnie do tej szkoły. Osobiście nie znam i wśród znajomych też nie.

Jedyni ludzie nieprzychylni tej szkole to parę osób na tym forum. Zastanówcie się czy może was nie jest tylko marna garstka.

zgłoś
A
Ala

Nam czyli komu - biednym rodzicom z Nazaretu?

zgłoś
G
Gość

Czytam, słucham ... Wątków dot. tej szkoły w Internecie mnóstwo, w większości krytycznych.

zgłoś
G
Gość
W dniu 04.04.2019 o 07:02, Gość napisał:

Oto nazwiska radnych z komisji edukacji, którzy chcą za darmo, na 30 lat, oddać budynek siostrom Nazaretankom:Jarosław BUKOWSKI – PrzewodniczącyMichał BRAUNMarian KUBIKJoanna LITWINMarianna NOWORYCKA-GNIATKOWSKAMarcin STĘPNIEWSKIWarto zapamiętać i przyjrzeć się innym głosowaniom tych Państwa. Jak widać mają gdzieś opinię większości Kielczan, ważne jest tych parę nazwisk z Nazaretu i układ z klerem.Skandal. Myślę, że kolejka po bezpłatne dzierżawy ustawi się teraz długa. I będzie można uznać, że skoro np. jakaś szkoła prywatna takich warunków od miasta nie uzyska, to znaczy, że w Kielcach nie ma równości, a na dodatek wbrew Konstytucji szczególną troską otacza się szkoły wyznaniowe.

Jakim prawem mówisz o opinii większości kielczan? Nie przeklamuj. Trybun ludu tego pokroju jest nam niepotrzebny
zgłoś
G
Gość

Oto nazwiska radnych z komisji edukacji, którzy chcą za darmo, na 30 lat, oddać budynek siostrom Nazaretankom:

Jarosław BUKOWSKI – PrzewodniczącyMichał BRAUNMarian KUBIKJoanna LITWINMarianna NOWORYCKA-GNIATKOWSKAMarcin STĘPNIEWSKI

Warto zapamiętać i przyjrzeć się innym głosowaniom tych Państwa. Jak widać mają gdzieś opinię większości Kielczan, ważne jest tych parę nazwisk z Nazaretu i układ z klerem.

Skandal. Myślę, że kolejka po bezpłatne dzierżawy ustawi się teraz długa. I będzie można uznać, że skoro np. jakaś szkoła prywatna takich warunków od miasta nie uzyska, to znaczy, że w Kielcach nie ma równości, a na dodatek wbrew Konstytucji szczególną troską otacza się szkoły wyznaniowe.

zgłoś
G
Gość

Panie Suchański, niech pan dobrze przeliczy - chyba poparcie rodziców wybrańców z Nazaretu odbierze panu głosy wielu nieuprzywilejowanych Kielczan.
Nastawienie społeczne w mojej ocenie jest zdecydowanie na NIE.

zgłoś
s
sygitoyo tak to widzę

Szkoły tego typu ze skalkowanym statutem i systemem rekrutacji np. w Krakowie są oficjalnie szkołami katolickimi i nie są szkołami publicznymi.

Pytanie do Radnych dlaczego w Kielcach jest inaczej ?

Inne zasady i normy prawne niż w całej RzeczyPospolitej ?

zgłoś
G
Gość
W dniu 03.04.2019 o 11:59, Gabi napisał:

No więc wŁAśnie...nikt nie zabrania siostrzyczkom ustalania najbardziej nawet ortodoksyjnych reguł gry edukacyjnej.Niech stawiają wymagania udokumentowania zaangażowanego katolicyzmu 6 pokoleń wstecz.Niech robią co chcą.Ale NA SWOIM GRUNCIE W SWOIM BUDYNKU ZA SWOIE PIENIĄDZE.Radny Bursztein i radny Suchański to chyba wiedzą jaka jest różnica pomiędzy własnością prywatną a dobrem publicznym należącym do wszystkich?Czy równie chętnie oddaliby część swojego majątku tak jak chcą oddać majątek kielczan?.

Dokładnie tak.

A szkoła publiczna nie może być szkołą wyznaniową.

DOŚĆ.

zgłoś
G
Gość

Czy radni miejscy mogą brać udział w tym charakterze, w jakichkolwiek tajnych spotkaniach dotyczących finansów miasta?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3