Spotkanie w "Żywej bibliotece" w Centrum Wolontariatu i...

  Spotkanie w "Żywej bibliotece" w Centrum Wolontariatu i Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

  Lidia Cichocka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Spotkanie w "Żywej bibliotece" w Centrum Wolontariatu i Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach
  1/8
  przejdź do galerii
  Centrum Wolontariatu i Muzeum Dialogu Kultur zaprosiły na kolejne spotkanie w "Żywej bibliotece". Na czytelników czekało tym razem 15 książek.
  Każda z książek to człowiek z grup zagrożonych wykluczeniem. – To osoby ze środowisk LGBT, niepełnosprawnych, z autyzmem, uchodźców, a nawet o ciemniejszej karnacji. Ludzie, którzy ze względu na swój wygląd, stan, orientację spotykają się z różnymi zachowaniami, z brakiem akceptacji – wyjaśnia Barbara Biskup, wiceprezes Centrum Wolontariatu. Zgodnie z ideą "Żywych bibliotek" w trakcie spotkania z czytelnikiem tak jak książka otwarcie odpowiadają na pytania kim są, co czują, z jakimi zachowaniami się spotykają, jak sobie radzą.

  "Żywa biblioteka" ma swój regulamin: książki nie można obrażać i trzeba ją zwrócić w dobrym stanie dla kolejnego czytelnika. Jedno „wypożyczenie” trwa kilkanaście minut, to orientacyjny czas rozmowy.

  - Rozmówców można wybierać kierując się katalogiem, w którym wypisujemy o czym dana książka może opowiedzieć – dodaje Barbara Biskup. W tym roku książek jest wyjątkowo dużo, bo aż 15. Z zaproszenia do wizyty w tej nietypowej bibliotece skorzystali uczniowie dwóch klas szkoły średniej z Buska-Zdroju.

  Jedną z książek była Lukrecja – drag queen. – Stresuję się tym spotkaniem, ale też chcę powiedzieć kim jestem i jaki mam cel, jak sobie radzę z opiniami innych – mówiła Lukrecja. - Przede wszystkim chcę wyjaśnić, że nie jestem kobietą, jestem artystką, chcę dać ludziom zabawę.

  Centrum Wolontariatu planuje zorganizowanie w ciągu roku kolejnej "Żywej biblioteki". – Poznanie, rozmowa z tymi „innymi” jest najlepszym sposobem na rozbijanie stereotypów, nieufności, lęków – wyjaśnia Barbara Biskup. Tego typu działalność świetnie wpisuje się w cele Muzeum Dialogu Kultur, które rozmowę traktuje jako najlepszy sposób na rozwiązywanie problemów.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda