Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawy o upadłość konsumencką w sądzie w Kielcach. Wśród zadłużonych są frankowicze

Elżbieta Zemsta
105 wniosków o upadłość konsumencką rozpatrzył w minionym roku Sąd Rejonowy w Kielcach. 67 z nich pozytywnie. Po ubiegłorocznej zmianie przepisów, która ułatwiła drogę do oddłużenia, można - pod pewnymi warunkami - rozpocząć nowe życie bez długu.

ZOBACZ TAKŻE:
"Przewalutowanie po kursie sprawiedliwym". Prezydencki pomysł dla frankowiczów

(dostawcy: TVN24/x-news)

Prostsze zasady

Do stycznia 2015 roku z procedury upadłości konsumenckiej można było skorzystać w wyjątkowych wypadkach. W Polsce sądy rozpatrzyły korzystanie zaledwie 200 takich spraw w ciągu siedmiu lat działania przepisu. Od stycznia ubiegłego roku w życie weszły nowe przepisy, które sprawiły, że osoby fizyczne (bo upadłość konsumencka nie dotyczy tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą) mogą na dużo prostszych zasadach odzyskać życie bez zaległości finansowych. Zasadniczym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta i w konsekwencji zwolnienie go z długów. Z drugiej zaś strony jej celem jest odzyskanie należności przez wierzycieli.

Sąd decyduje

- Aby zgłosić upadłość finansową konsument musi złożyć specjalny wniosek do Sądu Rejonowego w Kielcach, takie wnioski można pobrać chociażby ze strony Sądu Okręgowego - tłumaczy sędzia Bogdan Staniek z Sądu Rejonowego w Kielcach. Wniosek można wypełnić samodzielnie lub przy współpracy z prawnikiem bądź radcą prawnym. Na rozprawie sąd decyduje o tym, czy wniosek zostaje przyjęty. Wraz z ogłoszeniem upadłości cały majątek konsumenta staje się masą upadłości, którą zarządza syndyk wyznaczony przez sąd. Konsument od tej chwili nie może swobodnie decydować o swoim majątku.

- Syndyk zapoznaje się z majątkiem konsumenta i decyduje o tym, które z jego dóbr zostają przejęte i w konsekwencji sprzedane na pokrycie długów. Jeśli licytacja dotyczyć będzie domu, wówczas konsument otrzyma z jego sprzedaży pieniądze pozwalające na wynajęcie mieszkania na 24 miesiące. Gdy zaś składniki majątku nie pozwolą na pokrycie długów sąd może ustalić Plan Spłaty, który ma zależeć od aktualnych zdolności finansowych dłużnika i potrzeb jego rodziny. W praktyce może to oznaczać, że dłużnik będzie mógł miesięcznie spłacać po kilkaset lub nawet po kilkadziesiąt złotych. Plan spłaty sąd wyznacza na czas nie dłużysz niż trzy lata. Po tym okresie, jeśli dłużnik wywiązywał się rzetelnie ze zobowiązań sąd uznaje, że dług został spłacony - tłumaczy sędzia Staniek. Jak dodaje w wyjątkowych sytuacjach dług można zupełnie umorzyć. - Przed kieleckim sądem prowadzona była taka sprawa, dotyczyła starszej osoby, która nie miała żadnego majątku, a zadłużenie powstało na skutek przebytych, długotrwałych chorób - mówi sędzia.

Spirala zadłużenia

W większości o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wnoszą osoby, które wpadły w tak zwaną spiralę zadłużenia, pojawili się też ci, którzy brali przed laty kredyt we frankach oraz oczywiście osoby, które chcą „łatwo” wyjść z kłopotów finansowych. - Upadłość konsumencka jest sposobem na wyjście z zadłużenia, oczywiście nie jest to łatwe i wymaga rzetelności, ale daje możliwość na rozpoczęcie życia bez długu - zaznacza sędzia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie