Srebro Mateusza Borkowskiego na mistrzostwach Polski w Poznaniu. Katarzyna Furmanek i Karolina Młodawska bez medalu [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Mateusz Borkowski zdobył srebrny medal w biegu na 800 metrów.
Mateusz Borkowski zdobył srebrny medal w biegu na 800 metrów. Fot. Głos Wielkopolski
Nie udało się Katarzynie Furmanek uzyskać minimum olimpijskiego do Tokio. W sobotę na mistrzostwach Polski w Poznaniu w rzucie młotem była czwarta. Podobnie jak Karolina Młodawska w skoku w dal. Srebro zdobył pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski w biegu na 800 metrów.

Dla Katarzyny Furmanek mistrzostwa Polski w Poznaniu były ostatnią szansą na zdobycie olimpijskiej przepustki do Tokio. Podopieczna swojego taty - Grzegorza Furmanka nie włączyła się jednak do walki o medal. W konkursie rzut młotem Malwina Kopron prowadziła od pierwszej serii, w której uzyskała 74.78. Później uzyskała 75.42 i umocniła na prowadzeniu w konkursie, a także na listach europejskich.

- Czuję pewien niedosyt po tym starcie. Chciałam tutaj w Poznaniu poprawić rekord życiowy, jestem gotowa na rzuty ponad 77 metrów – powiedziała po starcie mistrzyni Polski, cytowana przez stronę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Drugie miejsce z rezultatem 74.06 zajęła mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk. Trzecia była Joannę Fiodorow, która w najdalszej próbie uzyskała 72.31. Katarzyna Furmanek została sklasyfikowana na czwartej pozycji z wynikiem 69,73 m. Szósta była druga z zawodniczek KKL Marika Kaczmarek - 65,51 m.

Na mistrzostwach Polski w Poznaniu bardzo wyrównany był konkurs skoku w dal. Złoty medal, drugi na poznańskich mistrzostwach - po trójskoku, zdobyła z wynikiem 6.39 Adrianna Szóstak. Wyprzedziła juniorkę Annę Matuszewicz (6.33). Brązowy medal po skoku z ostatniej kolejki na 6.24 zdobyła Karolina Kucharczyk. Czwarta ze stratą 1 centymetra była Karolina Młodawską z KKL Kielce - 6.23. Podopieczna trenera Zdzisława Lipińskiego zakończyła więc mistrzostwa z jednym medalem, srebrnym w trójskoku.

Na ostatniej prostej biegu na 800 metrów mocno na prowadzenie wyszedł będący w znakomitej formie Patryk Dobek, który odskoczył Mateuszowi Borkowskiemu, wychowankowi LKB Rudnik. Halowy mistrz Europy i niedawny lider światowych tabel wygrał w Poznaniu z czasem 1:48.11. Drugi na mecie Borkowski, obecnie reprezentujący RKS Łódź, uzyskał czas 1:49.10. Trzeci był Patryk Sieradzki – 1:49.43. Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Adam Masaczyński z KKL Kielce z czasem 1.51,53.

Dobrze zaprezentował się 19-letni Jakub Sobura-Durma z KKL, który zajął 5. miejsce w finale biegu na 400 metrów przez płotki. Uzyskał wynik 51.81. Zwyciężył Robert Bryliński - 50.66.