Stadion, drogi i ścieżka rowerowa. Powiat ostrowiecki wnioskuje o 55 milionów do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Od lewej siedzą wicestarosta powiatu ostrowieckiego Andrzej Jabłoński i starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.
Od lewej siedzą wicestarosta powiatu ostrowieckiego Andrzej Jabłoński i starosta ostrowiecki Marzena Dębniak. Anna Śledzińska
Trzy wnioski złożył do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu powiat ostrowiecki. Dotyczą one zarówno przebudowy i remontów dróg, jak i oczekiwane już od wielu lat budowy stadionu przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu.

Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak w wicestarosta Andrzej Jabłoński zaprezentowali wnioski, jakie powiat ostrowiecki złożył do programu „Polski Ład”. Dla samorządów, które chcą skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania na poziomie aż 95 procent, nabór wniosków odbywa się w trzech grupach- inwestycji do 5 milionów złotych, inwestycji do 30 milionów złotych oraz inwestycji bez limitu, przekraczających tę kwotę.

- W pierwszej kategorii wnioskowaliśmy o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej w Dębowej Woli, łączącej ulicę Siennieńską. Wartość tej inwestycji to 4 miliony 990 tysięcy złotych- mówi starosta Marzena Dębniak.

W drugiej kategorii powiat ubiega się o dofinansowanie do rozbudowy stadionu lekkoatletycznego wraz z całą infrastrukturą, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz modernizację hali sportowej. Wartość tego projektu to 18 milionów złotych.

W grupie inwestycji bez limitu znalazły się rozbudowa i przebudowa kilku dróg powiatowych. Chodzi o odcinek ulicy Świętokrzyskiej od ulicy Traugutta, ulicę Żeromskiego na całej długości, ulicę Sienkiewicza do obwodnicy w Boksycce, czyli dawną krajową „dziewiątkę” oraz starodroże drogi wojewódzkiej od ulicy Sandomierskiej do ronda w Ćmielowie. Mają to być remonty z pełną infrastrukturą drogową – odwodnieniem, oświetleniem, przebudową zjazdów, chodników, skrzyżowań i zatok autobusowych. Wartość całego tego projektu to 36 milionów złotych.

Łącznie wartość wszystkich zadań zgłoszonych przez powiat ostrowiecki o programu „Polski Ład” sięga 55 milionów złotych. Wszystkie zadania mają przygotowaną kompletną dokumentację, niezbędną do ich realizacji. Inwestycje drogowe mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 95 procent.

- Budowa ścieżki rowerowej w Dębowej Woli, kierunku Sienna, znalazła się na liście rezerwowej rządowego Programu Rozwoju Dróg, gdzie ubiegaliśmy się o dofinansowanie tego zadania. Jest to inwestycja w całości przygotowana pod względem dokumentacyjnym, łącznie z pozwoleniami na budowę. W przypadku inwestycji dotyczącej poprawy infrastruktury sportowej poprzez rozbudowę powiatowego stadionu międzyszkolnego dofinansowanie wynosi 90 procent. Przy czym modernizacja hali sportowych, w zależności od przyznanych środków nie ogranicza się do jednego obiektu– wyjaśnia wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Podkreślono, że wszystkie wnioski wskazujące ważne i długo oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, były efektem rozmów i uzgodnień z prezydentem, burmistrzami wójtami gmin powiatu ostrowieckiego.

- Od początku postawiliśmy na współpracę z samorządami, aby wspólnie realizować zadania dla dobra mieszkańców powiatu ostrowieckiego- mówi Marzena Dębniak.- Jesteśmy projektowo przygotowani do tego, by sięgać po zewnętrzne środki. W tym roku w budżecie zaplanowaliśmy utworzenie projektów na pięć zadań, co umożliwi nam ubieganie się o dofinansowanie, jeśli będzie taka okazja. W ramach tego naboru złożyliśmy wnioski na 55 milionów złotych. Mam nadzieję, że nam się uda.

Wnioski powiatu ostrowieckiego zostały złożone za pośrednictwem specjalnej platformy Banku Gospodarstwa Krajowego we wtorek, 27 lipca. Decyzje dotyczące przyznania dofinansowania zapadną prawdopodobnie najwcześniej we wrześniu.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie