Z prośbą o interwencję w sprawie ponad 20 krów, które cały czas przebywają na dworze zadzwonił do nas zbulwersowany losem zwierząt czytelnik. - W jednym z gospodarstw w gminie Kluczewsko pod gołym niebem, bez względu na pogodę i porę dnia, trzymane są zwierzęta. Żyją w fatalnych warunkach - mówił.

Okazuje się, że sprawa utrzymywania zwierząt pod gołym niebem w jednym z gospodarstw w gminie Kluczewsko jest znana tak lekarzom weterynarii, jak i władzom gminy. Chodzi o stado 23 krów, dwóch cieląt i konia. Ich właściciel ma jeszcze trzy krowy i byka, które są w oborze. Owe krowy i cielęta całymi dniami były na łące przez niemal cały rok, bez względu na pogodę - upał, burze, przymrozki, wichury, w dodatku bez dostępu do wody, bez zabezpieczenia przed atakiem dzikich zwierząt, bywało, że i bez paszy.

- Znamy to gospodarstwo. Kontrolujemy je systematycznie i sporządzamy dokumentację. Zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegające na utrzymywaniu zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, niezapewnieniu zwierzętom należytej opieki oraz niespełnianiu wymagań ustawy o ochronie zwierząt - przekazała nam Paulina Wiewióra, powiatowy lekarz weterynarii we Włoszczowie. W przyszłym tygodniu ponownie przyjadą do gospodarstwa. Zawiadomienie wpłynęło także do wójta gminy Kluczewsko.

Jak nam przekazywał wójt Rafał Pałka, zwierzęta zostały wprowadzone do obory w tym tygodniu, tuż przed największymi mrozami po interwencji pracowników urzędu. - Pracownicy sprawdzili stan zwierząt, stan obory, a także zaplecze paszowe. Stwierdzili, że dobrostan został utrzymany - mówił wójt Rafał Pałka. Zaznaczył, że rolnik jest przywiązany do zwierząt. Podobnie, jak weterynaria, będą monitorować gospodarstwo.

Wprowadzenie zwierząt do obory w ostatnich dniach nic nie zmienia w kwestii sprawy zgłoszonej na policję. Tu toczy się postępowanie.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ

Strefa Agro. Rolnicy w Brukseli. Interwencyjny skup jabłek bez... skupu i z kłopotami

Rolnicy ze Świętokrzyskiego z europosłem Czesławem Siekierskim na Europejskim Kongresie Młodych Rolników w Brukseli

Beata i Roman Popisowie - Rolnicy Roku 2018 i ich gospodarstwo. Żywiec z ich hodowli trafia aż do Izraela

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki

ZOBACZ TAKŻE: WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII O ASF W ŚWIĘTOKRZYSKIEM